Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

KiPalle kaksi tappiota viimeisistä harjoitusotteluista

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkue paketoi harjoitusottelunsa menneellä viikolla kahdella ottelulla. Torstaina KiPa kohtasi vieraissa Kouvolan...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Rantakentän yleisöjärjestelyihin muutoksia – katsomoihin voidaan ottaa 1500 ihmistä

AVI:n uuden ohjeistuksen mukaisesti Rantakentällä järjestettäviin ottelutapahtumiin pystytään ottamaan enemmän yleisöä. Jatkossa Rantakentän 4000 katsojan...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Epätasaisellakin esityksellä puhdas voitto SiiPesta kevään toisessa harjoitusottelussa

KiPan ja SiiPen harjoitusottelu aurinkoisella mutta ukkoskuuron säväyttämällä Rantakentällä ei ollut sellaista rallattelua, jota KiPan...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Helteisellä Rantakentällä KiPa vei avausjakson, mutta JoMa käänsi ottelun itselleen supervuorossa

Aina aurinkoisella Rantakentällä oli helatorstaina hellettä +27 astetta KiPan ja JoMan harjoitusottelun alkaessa. Lämmöstä nautittiinkin...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Superpesiksen sarjaohjelmat julkaistu – KiPa avaa kautensa Rantakentällä 3.6.

Miesten Superpesiksen uusi sarjaohjelma on julkaistu. Kiteen Pallo aloittaa kautensa kotiottelulla Pattijoen Urheilijoita vastaan torstaina...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Lauantaille 8.5. pelattavaksi suunniteltu KiPa – JoMa siirtyy!

Lauantaille 8.5. kello 16 pelattavaksi sovittu harjoitusottelu Kiteen Pallo – Joensuun Maila siirretään sääolosuhteiden vuoksi...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Katsomojärjestelyt Superpesiksen harjoitusotteluissa

Toukokuussa pelattavissa Miesten Superpesiksen harjoitusotteluissa Rantakentän katsomot on jaettu kuuteen 50 katsojan lohkoon seuraavasti: Lohko...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Yleisöä voidaan ottaa Rantakentän ottelutapahtumiin 3.5. alkaen

AVI tiedotti 30.4., että kokoontumisrajoitukset yleisötilaisuuksia koskien kevenevät Pohjois-Karjalassa. 3.5. alkaen voidaan järjestää yli 50...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Valentin Ikonen – Kiteen kulmakivi niin kentällä kuin kopissakin

Fiksu nuori mies, todellinen kapteeni, urheilullinen, rento ja reilu – näillä kaikilla sanoilla kuvataan Kiteen...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Jarkko Matikalle loppukauden sopimus

Kiteen Pallo ja Jarkko Matikka, 25, ovat solmineet try-outin jatkoksi loppukauden mittaisen pelaajasopimuksen. – Jarkon...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611