Katsomojärjestelyt Superpesiksen harjoitusotteluissa

Toukokuussa pelattavissa Miesten Superpesiksen harjoitusotteluissa Rantakentän katsomot on jaettu kuuteen 50 katsojan lohkoon seuraavasti:

  • Lohko 1: Kolmospuolen katetun katsomon etuosa
  • Lohko 2: Kolmospuolen katetun katsomon takaosa
  • Lohko 3: Kolmospuolen aurinkokatsomo
  • Lohko 4: Kakkospuolen katetun katsomon etuosa
  • Lohko 5: Kakkospuolen katetun katsomon takaosa
  • Lohko 6: Kakkospuolen aurinkokatsomo

Sisäänkäynti lohkoihin 1, 2 ja 3 tapahtuu kaupungin puoleisesta sisäänkäynnistä ja lohkoihin 4, 5 ja 6 rannan puolen porteilta.

Kaikissa lohkoissa on omat WC- ja kioskipalvelut. Anniskelualue Sudenpesä ja VIP-tila Susiklubi ovat käytössä vasta sarjaotteluissa kesäkuussa. Kotipesän takakatsomo on myös toistaiseksi pois käytöstä remontin takia.

Ennakkoon otteluihin ilmoittautuneet kausikorttilaiset ja pääsylippunsa ennakkoon ostaneet voivat mennä sisään mistä portista tahansa. Myös lipunmyynti järjestetään molemmille sisääntuloporteille.

Katsomolohko, missä haluaa istua on valittava ennen sisääntuloa, eikä katsomolohkoa ole mahdollista vaihtaa ottelun aikana.

Ottelun päätyttyä poistuminen tapahtuu samaa reittiä, mistä on tultukin, eikä yleisöllä ole pääsyä kentän puolelle myöskään ottelun päätyttyä.

Järjestetään yhdessä turvallisia ottelutapahtumia pitämällä huolta turvaväleistä ja käsihygieniasta. Tervetuloa Rantakentän tunnelmaan!

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611