Epätasaisellakin esityksellä puhdas voitto SiiPesta kevään toisessa harjoitusottelussa

KiPan ja SiiPen harjoitusottelu aurinkoisella mutta ukkoskuuron säväyttämällä Rantakentällä ei ollut sellaista rallattelua, jota KiPan pelinjohtaja Petri Tuuva oli odottanut.

SiiPen jokeripaidassa pelannut ex-kipalainen Jiri Pippola löi toisella jaksolla kaikki kolme vieraiden juoksua. SiiPe johtikin jaksoa ennen viimeisen vuoroparin KiPan tasoittavaa sisävuoroa 1-3, mutta KiPan luottokotiuttajat käänsivät toisenkin jakson kotivoitoksi.

Avausjaksolla nähtiin kolme läpilyöntiä: toisessa vuoroparissa Samu-Kalle Varosen läpäri kakkosrajasta oli 1+2 juoksun arvoinen Juuso Latun ja Hannes Pekkisen juostessa kunnarin edellä kotiin. Näin KiPa komeasti 3-0 johtoon. Tasoittavalla heti toisena lyöjänä vieraiden Samu Vainikaisen tälli samaan paikkaan oli kunnarin ja Sebastian Lahden tuoman juoksuun arvoinen, joten tilanne kaveni 3-2:een.

Siihen ilotulitus loppuikin ja kolmas vuoropari oli juoksuton kun molemmat joukkueet sössivät kaksi takapaloa itselleen.

Viimeisessä vuoroparissa jaksovoiton KiPalle varmistanut Pekkinen löi kumuran, joka pomppasi kolmoskopparin yli maisemiin kunnarin ja Elmeri Purmosen sekä Jesse Eskelisen tuomien juoksujen arvoisesti ja taululle 6-2.

Lisäksi vielä Valentin Ikonen ja Samu Vainikainen löivät yhdet juoksut mieheen, joten jakso päättyi KiPalle 7-3. 

Toisen jakson alkaessa Rantakentän päälle tuli sadekuuro ja sisällä aloittanut SiiPe meni 0-2 johtoon Jiri Pippolan lyönneillä. Toinen juoksuista tuli märän pallon sirvahtaessa kakkospuolelta helposti kohti rantaa.

KiPa ei saanut sisäpeliään oikein toimimaan ja kolmannen alkavalla SiiPen Pippola lisäsi pitkällä kakkosrajanäpyllä vieraiden johdoksi jo 0-3. Tasoittavalla KiPakin heräsi ja Sami Mikkolanahon kova veto keskikenttään riitti Pekkiselle, joka toi kavennuksen 1-3.

Viimeisen vuoroparin tasoittavalla Ikosen välilyönnillä Eskelinen toi ajolähdöstä KiPan jo juoksun päähän 2-3. Jatkoajoista Mikkolanahon kakkossaumavedolla Pekkisen tuomana tasoitus 3-3 ja toisella lyöntikierroksella taululla oli vasta yksi palo kun Varosen nätillä välilyönnillä Eskelinen toi jaksovoiton juoksuin 4-3.

Ottelun kolmostilanteet niukasti 18-17 KiPalle, kärkilyönnit selvemmin 45-30.

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611