Rantakentän yleisöjärjestelyihin muutoksia – katsomoihin voidaan ottaa 1500 ihmistä

AVI:n uuden ohjeistuksen mukaisesti Rantakentällä järjestettäviin ottelutapahtumiin pystytään ottamaan enemmän yleisöä. Jatkossa Rantakentän 4000 katsojan kapasiteetista on käytössä 1500 paikkaa. Katsomoiden lohkoista luovutaan ja kaikista sisäänkäynneistä voi mennä mihin tahansa katsomoon istumaan. Katsomoissa on noudatettava suositusten mukaista turvaväliä, mutta saman seurueen jäsenet voivat istua yhdessä.

Myös anniskelualue Sudenpesä palvelee kaikkia katsojia. Anniskelualueella on huolehdittava katsomoiden tapaan suositusten mukaisesta turvavälistä. Anniskelualue on toiminnassa viimeistään runkosarjan otteluissa, mahdollisesti jo harjoitusottelussa lauantaina 22.5.

Näiden uusien rajoitusten myötä Kiteen Pallon Miesten Superpesisjoukkueen otteluissa otetaan käyttöön normaali lippukäytäntö. Harjoitusotteluissa normaali lipun hinta on 10 euroa, 5-17-vuotiaiden lipun hinta on 5 euroa ja alle 5-vuotiaat pääsevät otteluun ilmaiseksi. Myös kausi- ja VIP-korttilaiset sekä KiPan omat juniorit ja Staff-korttilaiset (talkoolaiset) pääsevät harjoitusotteluihin ilmaiseksi. Runkosarjan otteluissa lippukäytäntö on muuten sama, mutta normaali lipun hinta on 20 euroa.

Kausi- ja VIP-korttilaisille on varattu kiintiö rajatussa yleisömäärässä, eikä otteluun tulemisesta tarvitse tehdä enää erillistä ennakkoilmoittautumista.

Nämä rajoitukset ovat voimassa 15.6. saakka ja Nettilipussa on nyt myynnissä lauantain 22.5. harjoitusottelun liput sekä kahden ensimmäisen runkosarjan ottelun liput.

Juvalla 10.6. pelattavan Kiteen Pallo – Siilinjärven Pesis ottelun maksimi katsojamäärä tarkentuu vielä lähipäivinä.

VIP-tila Susiklubissa tulee noudattaa ravintoloiden rajoituksia eli istumapaikoista 75 % saa olla käytössä. Tämän vuoksi VIP-tila Susiklubi on ainakin alkukauden otteluiden osalta loppuunmyyty, eikä yksittäisiä VIP-lippuja ole myynnissä toistaiseksi ainakaan runkosarjan kahteen ensimmäiseen otteluun.

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611