Jarkko Matikalle loppukauden sopimus

Kiteen Pallo ja Jarkko Matikka, 25, ovat solmineet try-outin jatkoksi loppukauden mittaisen pelaajasopimuksen.

– Jarkon näytöt talvikaudelta vakuuttivat meidät siitä, että hän on sopiva palanen laajentamaan pelaajamateriaaliamme, KiPan sopimusneuvotteluista vastaava Pasi Varonen kertoo.

– Jarkko tuo joukkueeseen lisää jalkoja sekä perusvarmaa ulkopeliä, Varonen jatkaa.

Matikka kärsi talvikauden aikana pienestä jalkavaivasta ja pelasi sen vuoksi vain osan KiPan hallipeleistä. Mies paikkasi parissa pelissä kärkimiehenä armeijan harmaissa ollutta Elmeri Purmosta ja hoiteli ulkopeliä polttolinjassa varmoin ottein.

– Kaikilla osapuolilla oli varmastikin alusta alkaen ajatuksena, että sopimus syntyy. Hyvä, että sopimus on nyt tehty ja itse olen ainakin tyytyväinen, Jarkko kertoo.

– Talvi on mennyt hyvin, minut otettiin heti hyvin vastaan ja on kaiken kaikkiaan hyvät fiilikset. Kaikki tekevät kovasti hommia ja kaikesta huomaa, että seuran ja joukkueen tavoitteet ovat korkealla, Jarkko miettii talvikautta.

Tulevaa kesää mies odottaa innolla ja etenkin uuden kotiyleisön eteen pääsy kihelmöi.

– Kesää ajatellen fiilikset ovat positiiviset, kun vaan nyt päästäisiin pelaamaan. Odotan innolla, että saadaan ottaa Rantakentälle yleisöä katsomoon ja toivottavasti sitä tulee runsaasti.

– Tavoitteemme ovat tosiaan korkealla ja niiden saavuttaminen vaatii, että on illasta toiseen pelattava kovalla tasolla, Jarkko päättää.

Lisätietoja: Pasi Varonen, puh. 0500 543 731

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611