Yhteystiedot

Lue lisää meistä ja ota yhteyttä

Seura

SuperKiPa Oy

Kiteen Pallon edustusjoukkue Miesten Superpesiksessä toimii 1.11.2026 alkaen SuperKiPa Oy:n alaisuudessa. Kiteen Pallo -90 ry omistaa 100 % SuperKiPa Oy:sta ja yhtiön toimitusjohtajana toimii 1.11.2026 alkaen Pasi Varonen.

Kiteen Pallon edustusjoukkue on pelannut pesäpallon pääsarjassa perustamisvuodestaan 1990 lähtien. Ennen tätä pesäpallo toimi omana jaostonaan Kiteen Urheilijoissa (KiU). KiU:ssa pesäpallon pääsarjaa pelattiin vuosina 1973, 1976 ja 1978-1989. Kiteellä on siis pelattu pesäpallon pääsarjaa yhtäjaksoisesti kaudesta 1978 lähtien eli kausi 2027 tulee olemaan Kiteellä 50. peräkkäinen kausi pesäpallon pääsarjassa.

Historiansa aikana Kiteen Pallo on voittanut kolme SM-kultaa (1999, 2000, 2005), kolme SM-hopeaa (1997, 2001, 2004) ja yhden SM-pronssin (1998). Kiteen Urheilijoiden aikaan paras sijoitus oli neljäs.

Perinteikäs Kiteen Pallo haluaa edistää Itä-Suomen vahvoja pesäpalloperinteitä ja edustaa koko Pohjois-Karjalan maakuntaa Suomen urheilukartalla.

Kotiottelunsa Kiteen Pallo pelaa legendaarisella Kiteen Rantakentällä (Tohmajärventie 10, 82500 Kitee) Kiteenjärven rannalla.

Kiteen Pallo 90 RY

Kiteen Pallo -90 ry on vuonna 1990 perustettu pesäpallon erikoisseura, jonka alla toimivat 1.11.2026 alkaen Kiteen Pallon suomensarja-, maakuntasarja- ja juniorijoukkueet sekä salibandyjaosto. 31.10.2026 saakka Kiteen Pallo -90 ry:n toiminnanjohtajana toimii Pasi Varonen ja myös Superpesis-toiminnot ovat vielä tähän saakka ry:n alaisuudessa.

Seuran junioritoiminnasta vastaa junioripäällikkö Aki Sutinen. Mikäli pesäpallon kokeileminen tai aloittaminen kiinnostaa, ota rohkeasti Akiin yhteyttä. Akin yhteystiedot löytyvät alta junioripäällikön kohdalta.

Henkilöstö

TOIMINNANJOHTAJA (1.11.2026 ALKAEN TOIMITUSJOHTAJA SUPERKIPA OY)

Pasi Varonen

Seuratyöntekijä

Nina Mielonen

PELINJOHTAJA Superpesis

Sami Partanen

Junioripäällikkö

AKI SUTINEN

Hallituksen puheenjohtaja

Pentti Lipsanen

hallituksen jäsenet

Juha-Matti Kupiainen

Sami Mielonen

Tuomo Päivinen

Pasi Varonen

Puheenjohtaja

Pentti Lipsanen

Varapuheenjohtaja

Sami Mielonen

Johtokunnan jäsenet

Katariina Eskelinen

Juha-Matti Kupiainen

Jukka Leino

Kaija Parviainen

Tuomo Päivinen

Pekka Sorvi

Median yhteydenotot

SISÄLLÖNTUOTTAJA

Mikko Kervinen

Internetkuvat

Niilo Hirvonen

(ellei muuta mainittu)

Kiteen Pallon toimisto

Kiteen Pallon toimisto on avoinna ma-pe klo 9-11 ja klo 13-15.

Tavoitat meidät lisäksi joka arkipäivä klo 9-16 numerosta 040 129 2885 tai kipa@kipa90.com.

Osoite

Tohmajärventie 10
82500 Kitee

Yhteystiedot / LASKUTUS

040 129 2885 
kipa@kipa90.com

Olemme siirtyneet sähköiseen laskutukseen ja toivomme saavamme laskut ensisijaisesti sähköisessä muodossa.

Verkkolaskuosoite: 003708139920

Operaattoritunnus: 003721291126

Välittäjä: Maventa

Mikäli verkkolaskun lähetys ei ole mahdollista, laskun voi lähettää sähköpostitse kipa@kipa90.com

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611