Samu-Kalle Varoselle kahden vuoden jatkosopimus

Kiteen Pallon kulmakiviin lukeutuva Samu-Kalle Varonen, 21 jatkaa KiPan paidassa myös kaudet 2022 ja 2023. Nuoresta iästään huolimatta Samu-Kalle on jo verrattain kokenut Superpesis-pelaaja ja miehellä on menossa jo kahdeksas kausi korkeimmalla sarjatasolla. KiPan paidassa Samu-Kalle on pelannut kaudesta 2017 lähtien, eikä jatkopäätös tuottanut vaikeuksia nytkään.

– Kyllä se on ollut käytännössä siitä asti selvää, kun olen KiPassa pelannut, että jatkoja tehdään niin pitkään kuin mahdollista.

– Täällä on hyvä porukka ja sekä joukkue että seura ovat sellaisia, missä haluan olla, joten ei tässä ollut kahta sanaa, Samu-Kalle kertoo.

KiPan joukkueen runko on ollut nyt kasassa jo useamman vuoden ja monet pelaajista ovat tuttuja toisilleen juniorivuosista lähtien.

– Meillä on seurajohdossa ollut selkeä linja joukkueen rakentamisen suhteen ja tälläkin sopimuksella jatkamme avainpelaajien kiinnittämistä pitkällä tähtäimellä, pelaajaneuvotteluista vastaava Pasi Varonen kertoo.

– Hienoa, että Samu-Kalle avasi nyt pelin myös kauden 2023 osalta. Samppi on iso ja tärkeä palanen joukkuetta nyt ja tulevaisuudessa, Pasi jatkaa.

Myös joukkueelle tutulla ja yhtenäisellä joukkueen rungolla on iso merkitys.

– Sillä on ihan mielettömän iso merkitys, että olemme käytännössä kaikki tunteneet toisemme jo pitkään ja meillä on tämän myötä todella tiivis porukka. Kaikki tuntevat toistensa vahvuudet ja heikkoudet, niin on aika helppo pelata.

– Muutenkin koko jengi on ihan mielettömiä äijiä täynnä, Samu-Kalle kehuu.

Joukkueen tavoitteet tulevaisuuteen ovat selvät.

– Ensin mennään välieriin ja siitä mitaleille, Samppi linjaa.

Rantakentän kotiyleisölle Samu-Kalle haluaa myös lähettää terveisensä.

– Kiitos jo entuudestaan saatuun tukeen ja eikun lisää jengiä Rantakentälle, olette ylivoimaisesti paras kotiyleisö!

Kiteen Pallon sopimustilanne:

  • Jesse Eskelinen, 2021
  • Valentin Ikonen, 2021
  • Kasperi Kaksonen, 2022
  • Topias Kaksonen, 2021
  • Juuso Lattu, 2021
  • Joni Lehikoinen, 2021
  • Jarkko Matikka, 2021
  • Sami Mikkolanaho, 2021
  • Sami Partanen, 2021
  • Hannes Pekkinen, 2022
  • Elmeri Purmonen, 2022
  • Miika Timonen, 2022
  • Samu-Kalle Varonen, 2023
  • Lassi Vasarainen, 2022

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611