13.6.2021. KiPan luokattoman esityksen jälkeen ansaitusti kolme sarjapistettä SiiPelle. SiiPe–KiPa 2–0 (4–3, 9–3)

Siilinjärven Pesis otti KiPan kasvatti Jiri Pippolan (1+3 lyötyä, 1 tuotu ja 7/10 KL) sekä Samu Vainikaisen (1+3 lyötyä, 2 tuotua, 7/12 KL) johdolla revanssin Kiteen Pallosta. KiPa kuitenkin aloitti ottelun sisällä hyvin mennen 3-0 johtoon. Sami Mikkolanaho kotiutti Juuso Latun, Miika Timonen Samu-Kalle Varosen ja Valentin Ikonen juoksi harhaheiton turvin kotiin. Tasoittavalla myös KiPan ulkopeli piti eikä isännät päässeet kakkospesää pitemmälle.

Mutta sitten tapahtui jotain eikä KiPa saanut enää lisäjuoksuja avausjaksolla. SiiPe puolestaan kavensi 1-3 toisen tasoittavalla Samu Vainikaisen kakkosrajanäpyllä. Seuraavassa vuoroparissa Teemu Kinnusen ykkösrajanäpyllä tilanne 2-3.

Viimeisen tasoittavalla Matias Hännisen veto etutilanteessa meni räpylän alta Mantun monttuun ja tilanne jo tasan 3-3. Palottomasta ajolähdöstä kolme kesää KiPan miesten mukana superia kiertänyt Jiri Pippola löi kakkoskopparin eteen ja pallo putosi räpylästä, hintana jakson voittojuoksu 4-3.

Ensimmäisen jakson kolmostilanteet menivät tasan 7-7 ja kärkilyönnit 17-18.

Toisella jaksolla KiPa pysyi kaksi vuoroparia SiiPen matkassa tilanteeseen 4-3 saakka. SiiPe meni heti alkavalla 2-0 johtoon kahdella välilyönnillä ja KiPa kavensi 2-1 Ikosen välilyönnillä. Toisen alkavalla Pippola iski koppareiden katsellessa toisiaan heidän välistään pallon maisemiin 1+1 juoksun arvoisesti.

KiPa pystyi tasoittavalla tulemaan taas juoksun päähän 4-3 Varosen ohitusnäpyllä ja Mikkolanahon näpyllä. Mutta kolmannessa vuoroparissa Pippolan näpyllä ja Justus Niemisen välilyönnillä taululle 6-3.

KiPa ei enää juoksuja saanut, mutta viimeisen alkavalla SiiPen kakkospalkittu Samu Vainikainen löi pallon 1+2 juoksun arvoisesti kakkosluukusta monttuun ja jakso 9-3 SiiPelle.

Toisenkin jakson kolmostilanteet tasaisesti 12-11, mutta kotiutuslyönnit olivat KiPalla heikommat ja SiiPellä on asiantuntijoita pilkaten jo 7 sarjapistettä neljästä ottelustaan.

– Me oltiin jyrän alla, tosesi KiPan ykköspalkittu Sami Mikkolanaho. KiPan pelinjohtaja Petri Tuuva säesti selväsanaisesti:

– Oltiin tosi laaduttomia. Tehtiin paljon virheitä sisällä ja ulkona. Annettiin monta juoksua surkealla suorittamisella kun SiiPe teki yhtä vuoroparia lukuun ottamatta juoksuja jokaisessa sisävuorossaan. Oltiin täysin p#&koja, lopetti Tuuva.

Katso myös kuvat ottelusta.

SiiPe teki näpyilläkin kolme juoksua KiPan etukentästä. Tässä Sebastian Lahti tuo Samu Vainikaisen näpyllä kavennuksen 1-3 toisessa vuoroparissa

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611