KiPa otti sen mitä oli otettavissa, sarjapiste Sotkamosta. Jymy-KiPa 2-1k (1-2, 8-0, 2-1k)

Ottelun avauslyönnin löi tyylikkäästi POLTTTARISANKARI, Ville Hämäläinen, kohteliaasti Jymyn paita päällä vaikka peliuralla Hämis kantoikin KiPan paitaa

Katso kuvat ottelusta

– Yksi piste saatiin. Sen enempää ei ansaittukaan. Ensimmäinen oli meidän hallinnassa, toisella Roope sai yläkierrettä osumaan ja ei pystytty vastaamaan laadukkaasti. Kotareista pitää miettiä mitä siinä tapahtui – meiltä ei mitään. Kotiuttaminen ei onnistunut, kertoi KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen.

KiPa aloitti ottelun hyvin saaden heti ensimmäisen alkavalla sisävuorollaan kärjestä yhden palon ajot. Tilanne kuivui Aapo Komulainen nappaamaan kärpäseen ja kopin nostoon, mutta kakkoskärki Joona Mäkelä, Nestori Moisio ja Topias Kaksonen rakensi vielä kolmostilanteen viimeiselle lyöjälle Jiri Pippolalle. Aleksanteri Huotarin komea koppi vaan pilasi juoksun mahdollisuuden.

Tasoittavalla KiPan etukenttä torjui hienosti Jymyn kaksi kotiutusyritystä. Toisen alkavalla KiPan kärjestä jälleen paloton ajolähtö, josta Juho Keinäsen varresta palo, mutta jatkoajoista Samu-Kalle Varosen välilyönti kolmospuolelle riitti Anttoni Jakobssonille tuomaan 0-1 KiPalle. Kaksi ristiä taulaulla ja Jiri Pippola pisti hermopallon linjaan ja Aku Kettunen toi 0-2.

Lasse Vasarainen tuulettaa kun Samu-Kalle Varosen lyönnillä Anttoni Jakobsson tuo 0-1 KiPan johtoon
Aku Kettunen syöksyy Jiri Pippolan lyönnillä KiPalle 0-2 kun Aapo Komulainen ei saa heti palloa haltuunsa

Vähäjuoksuisen jakson kolmas juoksu tuli kenenkäs muunkaan kuin Roope Korhosen kotiuttaessa viimeisen tasoittavalla kakkosjatkeelle upponneella kumuralla Hannes Pekkisen 1-2. Jatkoajoista Antti Huotari iski pallon kolmosjatkeelta läpi ja hetken luultiin jo jakson ratkenneen, mutta pallo putosikin täpärästi viivan väärälle puolelle.

Ensimmäiseltä jaksolta KiPalle riemastuttava sarjapiste ja kolmostilanteetkin KiPalle 6-8, kärkilyönnit 16-23 (52 %-57 %).

Voitetun ensimmäisen jakson jälkeen Jymy sai heti toisen jakson alkuun vähän halvasti 3-0 johdon kun Jymyn pelastajan Roope Korhosen (6 lyötyä, 8/9 KL) kumura pomppasi KiPan kolmoskopparin ohi mainosten taakse. Toisessa ja kolmannessa vuoroparissa Roope jatkoi samaa tahtia ja Jymyn kuusi ensimmäistä juoksua tuli ikinuoren lyöjäjokerin mailasta.

KiPa rakensi tasoittavallaan hienosti palottomat ajot, mutta Keinäsen veto kakkosrajaan ei juoksua tuonut ja Samu-Kallen hermopallosta palo kotiin ja kolmoselle.

Myös toisen tasoittavalla KiPalle palottomat ajot, mutta Pippolan, Jakobssonin ja Kettusen lyönneillä ei kavennusta aikaan.

Viimeisessä vuoroparissa ykköstilanteessa pamautti Jere Vikström pallon takaa keskeltä läpi ja kunnarin edellä Elmeri Purmonen juoksi myös kotiin ja taululle 7-0. Jakson loppunumerot 8-0 löi kumuralla kakkosjatkeelta Aleksanteri Huotari kotiuttamalla Iivari Vihannon.

Toisen jakson kolmostilanteet 9-4 Jymylle ja kotiutukset onnistui 80-prosenttisesti 8/10 kertaa. Kärkilyönnit 22-14 (65 %-61 %).

Kotiutuskilpailun aloitti KiPa sisällä ja vain kolmosparista Joona Lehtinen-Aku Kettonen, onnistui ja linjasta juoksu 0-1.

Jymyn ensimmäinen pari Roope Korhonen-Jere Vikström, kakkossaumasta 1-1 ja kolmosparista Aapo Komulainen-Ville Kotro, linjasta 2-1 ja toinen sarjapiste Jymylle.

Roope Korhonen, kuusi lyötyä juoksua ja seitsemäs vielä kotareissa

Lue lisää

Kiteen Pallon viestintä kehittyy – KiPalle WhatsApp-kanava

Kiteen Pallo haluaa tavoittaa myös ne faninsa, ketkä...

Lue lisää »

Puolivälierät vauhtiin perjantaina – normaalit kausikortit eivät ole käytössä pudotuspeleissä, lippujen hinnat ennallaan

Miesten Superpesiksen pudotuspelit käynnistyvät tällä viikolla. Kiteen Pallo...

Lue lisää »

Tyly pesäpallo-ottelu, ei se kaunista ole, mutta se on voittavaa, totesi Sami Eko Partanen. KiPa-IPV 2-0 (4-0, 2-1)

KiPan jo 12 ottelun mittaisen voittoputken takaajana ja...

Lue lisää »

Imatralla tasaista kuten saattoi odottaakin. Ulkopelin juhla piti juoksut vähissä KiPan jatkaessa voittoputkeaan. IPV-KiPa 0-1 (1-2, 2-2) 

Ukonniemessä kesän ennätysyleisön, 1510 katsojan edessä  nähtiin nihkeä...

Lue lisää »

KiPa haki vaaditut kolme sarjapistettä Koskenkorvalta, Janne Mäkelän korvasi 15-vuotias Emppu Partanen. KoU-KiPa 0-2 (0-5, 0-1)  

KiPan vakiokokoonpanosta oli vain 568 katsojan edessä huilissa...

Lue lisää »

Lassi Vasarainen iski luun kurkkuun heiveröisesti pelanneelle JoMalle kesän ennätysyleisön 2321 katsojan hurratessa. KiPa-JoMa 2-0 (6-1, 2-0)

Ottelun ratkaisijaksi nousi jälleen Lassi Vasarainen (1+3 lyötyä, 2...

Lue lisää »

Lopputulos 2025

Pelaaja

Voitot

  • 1. Jiri Pippola 8
  • 2. Samu-Kalle Varonen 7
  • 3. Juho Keinänen 3
  • Lassi Vasarainen 3
  • 4. Rasmus Surakka 2
  • Sulo-Veikko Varonen 2
  • Otto Kauppinen 2
  • 5. Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Niko Halttunen 1
  • Aku Kettunen 1
  • Petteri Kortelainen 1
  • Eeli Partanen 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611