KiPan ja Tahkon lyöjätilastoihin vain yksi nimi kummaltakin: Janne Mäkelä löi kaksi ja Juha Niemi kolme juoksua. Nihkeä, tihkusateinen ottelu niukasti vieraille. KiPa-Tahko 0-1 (1-2,1-1).

Kiteen Pallon haastava alkukausi sai jatkoa sunnuntai-iltana Rantakentällä, kun Hyvinkään Tahko haki pisteet vähäjuoksuisesti ottelusta tiukan taistelun jälkeen 0-1 (1-2, 1-1). Viitteitä paremmastakin oli kuitenkin nähtävissä ulkopelin osalta, kun KiPa piti vieraat vain kahdeksassa kolmostilanteessa. Kääntöpuolena nyt ongelmaksi muodostui sitten loistavasti alkukauden aikana kolmostilanteita jauhanut sisäpeli ja myös kiteeläiset jäivät itse kahdeksaan kolmostilanteeseen.

Anttoni Jakobssonin (oik.) heittokäsi teki tuhojaan totutulla tavalla.

MOLEMPIEN LUKKAREILTA VAHVA ESITYS - USEITA KÄRPÄSIÄ PITKIN PELIÄ

– En oikein tiedä, ladattiin paljon energiaa ja virtaa tähän peliin, mutta ei se lämmitä, jos ei saada ukkoa kotiin, totesi KiPan ykköspalkittu 7/7 kärkilyöntiä vaihtanut Otto Kauppinen.  

– Todella nihkeä peli, sisällä meillä oli vaikeuksia ja tarvittavat pinnat lyöntiin ja saatiin voitto. Mikäs siinä. Ei ihan sinne pitänyt mennä se pallo (toisen jakson 1-1), mutta tuurikin pitää ansaita, totesi Tahkon ykköspalkittu Juha Niemi (3 lyötyä, 4/9 KL).

– En jakso kauheasti synkistellä: kaksi pinnaa ja voitto Rantakentältä ja neljäs voitto meille putkeen. Valmistautumisessa ei oltu alussa ihan läsnä kuten muissa peleissä on oltu, mutta se on valmentajan ja pelinjohtajan vika ja otan siitä omaan piikkiin hyvin paljon, kertoi Tahkon pelinjohtaja Eero Pitkänen. 

–  Näkisin että näitten kahden joukkueen ero oli juuri tämmöinen kuten se on ollut koko alkukauden. Tahko on onnistunut kääntämään tiukat pelit edukseen ja ulkopelillä asettaneet vaateet vieraiden sisäpelille. Jos ennen peliä olisi sanottu että annetaan tuon verran juoksuja, niin sen olisin ottanut vastaan. Voittajan ja häviäjän ero ei välttämättä ole kovin suuri, mutta kyllä se korpeaa kun jää nollan pisteen kerhoon, kirpaisevan tappion kokenut KiPan pelinjohtaja Sami ”Eko” Partanen kertoi.  

Ottelun kolmostilanteet menivät tasan 8-8, kun KiPan lukkarina pelasi Jonne Matikainen. Jonne esiintyi erinomaisesti ja nappasi kolme kärpästä Tahhkon etenijöistä. Jonnen tekeminen ei kalvennut yhtään yhden sarjan kärkilukkarin Petteri Alasen rinnalla, joka sekoitti myös hyvin isäntien sisäpeliä ja otti kaksi kärpästä KiPan etenijöistä. 

–  Jos toisella on yksi Suomen parhaita lukkarista ja meillä on kaksi Superin ottelua ikinä pelannut lukkari ja kolmostilanteet tasan, niin en voi Jonnea moittia, omaan piikkiin otan tappion, puolusti Partanen lukkariaan.  

Jonne Matikainen sai tuulettaa onnistumisiaan useaan otteeseen Rantakentän yleisön edessä.

JANNE MÄKELÄN RINNALLE EI SAATU TEHOJA KOTIUTUKSIIN

KiPa aloitti ottelun hutunkeiton voitettuaan sisällä. Viimeisenä lyöjänä Janne Mäkelä löi pallon kakkosjatkeelle väliin ja kakkoskärjessä pelaava Anttoni Jakobsson toi KiPan 1-0 johtoon. 

KiPa voitti ensimmäisen jakson kolmostilanteet 4-2, mutta Mäkelän virvelivarsilyönnin haki Samu Kyhyräinen ja Pippolan kaksi kotiutusyritystä eivät lisäjuoksuja tuoneet. 

Tahkon jokeri Juha Niemi puolestaan onnistui sekä toisessa että kolmannessa vuoroparissa ja näin avausjakso 1-2 Tahkolle Veeti Kettusen ja Santtu Patovan tuomilla juoksuilla.

Juho Keinänen oli lähellä syöksyä kopin 1-1 tuottaneesta kolmossaumavedosta ja toinen juoksu syntyi, kun pallo hieman poltteli kiteeläisräpylöissä.

Janne Mäkelä kotiutti kahdesti vastustamattomalla kakkospuolen lyönnillä.

Toisella jaksolla Tahko meni toisessa vuoroparissa 0-1 johtoon parin Juha Niemi-Santtu Patovan onnistuessa vastustamattomalla lyönnillä kakkosjatkeelle.  

Kolmannen vuoroparin tasoittavalla KiPa sai kakkoskärjestään yhden palon ajot ja Janne Mäkelä-Anttoni Jakobsson tasoittivat 1-1. Jatkoajoista Jiri Pippolan kova veto keskisaumaan näytti jo tuottavan kotijoukkueelle johtojuoksun, mutta vieraiden Veeti Kettunen teki illan komeimman ulkopelisuorituksen hakemalla lyönnin syöksyen kopiksi. 

Viimeisessä vuoroparissa molemmat joukkueet saivat kärjen kahdesti kakkospesälle, mutta kolmotilanteita ei enää nähty, joten yksi piste liitolle, kaksi Tahkolle ja KiPa jäi nuolemaan näppejään.

Ensi perjantaina 29.5. KiPa matkustaa Imatran Pallo-Veikkojen vieraaksi ja sunnuntaina 31.5. Rantakentälle saapuu Sotkamon Jymy. Perjantain otteluun Kiteen Pallo järjestää fanimatkan, johon voi ilmoittautua sähköpostitse kipa@kipa90.com. Kyydin hinta on 35 euroa/henkilö ja hinta sisältää pääsylipun. Sunnuntain kotiotteluun liput myydään ennakkoon Ticketmasterissa.

KATSO TÄSTÄ KAIKKI KUVAT KIPA – TAHKO -OTTELUSTA

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611