Kiteen Pallo saalisti vihdoin kauden avausvoittonsa Miesten Superpesiksessä, kun Imatran Pallo-Veikot kaatui toisen kotiutuskilpailun jälkeen lukemin 1-2 (4-3, 0-5, 2-3). Avausjaksolla runsaasti virheitä omassa sisäpelissään tehnyt kiteeläisryhmä nousi lopulta voittoon Janne Mäkelän ratkaistua toisen jakson pajatson tyhjennyksellään ja Lassi Vasaraisen näpäytettyä voiton toisen kotiutuskilpailun neljännessä parissa.

KATSO KAIKKI KUVAT OTTELUSTA TÄSTÄ
– Ehdottomasti tyytyväinen poikien puolesta voitosta. Se on tässä urheilussa kuitenkin se meidän polttoaine. Se on ihan sama miten hyvin tai huonosti pelaat, jos sinne tankkiin ei kerry bensaa eli tässä meidän tapauksessa pisteitä, niin se koettelee ja oltiin siinä tilanteessa, että alettiin tarvita pisteitä, jotta päästään taas eteenpäin, KiPan pelinjohtaja Sami ”Eko” Partanen aloitti lehdistötilaisuudessa.
– Ei todellakaan kaunista ja voittavan pelin elementit oli vieläkin vallan kaukana omasta ajatusmallista, mutta nyt se kääntyi voitoksi, niin siitä pitää olla tyytyväinen, tulee se sitten millä tahansa hyvänsä. Mutta paljonhan meillä tässä hommaa on, että ei tästä varmaan berberin napit aukea, Eko jatkoi.
MOLEMMILTA VAHVA ALOITUS
KiPa aloitti ottelun terävästi luoden heti kärjestä palottoman ajolähdön. Taktiikkaa oli muutettu edellispeleistä ja ensimmäisenä ajolähtöä tuli purkamaan Juho Keinänen lyöjäjokereiden sijasta. Keinänen löi viimeisellään pallon väliin kakkospolttaja Valtteri Havukaisen selän taakse ja Sulo-Veikko Varonen kipitteli kiteeläiset johtoon. Jatkoa seuranneesta ajolähdöstä KiPa sähläsi kaksi kärpästä ennen Jiri Pippolan ensimmäistäkään lyöntiä ja tilanne kuivui nopeasti kasaan.
Myös isännät aloittivat oman sisäpelinsä vakuuttavasti. Kärjestä luotiin heti ajolähtö ja Kasperi Vehkaoja kotiutti IPV:n ykköspalkitun Justus Niemeläisen. Kun imatralaisten kakkospalkittu Ville-Veikko Olli onnistui vielä hetkeä myöhemmin lyömään pallon juoksun arvoisesti väliin, oli kiteeläisjohto kääntynyt tappioasemaksi.
– Eka jakson alkuun olen erittäin tyytyväinen. Sitä painotettiin ennen peliä, että alku on tärkeä. KiPa sai hyvän startin, mutta saatiin vielä parempi, Niemeläinen kehui joukkueensa aloitusta.
Kotijoukkue jatkoi vahvaa menoaan myös toisen tasoittavalla, kun Niemeläinen aloitti juoksutehtailun yllättämällä KiPan takakentän ja kiertämällä kunnarin tyhjään kenttään. Olli iski illan toisellaan imatralaiset jo kolmen juoksun johtoasemaan samassa vuorossa ja kiteeläisten päät alkoivat painua.
KiPa kehitteli vielä viimeisessä vuorossa kirin kakkoskärjestään, kun KiPan palkitut, kakkospalkittu Pippola saatteli ensin kumurallaan Kasperi Kaksosen kotipesään ja heti perään ykköspalkittu Mäkelä tiputti pallon vastustamattomasti kakkosjatkeelle ja Anttoni Jakobsson kirmasi ehjänä kotiin. KiPa sai vielä miehen kolmospesälle toisella lyöntikierroksella, mutta Jakobssonin lyöntivuorolla tehty yllätysotto ei tuottanut tulosta ja näin ensimmäinen jakso kirjattiin kotijoukkueelle. Ensimmäisen jakson kolmostilanteet menivät Imatralle 7-5, joten myös tilastojen valossa etelä-karjalaiset olivat niskan päällä.
– Eka jakso meiltä oli hyvää pelaamista, siinä oli sellaista päättäväisyyttä ja aloitteellisuutta siinä sisäpelissä, ja ulkopelissä oltiin aika hyvin asialla, IPV:n pelinjohtaja Atte Hakala summasi avausjaksoa.
PELIN EDETESSÄ KIPA PÄÄSI NISKAN PÄÄLLE
Toisella jaksolla pelin hallinta kääntyi jakson edetessä KiPalle. Kaksi ensimmäistä vuoroparia pelattiin ilman juoksuja, mutta kolmannen tasoittavalla KiPan jokerilyöjäkaksikko avasi pellit ja ratkaisi jakson. Ensin Pippola näpäytti erinomaisella keskinäpillä Kasperi Kaksosen kotiin ja seuraavana lyömään astellut Mäkelä tinttasi komean kumuran kakkosjatkeelle. Kun vielä kiteeläisten onneksi IPV:n kakkoskoppari Ari Lankinen edesauttoi, pallo painui kauaksi takarajan taakse ja Mäkelä kiersi ensimmäisen kunnarinsa KiPa-paidassa. Edellä kotiin kiiruhtivat Vasarainen, Aku Kettunen ja Pippola.

– Kai se nyt yhden juoksun lyönti oli, mutta kaverin avustuksella tuli muutama lisää, mutta tällä ikää otetaan kaikki vastaan, Mäkelä myhäili.
– Tällaisessa kelissä neljän juoksun lyönti on äärimmäisen arvokas ja siinä konkari (Mäkelä) näytti suuntaa meille. Ja ennen kaikkea ilahduttaa tuo nollasarake tuossa vastustajan laarissa, Eko niputti toista jaksoa.
– Toisella jaksolla laatu tippui meillä sisäpelaamisessa ja ei siinä ansaittu mitään, Hakala myönsi.
Mäkelän läpilyönnin jälkeen jakso oli taputeltu, eikä kotijoukkueesta ollut enää uhkaamaan vieraiden jaksovoittoa. Toisella jaksolla kolmostilanteet kirjattiin KiPalle 9-3.
KOTIUTUSKILPAILUSSA ULKOPELI KESTI
Ensimmäisessä kotiutuskilpailussa KiPa aloitti sisällä ja ainoana parina juoksunteossa onnistui Varoset Samu-Kalle ja Sulo-Veikko, kun Samu-Kalle saatteli Sulo-Veikon ehjänä kotiin tappimiehen yli suuntautuneella välilyönnillä. IPV tuli tasoittavallaan tasoihin heti ensimmäisessä parissa, kun Konsta Hyötyläinen kotiutti Niemeläisen. KiPan ulkopeli kesti kuitenkin loput neljä paria ja esiin nousi etenkin viimeisessä parissa Samu-Kalle Varosen huima ulkopelisuoritus, kun mies venytti Matias Kauppisen vaarallisen iskun kopiksi kolmosjatkeelta.
IPV jatkoi sisällä toiseen kotiutuskilpailuun ja tuloksena oli jälleen yksi juoksu, kun Vehkaojan lyönti tippui väliin kakkosjatkeelle ja Vertti Veittikoski juoksi kotipesään. Toisessa kotiutuskilpailussa KiPan ulkopelissä nousivat esiin etenkin Vasarainen ja Topias Kaksonen, jotka venyivät koviin suorituksiin ratkaisuhetkillä.
Tasoittavalla Varosten veljespari onnistui jälleen, kun Samu-Kallen kolmossaumaveto puhkaisi IPV:n polttolinjan ja Sulo-Veikko juoksi tasoituksen toisessa parissa. Ratkaisijaksi nousi neljännessä parissa kaksikko Vasarainen – Topias Kaksonen, kun Vasaraisen näpäys kakkosrajaan aiheutti liian kovan kiireen IPV-sieppari Kauppiselle ja palautusheitto karkasi ohi kotipesän. Näin kiteeläiset pääsivät juhlimaan helpottavaa avausvoittoaan pilvisessä ja viileässä Ukonniemessä.

– Kestettiin kotiutuskilpailuissa aika pitkä pätkä takatilannetta ja se on ollut meille vaikea, joten josko tästä saataisiin sinne tankkiin enemmänkin kuin vain ne kaksi pistettä, Eko kehui kotiutuskilpailuiden ulkopeliä.
– Kotari harmittaa, saatiin pidettyä KiPa yhdessä juoksussa ja siinä tultiin heti ekassa parissa tasoihin, mutta ei sitten saatu voittojuoksua, Hakala harmitteli.
– Helkkarin tyytyväinen olen voitosta, niitä ei ole tällä kaudella vielä hirveästi tullut. Otteluun mahtui paljon sellaisia pieniä lapsuksia varsinkin sisäpelissä, mutta olen onnellinen, että voitettiin, Mäkelä sanoi tyytyväisenä lehdistötilaisuudessa.
KiPan pelit jatkuvat sunnuntaina Rantakentällä, kun vastaan asettuu Sotkamon Jymy. Sunnuntain ottelu on viimeinen runkosarjakamppailu, jossa kaikkien aikojen lyöjätykki Roope Korhonen astelee Rantakentän kiilaan. Korhonen on ilmoittanut lopettavansa huikean uransa tähän kauteen, joten sunnuntain mahdollisesti viimeistä Korhosen vierailua Rantakentällä ei kannata jättää välistä. Liput otteluun myydään ennakkoon Ticketmasterissa.
