Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

– Jäätiin jalkoihin eikä pärjätty räpylässä, totesi Eko juoksujuhlan ikävämmällä puolella. Manse PP-KiPa 2-0 (11-2, 8-6)

KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen tunnusti KiPan jääneen Mansen jalkoihin. – Jäätiin jalkoihin. Oli kovat...

Lue lisää »

Helteisellä Rantakentällä kuuden kunnarin juhlat. KiPa-HP 2-0 (8-2, 21-1)

Katso kuvat ottelusta (kuvia lisää päivän mittaan) Haminan ensimmäinen lyöjä Teemu Rouhiainen aloitti tyhjään kenttään...

Lue lisää »

Voi hyvä jyssäys mikä voitto! 1700-luvun Napuen mustaruutitykin laukauksella alkanut juhlaottelu KiPan voittoon. KiPa-KPL 1-0 (3-3, 4-3)

Kiteen Pallo-90 ja Kouvolan Pallonlyöjien välinen Kari Sutki Sutisen 80-v juhlaottelu oli yhtä värikäs kuin...

Lue lisää »

Aku Kettuselle jatkosopimus

Aku Kettunen, 26, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen kaudesta 2025. Toista kauttaan KiPassa pelaava...

Lue lisää »

Sarjakärki vieraskentällä nurin, KiPalle 12 juoksua yksittäisillä lyönneillä Pippolan (5 lyötyä, 2 tuotua) johdolla. KeKi-KiPa 0-1 (4-4, 2-8)

Kempeleen Kiri sai kokea kauden ensimmäisen kotitappionsa KiPan löylyttämänä. Katso lehdistötilaisuus Kirin Facessa. Vesisateessa kolmostilanteet...

Lue lisää »

”Vastustaja vei voiton ja nautinnon”, totesi Eko ottelun jälkeen. KiPa Tahko 1-2k (1-2, 4-2, 1-2k)

Katso myös kuvat ottelusta Rantakentällä kohtuullisessa kesäsäässä Tahko otti revanssin Pihkalassa hävityistä kotareista. KiPan ykköspalkittu...

Lue lisää »

KiPa otti sen mitä oli otettavissa, sarjapiste Sotkamosta. Jymy-KiPa 2-1k (1-2, 8-0, 2-1k)

Katso kuvat ottelusta – Yksi piste saatiin. Sen enempää ei ansaittukaan. Ensimmäinen oli meidän hallinnassa,...

Lue lisää »

Avausjaksolla Joona Mäkelän 1+2 juoksun ja toisella Samu-Kalle Varosen  1+1 juoksun arvoiset kunnarit kaatoivat IPV:n. KiPa-IPV 2-0 (5-3, 5-0)

Katso kuvat ottelusta – Jäätiin etenkin toisella jaksolla jyrän alle. Ekalla jaksolla Mäkelän läpilyönnin jälkeen...

Lue lisää »

Joonas Tuomen sopimus purettu

Kiteen Pallo ja Joonas Tuomi, 19, ovat purkaneet yhteisymmärryksessä kausia 2024-2025 koskevan pelaajasopimuksen. KiPa haluaa...

Lue lisää »

Samu-Kalle Varonen (1+4 lyötyä, 3 tuotua) liekeissä KiPan kaataessa puhtaasti Pattijoen. KiPa-PattU 2-0 (7-2, 3-2)

Katso myös kuvat ottelusta Rantakentän tunnelma tivistyi kun PattU kavensi 3-2:een ottelun viimeisessä sisävuorossa ja...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611