Talvisuperin lohkovoittaja Jymy selvästi KiPaa parempi. KiPa-SoJy 0-2 (2-4, 2-5)

Kiteen Pallon Talvisuper 2025 päättyi Sotkamon Jymyn kohtaamiseen. Jymy meneen pudotuspeleihin, mutta Kempeleen Kirin kanssa vähän kompuroinut toinen ennakkosuosikki Joensuun Maila saa jännittää PattU-IPV-ottelua. Puhtaalla 2-0 jaksovoitolla kumpi tahansa voi pudottaa JoMan ja IPV:lle riittää kahden pisteen voitto.

KATSO LISÄÄ KUVIA KIPAN KUVAGALLERIASTA

Sieppari Nestori Moisio palkittiin KiPan parhaana ulkopelaajana

– Oli Jymy parempi tänään selkeesti, vaikka nimilista oli vähän erilainen. Saatiin oppia siitä, miten pesistä pelataan. Jäätiin perään kaikessa ja juoksujentekokilpailussa oltiin jäljessä tilanteiden rakentelussa ja kotiutuksissakin. Koko ajan oltiin napsu perässä, ei ollut meistä tänään kääntäjäksi.

KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen poseeraa ennen ottelun alkua

 – Näistä talvitapahtumista jäi sellainen maku, että koko ajan oltiin pikkasen perässä jaksovoitoissa. Paljon muutoksia, toki tämän sarjan formaatiin kuuluu se, että saatiin roppakaikalla kokemusta erilaisista rooleista. Aika monessa pelissä päästiin kotareihin asti. Yksi ehjä peli oli Kempelettä vastaan ja se voitettiin. Paljon tehtävää ja aika paljon parsittavaa jäi vielä kesää varten, totesi KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen Ruudun haastattelussa.

Ottelu oli tilastoissa tasainen: kolmostilanteet 11-13 ja kärkilyönnit 28-31 (46 %-54 %) Jymylle.

KiPan ykkösplkainnon saannut lukkari Rasmus Surakka päätti Jymyn kaksi ensimmäistä sisävuoroa kärpäsiin

KiPa aloitti ottelun hyvin eikä Jymy päässyt avaussisävuorossaan kuin kerran kakkospesälle. KiPa puolestaan sai kärjen Otto Kauppisen väärällä ykköselle ja Anttoni Jakobssonin näpyllä sekä Aku Kettusen pompulla kolmoselle. Samalla heitto ohi kolmospesän ja harhaheiton turvin Otto Kauppinen toi KiPan 1-0 johtoon. Juho Keinänen vaihtoi varrella pesät täyteen, mutta kolmesta ajolähdöstä Jiri Pippolan laiton leikkuri, Petteri Kortelaisen veto linjaan ja Joona Mäkelän varsi eivät lisäjuoksuja tuottaneet.

Otto Kauppinen toi kolmospesän ohi menneen harhaheiton turvin KiPan 1-0 johtoon ensimmäisessä vuoroparissa

Toisen alkavalla Jymy meni 1-2 johtoon kahdella vastustamattomalla lyönnillä kakkosjatkeelle rajan pintaan. Hannes Pekkinen ja Kalle Kuosmanen lyöjinä, Iivari Vihanto ja Hannes Pekkinen tuojina. Tämäkin sisävuoro päättyi Rasmuksen ottamaan kärpäseen.

Kolmannessa voroparissa Jymyn Aleksanteri Huotari läi pallon vastustamattomasti jälleen väliin kakkospuolelle ja Ari Lankinen toi 1-3.

KiPa pääsi tasoittavallaan juoksun päähän 2-3, kun Petteri Kortelainen kotiutti Juho Keinäsen Jymyn linjan avustuksella.

KiPan parhaan sisäpelaajan palkinnon saanut Juho Keinänen syöksyy kotiin 2-3 kavennuksen Petteri Kortelaisen lyönnillä

Viimeisessä vuoroparissa Jymyn Ari Lankinen kotiutti Iivari Vihannon 2-4. Tämä jäi jakson lopputulokseksi kun KiPan tasoittava sisävuoro päättyi harmittavasti estämistilanteesta tulleeseen kahteen paloon.

Ensimmäisen jakson kolmostilanteet 6-8 Jymylle.

Juho Keinäsellä ja Sulo-Veikko Varosella kova hinku saada pallo omaan räpyläänsä

Toisella jaksolla
KiPa jäi heti Jymyn jokerin Aleksanteri Huotarin kahdella takanurkkaan ja taakse keskelle pudonneilla lyönneillä takaa-ajajaksi 0-2 tilanteeseen. Juoksut toivat Iivari Vihanto ja Vertti Veittikoski.

Jymyn lyöjäjokerina Aleksanteri Huotari iski kolme juoksua, mutta jäi ilman pyttykerhon huomiota

Jakson kahdessa ensimmäisessä KiPan sisävuorossa kakkosvaihto ei toiminut tuoden jo kolmen lyöjän jälkeen kaksi ristiä taululle.

Toisen alkavalla KiPan Anttoni Jakobssonin jalka kramppasi kakkostaipaleella ja mies joutui jättämään pelin kesken. Anttonin vaihtolyönnit olivat ottelussa hakusessa, sillä kärkilyöntejä kertyi vain 2/5.

Juho Keinänen väistää Nestori Moision tappoheittoa

Tasoittavalla Jymy jatkoi KiPan kakkoskoppari Jasperi Purmosen kouluttamista kun Kasperi Vehkaoja löi kahdesti välilyönnillä etenijän kotiin. Juoksun 0-3 toi Kalle Kuosmanen ja 0-4 Samuel Huotari.

Kolmannen alkavalla KiPa sai palottoman ajolähdön Pippolalle, mutta pallo linjaan ja palo kotiin. Jatkoajoista Petteri Kortelaisen ensimmäisellä toinen palo Aku Kettusesta kotiin, mutta toisella hän löi pallon keskelle väliin ja myöhässä lähteneenäkin Juho Keinänen toi KiPalle kavennnuksen 1-4.

Tasoittavalla Jymyn viimeisenä lyöjänä Samuel Huotari löi välilyönnillä Ari Lankisen kotiin 1-5.

KiPan kakkoskopparina pelannnut nuori Jasperi Purmonen sai useamman kerran hakea palloa rajojen takaa

Jiri Pippola löi pallon väliin kolmospuolelle ja Otto Kauppinen toi jakson loppunumeroiksi 2-5.

Toisen jakson kolmostilanteet tasan 5-5, toki Jymyllä vain kolme sisävuoroa ja KiPalla neljä.

Lue lisää

Lätäkkö ja turvaverkon aukko auttoivat Koplan 1. puolivälieräottelun niukkaan voittoon. KPL-KiPa 1-0 (4-2, 4-4)

– Teiltähän on puolet porukasta pois, tuumasi KPL:n...

Lue lisää »

Kiteen Pallon viestintä kehittyy – KiPalle WhatsApp-kanava

Kiteen Pallo haluaa tavoittaa myös ne faninsa, ketkä...

Lue lisää »

Puolivälierät vauhtiin perjantaina – normaalit kausikortit eivät ole käytössä pudotuspeleissä, lippujen hinnat ennallaan

Miesten Superpesiksen pudotuspelit käynnistyvät tällä viikolla. Kiteen Pallo...

Lue lisää »

Tyly pesäpallo-ottelu, ei se kaunista ole, mutta se on voittavaa, totesi Sami Eko Partanen. KiPa-IPV 2-0 (4-0, 2-1)

KiPan jo 12 ottelun mittaisen voittoputken takaajana ja...

Lue lisää »

Imatralla tasaista kuten saattoi odottaakin. Ulkopelin juhla piti juoksut vähissä KiPan jatkaessa voittoputkeaan. IPV-KiPa 0-1 (1-2, 2-2) 

Ukonniemessä kesän ennätysyleisön, 1510 katsojan edessä  nähtiin nihkeä...

Lue lisää »

KiPa haki vaaditut kolme sarjapistettä Koskenkorvalta, Janne Mäkelän korvasi 15-vuotias Emppu Partanen. KoU-KiPa 0-2 (0-5, 0-1)  

KiPan vakiokokoonpanosta oli vain 568 katsojan edessä huilissa...

Lue lisää »

Lopputulos 2025

Pelaaja

Voitot

  • 1. Jiri Pippola 8
  • 2. Samu-Kalle Varonen 7
  • 3. Juho Keinänen 3
  • Lassi Vasarainen 3
  • 4. Rasmus Surakka 2
  • Sulo-Veikko Varonen 2
  • Otto Kauppinen 2
  • 5. Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Niko Halttunen 1
  • Aku Kettunen 1
  • Petteri Kortelainen 1
  • Eeli Partanen 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611