KiPa aloitti molemmat jakot hyvin, mutta Koplan perussuorittaminen oli parempaa ja Matti Latvalan 1+2 läpäri ratkaisi ottelun. KPL-KiPa 2-0 (5-1, 5-2)

Katso kuvat ottelusta

– Ykköstilanteen purkaminen oli hankalaa. Mentiin 0-1 johtoon, mutta annettiin sitten vapaasta vaihtotilanteesta räpylästä kaksi juoksua. Vastustajan perussuorittaminen oli parempaa, tiivisti KiPan pelinjohtaja Juho Kaikko.

Kylmän sään vuoksi pallo ei kulkenut kovaa, joten kolme juoksua nähtiin hyvillä näpyillä.  KiPan paras oli 100-prosenttisesti kentälle mennyt etenijäjokeri Matias Litmanen (6/6 KL). Kakkospalkinnon sai kaikki kolme KiPan juoksua iskenyt kotiuttajajokeri Jiri Pippola (3 lyötyä, 4/8 KL).

Ottelun kolmostilanteet jaksoittain 10-4 ja 10-7 Koplalle. Vaihtotilanteissa Litmasen 6/6 kärkilyönnin lisäksi Aku Kettunen onnistui 5/8 kertaa, mutta vaihtajokeri Juuso Latun Koplan lukkari Aleksi Vainio sai hyvin kuriin, sillä kärkkärit jäivät 33 %:n onnistumisin lukuihin 3/9.

Ulkopeliinkiin mieli tekisi Matias Litmasella, joka oli mietteliäänä ottelun jälkeen:

– Takana terve harjoittelukausi, siitä se lähtee. Nyt on aika tyhjä olo. En tiiä mitä siinä aina sitten tapahtuu, räpylästä annettiin kaverille liian monta juoksua eikä saatu sitten pidettyä ekaa jaksoa tiukkana, pohti Litmanen.

Toisen jaksun alun sadekuurossa Matias Litmanen iski pallon läpi kolmosrajasta penkalle edeten suoraan kakkoselle.

Hyytävässä vastaisessa pohjoistuulessa KiPalla oli jaksojen alussa hetkensä. Mutta KPL napsi räpylävirheillä viisi juoksua kummallakin jaksolla vieden selvän voiton. Toinen jakso ratkesi yhden juoksun arvoiseen KPL:n Kiteelläkin pelanneen kokeneen Matti Latvalan vapaaseen kumuraan, joka luiskahtikin koppareilta läpi ja hetkessä 2-2 vaihtui taululla lukemiin 5-2.

KiPa meni ensimmäisellä jaksolla heti 0-1 johtoon Jiri Pippolan oivalla ykkösrajan nostonäpyllä, tuojana Aku Kettunen.

Jiri Pippolan näpyn nosto ykkösrajaan riitti Aku Kettuselle tuomaan KiPan 0-1 johtoon

Toisella jaksolla KiPa nousi toisessa vuoroparissa hienosti viimeisellä lyöjällään tasoihin 2-2. Koplan Patrik Wahlsten oli kotiuttanut näpyllä Patrik Vartaman ja heti perään kolmosrajan puhkalisulla Aapo Kinnusen 2-0. Jiri Pippola koulutti ensin keskisaumasta Valtteri Luomaa ja sitten kolmospussista Jasperi Luomaa niin että Lassi Vasarainen ja Otso Mäkelä ehtivät kotiin.

Toisen vuoroparin vimeisenä lyöjänä 2-0 -tilanteessa Jiri Pippola nosti KiPan tasoihin 2-2 kahdella eri lyönnillä

Ottelun ratkaisu tuli toisen jakson toisen tasoittavalla. Etupesät olivat täynnä ja mailan varteen astui kokenut Matti Latvala.

– Valittiin se keskitakanen tällä kertaa ja sellainen painuva siitä tuli. Aurinko häikäisi kotipesää, joten en nähnyt, oliko se läpilyönnin arvoinen, mutta sellainen siitä tuli, tuumi Matti Latvala. Latvalan kunnarin edellä kotiin juoksivat Tommi Mäentausta ja Patrik Vartama.

Matti Latvala tietää, ettei kovin montaa peivuotta ole enää jäljellä ja nauttii nyt pelaamisesta

Tilastot ottelusta

KiPan seuraava ottelu on Rantakentällä Supermaanantaina 29.5. Sotkamon Jymyä vastaan ja keskiviikkona 31.5. on vieraspeli aina yllätyksellistä Imatran Pallo-Veikkoja vastaan.

KPL oli hienosti kutsunut ottelua katsomaan myös ukrainalaisia pakolaisia

Lue lisää

KiPa haki vaaditut kolme sarjapistettä Koskenkorvalta, Janne Mäkelän korvasi 15-vuotias Emppu Partanen. KoU-KiPa 0-2 (0-5, 0-1)  

KiPan vakiokokoonpanosta oli vain 568 katsojan edessä huilissa...

Lue lisää »

Lassi Vasarainen iski luun kurkkuun heiveröisesti pelanneelle JoMalle kesän ennätysyleisön 2321 katsojan hurratessa. KiPa-JoMa 2-0 (6-1, 2-0)

Ottelun ratkaisijaksi nousi jälleen Lassi Vasarainen (1+3 lyötyä, 2...

Lue lisää »

Janne Mäkelä jatkaa Kiteen Pallossa kaudella 2027

Kiteen Pallo ja Janne Mäkelä, 44, ovat solmineet...

Lue lisää »

KiPa jatkoi Janne Mäkelän kolmella juoksulla voittoputkeaan jo 8 otteluun Manse PP:n kustannuksella. KiPa-Manse PP 2-0 (2-0, 4-3) 

– Erilaisia putkia on kokeiltu, ja joukkueen yhteisellä...

Lue lisää »

Kasperi Kaksonen jää sivuun Kiteen Pallon toiminnasta

Kiteen Pallon Superpesis-joukkueen pelaaja Kasperi Kaksonen, 23, jää...

Lue lisää »

Lassi Vasarainen nousi katkaisemaan KiPan 12 vuoden tappioputken Kouvolassa. KPL-KiPa 1-2k (0-2, 3-0, 1-4k)

Oli taas sellainen ottelu, jossa KiPan ulkopelin pitävyys...

Lue lisää »

Lopputulos 2025

Pelaaja

Voitot

  • 1. Jiri Pippola 8
  • 2. Samu-Kalle Varonen 7
  • 3. Juho Keinänen 3
  • Lassi Vasarainen 3
  • 4. Rasmus Surakka 2
  • Sulo-Veikko Varonen 2
  • Otto Kauppinen 2
  • 5. Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Niko Halttunen 1
  • Aku Kettunen 1
  • Petteri Kortelainen 1
  • Eeli Partanen 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto311974175
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3112102758
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät319124655
4Manse PP, Tampere Manse PP311185754
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko319105752
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo318104948
7Joensuun Maila Joensuun Maila3111551048
8Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot316671237
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3141041336
10Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat317551436
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat313222415
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit312052411