Jesse Eskelinen jatkaa KiPassa

Jesse Eskelinen, 24, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kauden 2022 kattavan jatkosopimuksen. Neljättä kauttaan Kiteellä pelaava Eskelinen on murtautunut tällä kaudella sarjan kärkivaihtajien ja -etenijöiden joukkoon, mistä osoituksena ovat sijoitukset kymmenen parhaan joukossa sekä etenijä- että kärkilyöntitilastossa.

– Tämä kausi on ollut meillä ailahtelevainen ja varsinkin alkukaudesta alisuoritettiin pahasti. Viime peleissä pelin taso on kuitenkin parantunut huomattavasti ja uskoa löytyy, että kausi saadaan vielä käännettyä positiiviseksi, Jesse luottaa.

Jatkopäätös oli syntynyt helposti ja tulevaisuuden mies näkee Kiteellä kirkkaana.

– Seuran puolelta kaikki asiat ovat hoituneet erittäin hyvin, ja joukkue on nuori ja potentiaalinen menestymään.

– Lisäksi olen viihtynyt Kiteellä erinomaisesti ja seuran tulevaisuus vaikuttaa kaikin puolin valoisalta, joten jatkopäätös oli helppo tehdä, Jesse kertoo.

– Ensi vuonna itsellä on tavoitteena kehittyä edelleen kokonaisvaltaisesti sekä sisä- että ulkopelissä ja sitä kautta auttaa joukkuetta kohti mitalipelejä, Jesse jatkaa.

Myös seuran puolelta Jesse nähdään yhtenä tärkeimmistä palasista KiPan matkassa kohti sarjan kärkeä.

– Jesse jatkaa edelleen matkaansa kohti huippupelaajien eliittiä. Tänäkin vuonna olemme saaneet nauttia Kiteen väreissä Suomen nopeimpien jalkojen yhdistelmästä, kun kärjessä on viilettänyt kaksikko (Elmeri) Purmonen – Eskelinen, Mikko Varonen hehkuttaa.

– Huippuetenemisen lisäksi Jesse on noussut jo sarjan vaihtolyöjien top kymppiin taidokkaalla mailatyöskentelyllään, Mikko jatkaa.

– Huippulukkarin matka vaatii kovaa omistautumista, jota Jesseltä löytyy sekä yhteispeliä muun laadukkaan joukkueen kanssa. Tämän myötä pääsemme nauttimaan jo välähdyksittäin nähdystä huippulukkarista entistä enemmän, Mikko päättää.

Lue lisää

KiPa hallitsi ottelua, mutta KeKi väänsi lopulta voiton toisessa kotiutuskilpailussa. KeKi-KiPa 2-1k (3-5, 3-2, 5-4)

Kiteen Pallo avasi pistetilinsä tämän kauden osalta sateisessa...

Lue lisää »

10.5.2026. Veto teki kuuden pisteen reissun itärajalle kun Henri Puputti antoi alkutahdit myös KiPan kaatamiseen. KiPa–ViVe 0-2 (0-3,2-4)

KiPan kauden avausottelussa oli miltei 2000 katsojaa viettämässä...

Lue lisää »

Janne Mäkelän kumuralla ensimmäinen juoksu KiPan paidassa.

2.5.2026. Rantakentällä kesäisessä +20 asteen lämmössä KiPa hallitsi harjoitusottelun ensimmäistä jaksoa, JoMa toista. KiPa-JoMa 1-2k (2-0,1-6,0-1k)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA Jaksovoittojen mentyä tasan ei supervuoroparia...

Lue lisää »

Superpesiskausi käyntiin 10.5. – kaksi ensimmäistä peliä ilmaisotteluita

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kausi käynnistyy sunnuntaina 10.5....

Lue lisää »

Superpesiskausi käyntiin 10.5. – kaksi ensimmäistä peliä ilmaisotteluita

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kausi käynnistyy sunnuntaina 10.5....

Lue lisää »

Pelinjohtajien ennakkoarviot julki – Manse PP suurin mestarisuosikki, KiPa rankingissa viidentenä

Miesten Superpesiksen pelinjohtajien ennakkoarviot on julkaistu. Hallitseva Suomen...

Lue lisää »

Lopputulos 2025

Pelaaja

Voitot

  • 1. Jiri Pippola 8
  • 2. Samu-Kalle Varonen 7
  • 3. Juho Keinänen 3
  • Lassi Vasarainen 3
  • 4. Rasmus Surakka 2
  • Sulo-Veikko Varonen 2
  • Otto Kauppinen 2
  • 5. Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Niko Halttunen 1
  • Aku Kettunen 1
  • Petteri Kortelainen 1
  • Eeli Partanen 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Manse PP, Tampere Manse PP421109
2Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat412017
3Vimpelin Veto Vimpelin Veto320107
4Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot311106
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko302105
6Joensuun Maila Joensuun Maila310114
7Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy110003
8Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit410033
9Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät101002
10Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri301022
11Kiteen Pallo Kiteen Pallo200111
12Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat300030