13.5.2025. Kouvolasta paljon hyvää ja nolla pistettä, tuumasi Eko. KPL-KiPa 0-1 (1-1, 6-4)

KATSO KUVIA LISÄÄ OTTELUSTA KESKIVIIKKONA

Ensimäisellä jaksolla ei juoksuja paljoa nähty, sillä jakso päättyi tasalukuihin 1-1. KiPa hallitsi jaksoa, kolmostilanteet 6-8 KiPalle, vaikka kärkilyönnit menivätkin 20-14 Koplalle.

– Wahlstenilta ihan hyvä lyönti. Oltiin lähellä, mutta se ei riittänyt, harmitteli KiPan ykköspalkittu lukkari Rasmus Surakka (1 tuotu, 2/5 KL) ottelun kääntänyttä kolmen juoksun arvoista läpäriä toisella jaksolla.

– Ihan jees on nämä kolme vieraottelua, pisteitä vaa pitäisi olla enemmän, jatkoi Surakka.

KiPan kakkospalkinnon sai 100-prosenttisesti 5/5 kertaa kärkeen mennyt Otto Kauppinen.

KiPa meni 0-1 johtoon heti ottelun alussa. KiPa sai kärjestään palottomat ajot, joista Samu-Kalle Varosen varrella ja jatkoajoista Jiri Pippolan hermopallolla tui taululle vain kaksi ristiä. Kolmannesta Petteri Kortelaisen kova lyönti luiskahti kakkospolttaja Jasperi Luoman räpylän ali ja Aku Kettunen toi KiPan 0-1 johtoon.

Petteri Kortelainen lyö ottelun avausjuoksi 0-1 Aku Kettusen tuomana heti ottelun avaussisävuorossa
Toisen tasoittavalla Rasmus Surakka nappasi kärpäsen Eemeli Laineesta kakkospesältä

Koplan jokeripaidassa pelannut kiteeläisten vanha tuttu Matti Latvala pomputti ensi kärjen kolmoselle kun polttoheitto luiskahti ohi kolmospesän. Sitten pallo tyylikkäästi kolmosjatkeelle ja isäntien kakkoskärki Jasperi Luoma toi tasoituksen 1-1.

Toisen jakson aloitti KPL sisällä ja ykköstilanteessa harhaheitto ohi ykköspesän täytti takapesät. Palottomasta ajolähdöstä Latavalan keskinäpyllä palo kotiin, toinen Wahkstenin lattomalla, mutta kolmannesta ajolähdöstä jokeripaitaan vaihdettu Teemu Nikkanen löi palloa keskelle väliin. Lassi Vasaraisen syöksykopista pallo luiskahti kuitenkin ulos räpylästä ja Patrik Vartama toi 1-0.

KiPa kuittasi tasoittavalla, vaikka ensin yhden palon ajolähdöstä Pippolan lyönti poltteli Koplan linjassa ja Kauppisesta tuli kuitenkin toinen risti taululle. Petteri Kortelainen tuli purkamaan toista ajolähtöä ja heti ensimmäisellä pallo kakkospuolelle väliin ja Aku Kettuen toi 1-1.

Lassi Vasarainen tuulettaa Aku Kettusen tuomaa 1-1 tasoitusjuoksua.

Toisen alkavalla KPL sai palottomat ajot, mutta Anttoni Jakobsson poltti Teemu Nikkasen lyönnistä etenijän kotiin. Jatkoajoista Anttoni haki Wahlstenin lyönnistä komea syöksykopin ja pesä tyhjiksi.

Tasoittavalla KiPa jatkoi hyviä otteitaan. Palootomasta ajolähdöstä Pippolan varsi torjuttiin, mutta jatkoajoista Petteri Kortelaisen ensimmäisellä toinen risti kotiin Nestori Moisiosta. Mutta ykkös-kolmostilanteessa Koplan kakkosvahti heitti pallon ohi kotipesän ja Otto Kauppinen toi KiPan johtoon.

Elias Pitkänen hakee palloa ja Otto Kauppinen tuo KiPan 1-2 johtoon Petteri Kortelaisen lyönnillä.

Kolmannen alkavalla KPL rakensi kärjestään palottomat ajot, joista Latvalan näpyllä risti taululle. Jatkoajoista Patrik Wahlsten näytti mistä hänelle maksetaan: pallo kakkosluukusta penkalle ja kotiin juosseet Patrik Vartama, Elias Pitkänen ja Matti Latvala käänsivät ottelun Koplalle 4-2. Jokeripaidassa oleva Teemu Nikkanen lisäsi vielä kakkosjatkeelle upponneella kumurallaan lukemiksi 5-2 Tommi Mäentaustan tuomana.

Patrik Wahlstenin seitsemäs(!) kotiutusyritys läpi kakkosluukusta 3 juoksun arvoisesti. Matti Latvala 4-2.

– Ottelu oli KiPan hallinnassa Patrik Wahstenin läpäriin saakka, totesi KPL:n pelinjohtaja, KiPastakin tuttu Petri Tuuva kentän reunalla toisen jakson kolmannen vuoropari jälkeen. Tilastoissa Wahlstenilla oli vaivaiset 27 % onnistumisia kärkilyönneissään (KL 3/11), mutta toisen jakson kolmannen alkavalla ne kaikki tulivatkin kotitaipaleelta ja KiPan 1-2 johto vaihtui 4-2 tappioasemaan.

Tasoittavalla KiPa sai kaksi ajolähtöä joista Kortelaisen pussarista risti kotiin ja Pippolan tappikumuran yritys jäi tappimiehelle kopiksi.

Taivaanranta oli avautunut pilviverhosta ja aurinko paistoi matalalta viimeisessä vuoroparissa. Kotiyleisö tykkäsi, kun viimeisen alkavalla etupesät olivat täynnä ja Matti Latvalan kumura pomppasi yli Vasaraisesta ja Patrik Vartama kirmaisi kakkoselta kotiin saakka 6-2.

Viimeisen tasoittavalla Kopla lisäsi jännistystä kun ykköstilanteessa pallo heitettiin ohi kakkospesän ja KiPa sai ilmaisen ykkös-kolmostilanteen. Vasaraisen näpy lukkarille kopiksi ja toinenkin risti taululle, mutta Kauppinen ja Jakobsson täytivät etupesätkin Petteri Kortelaiselle. Kahdella palolla on tehty ihmeitä ennenkin, mutta nyt kakkoskoppari Mäentausta haparoinnin myötä ”vain” Rasmu Surakka ja Otto Kauppinen kotiin kavennuksen 6-4. Takatilanteessa Kettunen vielä ykköspesälle ja kahden palon ajot S-K Varoselle. Haavat kotiin ja ottelu päättyi kopin noston karattua laittomaksi.

Toisen jakson kolmostilanteet tasatusinoilla 12-12 ja kärkilyönnit 25-16.

TILASTOT OTTELUSTA

KiPan kolmen vierasottelun jälkeen avataan Rantakentän kesä ensi maanantaina 19.5.2025, kun Rantakentälle tulee paikallisvastustaja IPV. Kotiavaukseen on kaikille ilmainen sisäänpääsy, jonka tarjoaa Kiteen Kaupunki.

Otto Kauppinen ja Patrik Wahlsten vaihtavat kokemuksia ottelun jälkeen

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611