Manse otti revanssin Perttu Ollin läpilyönneillä ja KiPan tötöilyillä. KiPa-Manse PP 0-1 (2-3, 1-1)

KiPan kokoonpanosta puuttui lauantaina Alajärvellä jalkansa loukannut kakkoskoppari Lassi Vasarainen, jonka tontin hoiti tänään Partasen veljeksistä Elmo Partanen. Alussa hänen tontilleen tulikin pommmitusta, mutta kun mies hoiti ne mallikkaasti. Sisällä Elmo kävi vain kerran mailan varressa.

Aapo Komulainen kurkottaa pallon räpyläänsä ennen kuin Aku Kettunen syöksyy kotipesään Jiri Pippolan lyönnillä ensimmäisessä vuoroparissa.

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA

Kesäkuun alussa Tampereella KiPa rallatteli Mansen kumoon kauden parhaalla sisä- ja ulkopelillään, mutta tänään Manse otti revanssin, kun KiPalla tuli tötöilyä sisällä ja ulkona. Yhteensä sarjapisteet kuitenkin näistä otteluista KiPalle 3-2.

KiPan ykköspalkittu oli sataprosenttisesti mailan varressa numerolla 3 onnistunut kapteeni Samu-Kalle Varonen (1 lyöty, 6/6 KL), jolle olisi toivonut toisenkin kotiutustilanteen. Myös numerolla 2 pelannut Aku Kettunen vaihtoi kärkeä hyvin (5/6 KL), mutta tahraksi jäi räpeltäminen räpylän kanssa Mansen ensimmäisen jakson 1-2 juoksun syntymisessä.

– Siinä oli paljon oikeanlaisen pelin näköisiä juttuja, kaksi-kolme tötöilyä sisällä ja ulkona. Vääriä valintoja yksinkertaisesti ja se ratkaisi tämän pelin, totesi Samu-Kalle.

– Ehottomasti pesisottelun makuinen. Tapahtumassa missä ei saa ilmaisesti, pitää lyödä laadukkaasti. Vastustaja tirskautteli ekalla jaksolla sillain että oltiin hättää kärsimässä. Kun oltiin pääsemässä niskan päälle, tuli peiliin katsominen vastaan, aloitti Eko ottaen vastuuta omasta tekemisestään.

– Toisella jaksolla ei meinattu saada juoksuja aikaan, se tuskastuttaa, mutta ei se ole niin helppo homma. Yritettiin olla tylyjä, mutta ei ollut lopussa lyöjäksi eikä ottajaksi. Se oli pelinjohtajan valinta ja tällä kertaa se ei onnistunut. Kuitenkin iso henkinen tason nosto Vimpelin tapahtumista, jatkoi Eko.

Mansen paras oli selvästi kahdella läpärillään ensimmäisen jakson ratkaissut Perttu Olli (1+1 lyötyä, 1 tuotu, 9/12 KL) ja kakkospalkinto meni Matti Paanaselle (4/5 KL).

Mansen jokeriosaston tykit KiPa sai lukkari Rasmus Surakan johdolla hyvin kuriin: lyöjätilaston kolmosen Perttu Ruuskan saldo oli 1/7 kärkilyöntiä, kotiutusyritykset 0/3 ja lyöjätilaston nelosen Jukka-Pekka Vainionpään saldo 0/4 kärkkäriä ja kotiutusyritykset 0/3. Etenijäjokeri Tino Heikkilä (1 lyöty, 3/5 KL) kunnostautui lyömällä ottelun voittojuoksun.

PERTTU OLLIN 2 LÄPILYÖNTIÄ RATKAISIVAT JAKSON MANSELLE

Samu-Kalle Varonen voitti jälleen hutunkeiton ja valitsi aloittavan sisävuoron. Yhden palon ajot Juho Keinäselle, Severi Tikkakoski poltti Sulo-Veikko Varosen kotiin ja jatkoajoista Jiri Pippola löi pallon väliin, mutta Mansen kakkoskoppari Kaapo Mäkelä Vasaraisen mittaisella varrellaan poltti Aku Kettusen kotiin. 

Tasoittavalla nähtiin heti alkuun kaksi läpilyöntiä: Ykkönen Simo Vainikainen löi pallon läpi kakkospuolelta edeten suoraan kakkospesälle ja heti perään kakkonen, Perttu Olli löi kolmosjatkeelta pallon läpi niin että Simo Vainikainen toi 0-1 vieraille. Mansen hyvä alku hyytyi jokeri Ruuskan tahallisesta hudista tulleeseen paloon Ollista kolmostaipaleelta.

Toisen alkavalla KiPa tasoitti 1-1 Juho Keinäsen keskelle lyödyllä kumuralla Otto Kauppisen tuomana. 

Juho Keinäsen kumuralla Otto Kauppinen tuo KiPan tasoihin 1-1.
Lukkari Aapo Komulaisen takana Otto Kauppinen syöksyy kotiin lyhyeksi jääneen polttoheiton ansiosta.

Mutta Manse kuittasi tasoittavallaan, kun Antti Korhonen löi palottomasta ajolähdöstä kierteisen lyönnin kakkospuolelle ja Kettusen räpeltäessä Severi Tikkakoski toi 1-2. 

Kolmannen alkavalla Kipa rakensi kakkoskärjestään palottomat ajot Jiri Pippolalle, heti ensimmäinen väliin kolmospuolelle ja Topias Kaksonen toi 2-2. Kahden palon jälkeen pesät vielä täyteen Janne Mäkelälle, mutta pallo linjaan ja etenijä Pippola paloi selvästi kotitaipaleelle. 

Rantakentän 1412 katsojaa hurrasi, kun Topias Kaksonen toi Jiri Pippolan lyönnillä KiPan tasoihin 2-2.

Manse tuli viimeisen tasoittavalla 2-2 tasatilanteessa. Kuten ensimmäisessä vuoroparissa, ei nytkään tarvittu kuin kaksi lyöjää: Vainikainen meni kärkeen ja Perttu Olli löi toisen kerran läpi kolmosjatkeelta ja pallon pompatessa ihmeellisesti ei Samu-Kalle saanut sitä pysäytettyä. Näin kunnarilla jakso 2-3 Manselle vaikka Vainikaisesta tulikin palo kotiin. 

Perttu Ollin jakson toinen läpilyönti tuotti 1+0 juoksun arvoisen kunnarin ja jaksovoiton 2-3.

Mansen tehokaksikko Simo Vainikainen (2 tuotua, 7/10 KL) ja Perttu Olli (1+1 lyötyä, 1 tuotu, 9/12 KL) oli mukana avausjakson kaikissa Mansen kolmessa juoksussa ja parivaljakko vaihtoi 60 % avausjakson koko joukkueen kärkilyönneistä.

Ensimmäisen jakson kolmostilanteet Manselle 6-10 ja kärkilyönnit 16-20. 

KIPA HUKKASI 2. JAKSON ETSIKKOAIKANSA

KiPalla vei toisen jakson kolmostilanteet luvuin 6-4, mutta viimeisen tasoittavan painostuksesta huolimatta ei pystynyt lyömään kuin yhden juoksun kuten Mansekin.

Manse aloitti sisällä ja Ruuskalle yhden palon ajolähtö. Lyönti kakkospesää kohti Kasperi Kaksoselle, palo sieltä ja toinen kotiin. KiPa sai tasoittavallaan vain Kettusen pompulla Kauppisen kakkoselle ja kopittelulla lyöntikierroksen loppuun.

Kakkospuolen katsomo jännittää pystyykö KiPa viemään ottelun kotiutuskilpailuun.

Toisen alkavalla Surakka vei jälleen Ruuskaa ja sai taktisella väärällä Ollin lähtemään kärpäsenä kolmospesälle. JP Vainionpää pääsi takatilanteeseen, mutta Kasperi Kaksosen syöksykoppi linjassa haavoitti etenijän kotiin ja takapalo kolmoselta. Vuoro loppui kun Vainionpää poltti itsensä ykköselle.

Mansen etenijäjokeri Tino Heikkilä tuulettaa lyömäänsä ottelun voittoon riittävää juoksua.

Toisen tasoittavalla KiPa rakensi palottomat ajot Juho Keinäselle, jonka lyönti jäi kolmospuolelle linjaan ja Kuppisesta ensimmäinen risti taululle. Jatkoajot Jiri Pippolalle, jonka lyönti oli pahin mahdollinen eli koppi linjaan, risti kolmoselle ja risti ykköselle ja vuoron vaihto.

Toisen jakson ainoan Mansen juoksun 0-1 löi kolmannen jakson alkavalla sisävuorolla viimeisenä lyöjänä viimeisellä lyönnillään pallon väliin uittanut etenijäjokeri Tino Heikkilä ja tuojana Juuso Myllyniemi. 

Viimeisen tasoittavalla KiPalla oli paikkansa viedä ottelu kotiutuskilpailuun. Lyöntivuoro jäi kakkoskärkeen Topias Kaksoseen ja KiPa vaihtoi Jiri Pippolan numerolle kolme ja Samu-Kalle Varosen jokeripaitaan.

Topias meni kärkeen, mutta kakkoselta risti. Jakobsson vaihtoi Kasperi Kaksosen kakkoselle ja etutilanteessa Samu-Kalle Varonen vaihtoi ensin kolmosjatkeelta takapesät täyteen ja löi viimeisellään kolmossaumasta Kasperi Kaksosen tuomana tasoituksen 1-1. Rasmus Surakka vaihtoi vielä uuden kolmostilanteen, mutta Janne Mäkelän ensimmäinen kopiksi ja haavat kotiin. Mäkelä vaihtoi kolmospesälle ja etupesätkin täyteen onnistui vielä. Otto Kauppinen tuli purkamaan Elmo Partasen tilalle ajolähtöä. Pystäristä kuitenkin risti kotiin ja kopilla pesät tyhjiksi, eikä KiPa enää uutta tilannetta saanut.

Näin toinen jakso tasan 1-1, kaksi pistettä Manselle, yksi Liitolle ja KiPa ilman sarjapisteitä. 

Toisen jakson kolmostilanteet KiPalle 6-4 ja kärkilyönnit tasan 15-15. 

KiPan seuraava kotiottelu on kauden ensimmäinen Pohjois-Karjalan Derby. Sunnuntaina 5.7.2026 klo 17 pelattavaan KiPa-JoMa -otteluun liput ennakkoon myy Ticketmaster. Sitä ennen KiPa vierailee perjantaina 3.7. Hiukan uudella tekonurmella Sotkamon Jymyn vieraana.

Lue lisää

Kausikortit myynnissä kaudelle 2027

Kausikortit Kiteen Pallon kotiotteluihin kaudelle 2027 ovat myynnissä....

Lue lisää »

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611