Pelinjohtajien ennakkoarviot julki – Manse PP suurin mestarisuosikki, KiPa rankingissa viidentenä

Miesten Superpesiksen pelinjohtajien ennakkoarviot on julkaistu. Hallitseva Suomen mestari Manse PP Tampereelta lähtee pelinjohtajien arvioiden mukaan selkeänä suosikkina myös kauteen 2026. Viime kauden hopeamitalisti Sotkamon Jymy on tamperelaisten suurin haastaja ennen Kouvolan Pallonlyöjiä. Kiteen Pallon pelinjohtajat arvioivat ennakkorankingissa sijalle viisi.

Alla pelinjohtajien arvioimat sijoitukset joukkueittain ja yhteispistemäärä. Jokaisesta sijoituksesta lasketaan vastaava määrä pisteitä. Eli mitä pienempi yhteispistemäärä, sitä korkeampi sijoitus rankingissa. Omaa joukkuetta ei arvioitu.

  1. Manse PP, Tampere 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 2. 2. = 13
  2. Sotkamon Jymy 1. 1. 1. 2. 2. 2. 2. 2. 2. 3. 3. = 21
  3. Kouvolan Pallonlyöjät 2. 2. 2. 2. 3. 3. 3. 3. 3. 3. 3. = 29
  4. Vimpelin Veto 3. 3. 3. 4. 4. 4. 4. 4. 5. 5. 6. = 45
  5. Kiteen Pallo 4. 4. 5. 5. 5. 5. 5. 5. 6. 6. 6. = 56
  6. Kempeleen Kiri 4. 4. 4. 5. 6. 6. 6. 6. 6. 7. 7. = 61
  7. Joensuun Maila 4. 4. 5. 5. 6. 6. 7. 7. 7. 7. 9. = 67
  8. Hyvinkään Tahko 5. 6. 7. 7. 7. 7. 8. 8. 8. 8. 8. = 79
  9. Pattijoen Urheilijat, Raahe 7. 7. 8. 8. 8. 8. 8. 8. 9. 9. 9. = 89
  10. Imatran Pallo-Veikot 9. 9. 9. 9. 9. 9. 9. 10. 10. 11. 11. = 105
  11. Koskenkorvan Urheilijat 8. 10. 10. 10. 10. 10. 10. 11. 11. 11. 11. = 112
  12. Alajärven Ankkurit 9. 10. 10. 10. 10. 11. 11. 11. 11. 11. 11. = 115

KITEEN RANTAKENTTÄ TUNNELMALTAAN PARAS VIERASKENTTÄ

Pelinjohtajat arvioivat myös sarjan parhaita pelaajia, yllättäjiä ja muun muassa tunnelmaltaan parasta vieraskenttää.

Kiteen Rantakenttä keräsi eniten ääniä arviossa tunnelmaltaan parhaasta vieraskentästä, kipalaisten kotistadionille äänensä antoi neljä pelinjohtajaa. Kolme ääntä sai Vimpelin Saarikenttä, kaksi Kaupin pesäpallostadion Tampereella ja yhdet äänet saivat myös Kempeleen, Kouvolan ja Sotkamon kotikentät.

Rantakentän huikea tunnelma on huomattu laajasti ympäri Suomen.

Kokonaisuudessaan pelinjohtajien ennakkoarviot sekä Miesten että Naisten Superpesiksestä löydät täältä.

Miesten Superpesis-kausi 2026 käynnistää Espanjan Fuengirolassa sunnuntaina 26.4., kun Alajärven Ankkurit kohtaa Espanjan auringon alla Pattijoen Urheilijat, Raahesta. Kotimaassa kausi startataan maanantaina 4.5. Hyvinkään Tahkon ja Koskenkorvan Urheilijoiden välisellä ottelulla. KiPa aloittaa kautensa sunnuntaina 10.5. kotikentällä Vimpelin Vetoa vastaan.

Otteluun Vimpelin Vetoa vastaan, kuten myös seuraavaan kotiotteluun lauantaina 16.5. Kempeleen Kiriä vastaan on kaikille ilmainen sisäänpääsy.

VIP-liput kahteen ensimmäiseen otteluun sekä muihin runkosarjan kotiotteluihin ovat myynnissä Ticketmasterissa. Kausikortit saatavilla tuttuun tapaan KiPakaupasta sekä KiPan toimistolta.

Lue lisää

Hannes Pekkinen palaa KiPaan

Hannes Pekkinen, 27, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen tekee paluun Kiteen Palloon

Elmeri Purmonen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä takaisin Kiteen...

Lue lisää »

Konsta Kettunen siirtyy Kiteen Palloon

Konsta Kettunen, 27, siirtyy Kiteen Palloon kaksivuotisella sopimuksella....

Lue lisää »

Kiteen Pallon Superpesis-toiminnot siirtyvät osakeyhtiön alle 1.11.2026 alkaen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-toiminnat siirtyvät uuden osakeyhtiön alle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennus- ja taustaryhmät valmiina kauteen 2027

Kiteen Pallo on solminut sopimuksia valmentajien ja muiden...

Lue lisää »

Harmittavan lähellä, mutta niin pirullisen kaukana, tiivisti Eko. Elias Pitkänen pyöritti KiPan nurin sekä sisällä että ulkona. KPL-KiPa 2-1s (2-1, 0-1, 3-0s)

KPL:n otettua kolmannen voittonsa tässä puolivälieräsarjassa 1724 katsojan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611