Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Joonas Tuomi siirtyy 2+1-vuotisella sopimuksella Kiteen Palloon

Joonas Tuomi, 19, ja Kiteen Pallo ovat solmineet pelaajasopimuksen kausista 2024 ja 2025, lisäksi sopimuksessa...

Lue lisää »

Nestori Moisio kaksivuotisella sopimuksella Kiteen Palloon

Nestori Moisio, 24, siirtyy Ykköspesis-joukkue Puijon Pesiksestä Kiteen Palloon kahden vuoden sopimuksella. Puurtilan Kisa-Poikien kasvatti...

Lue lisää »

Joona Mäkelä kaksivuotisella sopimuksella Kiteen Palloon

Joona Mäkelä, 26, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kausia 2024 ja 2025 koskevan pelaajasopimuksen. Kouvolan...

Lue lisää »

KiPa venytti neljännen puolivälieräottelun toiseen kotiutuskisaan saakka, mutta vielä(kin) jäi voitto ottamatta Jymystä. KiPa-JoMa 1–2k (1–8, 2–1, 1–1s, 1–2k)

Kiitos Rantakentän liki tuhatpäinen yleisö, tunnelma ottelussa oli huikea ja loppuun asti taisteltiin! KATSO MYÖS...

Lue lisää »

Roope Korhosen 6 juoksun varassa elävä Jymy jäi toisella jaksolla 4-4 tasatulokseen, mutta vei myös III puolivälieräottelun. III pve Jymy-KiPa 1-0 (4-1, 4-4)

KATSO MYÖS KUVAT OTTELUSTA KiPa lähti otteluun ilman Juuso Lattua, joka loukkasi edellisessä ottelussa reitensä....

Lue lisää »

Pienestä oli taas kiinni, ei ollut KiPasta vielä voiton ottajaksi. II pve KiPa-Jymy 0-2 (1-4, 0-1)

KATSO MYÖS KUVAT OTTELUSTA Etenkin toisella jaksolla Jymy tarjosi KiPalle jaksovoittoa, mutta ei ollut KiPasta...

Lue lisää »

Tasainen matsi, mutta tuli turpaan, altavastaajan tutulla lauseella aloitti Sami Eko Partanen lehdistötilaisuuden. I pve Jymy-KiPa 1-0 (3-0, 2-2)

KATSO KUVAT OTTELUSTA (tulossa lisää…) – Tämän verran ehkä oltiin perässä. Se liki ei vaan...

Lue lisää »

Fanikyyti Sotkamoon ensimmäiseen puolivälieräotteluun

Kiteen Pallo järjestää fanikyydin ensimmäiseen puolivälieräotteluun Sotkamoon keskiviikkona 16.8., mikäli lähtijöitä on vähintään 30 henkilöä....

Lue lisää »

13.8.2023 – KiPa oli nousukuntoisempi joukkue, totesi Pattijoen Urheilijoiden pelinjohtaja Perttu Westersund toisen ottelun ja sen jälkeen pelatun jatko-ottelun jälkeen. KiPa-PattU 2-1k (0-1, 4-0, 0-0s, 3-2k), jatko-ottelu KiPa-PattU 1-0 (1-0)

KATSO KUVAT OTTELUSTA – illan mittaan lisää KiPan ykköspalkinnon sai Kasperi Kaksonen, joka meni päivän...

Lue lisää »

KiPa selkä seinää vasten toiseen puolivälieräkarsintaan Rantakentällä. PattU-KiPa 2-0 (10-4, 7-4)

KiPan kahdeksan tehtyä juoksua ei riittänyt, kun PattU sai läpiyönneillään tuplamäärän. Lyöjäjokerikaksikko Juuso Keski-Koukkari (4...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611