Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Superpesistä nähdään ensi kesänä Helsingistä Rovaniemelle – Fugepesis avaa jälleen kauden, Kiteen Pallon sarja-avaus Rantakentällä 9.5.

Superpesis-kausi 2024 alkaa tuttuun tapaan Espanjan Aurinkorannikolta, kun Fugepesis käynnistää kauden 27.–28.4. Miesten Superpesiksen kotimaan...

Lue lisää »

Kiteen Pallon toimisto kiinni 21.12.2023-1.1.2024

Kiteen Pallon toimisto hiljenee joulun viettoon ja on kiinni 21.12.2023-1.1.2024 välisen ajan. Toimiston väen tavoittaa...

Lue lisää »

Kympillä otteluun – Talvisuperin liput myynnissä nyt!

Talvisuper alkaa 16. joulukuuta Tampereelta. Liput Talvisuperin otteluihin ovat nyt myynnissä. Ottelu- ja päivälippujen lisäksi...

Lue lisää »

Miesten Talvisuper käynnistyy Kiteen Pallon osalta Kuopiossa 29.12.

Miesten Talvisuperissa pelaa 14 joukkuetta, jotka on jaettu kahteen seitsemän joukkueen lohkoon. Mukana ovat kaikki...

Lue lisää »

Jiri Pippolalle jatkosopimus kaudelle 2025

Kiteen Pallo ja Jiri Pippola, 24, ovat solmineet jatkosopimuksen kaudesta 2025. KiPan oma kasvatti Pippola...

Lue lisää »

Kiteen Pallon sääntömääräinen syyskokous 29.11. kello 18 Kiteen Evankelisen Kansanopiston Aurinkosalissa

Kiteen Pallon sääntömääräinen syyskokous pidetään keskiviikkona 29.11. kello 18:00 alkaen Kiteen Evankelisen Kansanopiston Aurinkosalissa osoitteessa...

Lue lisää »

Käsivamma pitää Samu-Kalle Varosen sivussa talvikauden loppupuolelle saakka

Kiteen Pallon kolmoskoppari Samu-Kalle Varonen, 24, loukkasi kätensä harjoituskauden alussa ja käsi operoitiin tällä viikolla...

Lue lisää »

Kausikortit myynnissä kampanjahinnoin, uutuutena myös eläkeläisten, opiskelijoiden ja nuorten kausikortit

Kausikortit Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen otteluihin kaudelle 2024 ovat nyt myynnissä kampanjahinnoin. Uutuutena ensi kesälle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon valmennusryhmä ja joukkueen taustat ovat kasassa, Sulo-Veikko Varonen nousee edustusjoukkueen rinkiin

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen valmennus- ja taustaryhmät ovat kasassa kaudelle 2024. Joukkueen kakkospelinjohtajaksi tulee kauden...

Lue lisää »

Anttoni Jakobsson kahden vuoden sopimuksella Kiteen Palloon

Anttoni Jakobsson, 25, siirtyy Kiteen Palloon kahden vuoden sopimuksella. Vaasan Mailan Junioreiden kasvatti on edustanut...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611