Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Ei saatu hippaa kaverista millään osa-alueella, ei ulkona eikä sisällä. KiPa-Manse 0-2 (1-7, 2-9)

Ainoa postiivinen lukema KiPan tilastoissa oli Rantakentän katsojamäärä, kesän ennätys 1849 henkeä, kun sarjaa johtava,...

Lue lisää »

Viisi lyöntiä Eko budjetoi Rönkölle, löi kahdeksan ja KiPalle vain yksi piste Haminasta. HP-KiPa 2-1k (3-6, 7-5, 1-0k)

Katso myös kuvagalleria ottelusta Vesisade katkaisi 40 minuutiksi ensimmäisen jakson KiPan johtaessa 0-5 ja jakso...

Lue lisää »

KiPa kuittasi alkukauden JymyJussi-tappion vaikka nyt ei ollut KiPan lyöntipäivä. KiPa-SJJ 2-0 (4-2, 2-1)

KiPan kolmen pisteen voitto nosti joukkueen alkusarjassa kuudenneksi 33 pisteeseen ohi samassa pistemäärässä olevan JoMan,...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat selvillä

Kiteen Pallon suurarpajaisten arvonta suoritettiin Itä-Suomen poliisilaitoksella Joensuussa viime viikolla. Kaikkiin voittajiin otetaan yhteyttä myös...

Lue lisää »

Juho Keinäselle kahden vuoden jatkosopimus

Kiteen Pallo ja Juho Keinänen, 25, ovat solmineen jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2025 ja 2026....

Lue lisää »

Miesten Superpesiksen alkusarjan kahteen viimeiseen viikkoon lähdetään jännittävistä asetelmista – KiPa taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa

Kiteen Pallo lähtee hyvistä asetelmista alkusarjan kahteen viimeiseen viikkoon ja ylemmän loppusarjan paikka on täysin...

Lue lisää »

KiPan kapteeni teki mitä kapteenin pitääkin 2 palon tilanteessa tehdä: tasoitusjuoksu ja voittojuoksu! II Derby JoMa-KiPa 0-1 (4-4, 4-5)

Katso kuvat Pohjois-Karjalan II Derbyn tapahtumista Huima reilun kahden tunnin ja kolmen vartin jännitysnäytelmä Mehtimäen...

Lue lisää »

Vesade satoi KiPan laariin ja JoMa jäi etenkin 2. jaksolla KiPan jalkoihin I paikallisderbyssä. KiPa-JoMa 2-0 (2-1, 11-1)

Katso kuvagalleria ottelusta Ennen ottelun alkua Kitee-Seuran sihteeri Tarja Timonen ja Kiteen Pajari vuodelta 2022...

Lue lisää »

KiPa palasi kaatosateen jälkeen kolmen pisteen voitolla pistekantaan Alajärvellä. AA-KiPa 0-2 (0-3, 1-2)

Kun KPL hävisi kotiutuskilpailun jälkeen Sotkamon Jymylle, KiPa nousi sarjataulukossa KPL:n ohi sijalle 7. Sateen...

Lue lisää »

KiPa pisti kovasti kampoihin Saarikentällä, kirvelevästi yhden juoksun tappio molemmilla jaksoilla.  ViVe-KiPa 2-0 (7-6, 6-5)

KiPan ykköspalkinnon sai Jiri Pippola (4 lyötyä, 1 tuotu, 7/13 KL) ja kakkospalkinnon ensimmäisellä jaksolla...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611