Kiteen Pallo ja PunaMusta Media Oyj pitkäaikaiseen pääyhteistyökumppanuuteen

Kiteen Pallo ja PunaMusta Media Oyj:n tytäryhtiöt Sanomalehti Karjalainen Oy ja PunaMusta Oy ovat solmineet pitkäaikaisen pääyhteistyösopimuksen. Poikkeuksellisen pitkä pääyhteistyökumppanuus yhdistää KiPan, Karjalaisen ja PunaMustan tulevina vuosina monilla eri tavoilla.

Karjalainen ja PunaMusta tulevat olemaan jatkossa näkyvästi esillä niin Rantakentällä kuin muutenkin KiPan toiminnassa. Pääyhteistyökumppanuuden myötä Kiteen Pallo hankkii Rantakentälle myös led-taulun PunaMusta Media Oyj:n tytäryhtiö Profilightin kautta.

– Sanomalehti Karjalainen on merkittävä paikallisen urheilun tukija, ja yhteistyö eri lajien ja seurojen kanssa on tärkeä osa yhteisövastuullisuuttamme, PunaMusta Median digimarkkinointipäällikkö Emma Savimäki kertoo.

– Olemmekin erittäin innoissamme tulevasta pitkäjänteisestä yhteistyöstä Kiteen Pallon kanssa! KiPan ottelutapahtumissa tulevat näkymään tulevina vuosina sekä Karjalainen että maakuntaradio Radio Rex. Lisäksi Karjalainen uutisoi maakunnan urheilusta monikanavaisesti niin verkossa, radiossa kuin lehdessäkin, Savimäki jatkaa.

PunaMusta Media Oyj:n talousjohtaja Arttu Sallinen kertoo PunaMustan haluavan olla vahvasti mukana KiPan kasvutarinassa tulevina vuosina.

– Vastuullisuus on yksi tärkeimpiä teemojamme ja haluamme olla mukana vaikuttamassa ja tukemassa maakunnan urheilua. Kiteen Pallo on tehnyt tällä sektorilla hienoa työtä ja meillä on vahva halu olla tällaisessa kasvavassa toiminnassa mukana.

– KiPalla on nuori joukkue ja haluamme ehdottomasti olla tukemassa KiPan kasvutarinaa, Sallinen sanoo.

KiPassa pitkää pääyhteistyökumppanuutta ja sen mukanaan tuomia uusia asioita odotetaan myös innolla.

– Mahtavaa, että saimme näin pitkän pääyhteistyökumppanuuden sovittua ja saamme sitä kautta rinnallemme yhdet maakunnan suurimmista yrityksistä, Kiteen Pallon myyntineuvottelija Niko Tahvanainen iloitsee.

– Led-taulu tulee nostamaan meidän ottelutapahtumaamme jälleen seuraavalle tasolle ja se sopii muutenkin uudistetulle Rantakentälle täydellisesti. Tunnelman luomisen lisäksi led-taulu avaa meille runsaasti uusia yhteistyömahdollisuuksia kumppaneiden kanssa, Tahvanainen jatkaa.

– Kiteellä halutaan tehdä vahvaa, pohjoiskarjalaiseksi tunnistettavaa kansallispeliä ja siihen työhön tarvitaan rinnalle alueellisesti merkittävät kumppanit, Tahvanaisen kanssa neuvotteluista KiPan puolelta vastannut Mikko Varonen kommentoi.

– PunaMusta ja KiPa ovat Pohjois-Karjalan tunnetuimpia brändejä ympäri Suomen, jotka haluavat molemmat olla Suomen huipulla omilla aloillaan. Yhteistyössä tunnistetaan upeasti synergiat ja olemme erittäin iloisia perinteisen ja modernisoituneen kumppanin pitkäaikaisesta sitoutumisesta kiteeläisen pesäpallon tueksi, Varonen päättää.

Lue lisää

KiPa hallitsi ottelua, mutta KeKi väänsi lopulta voiton toisessa kotiutuskilpailussa. KeKi-KiPa 2-1k (3-5, 3-2, 5-4)

Kiteen Pallo avasi pistetilinsä tämän kauden osalta sateisessa...

Lue lisää »

10.5.2026. Veto teki kuuden pisteen reissun itärajalle kun Henri Puputti antoi alkutahdit myös KiPan kaatamiseen. KiPa–ViVe 0-2 (0-3,2-4)

KiPan kauden avausottelussa oli miltei 2000 katsojaa viettämässä...

Lue lisää »

Janne Mäkelän kumuralla ensimmäinen juoksu KiPan paidassa.

2.5.2026. Rantakentällä kesäisessä +20 asteen lämmössä KiPa hallitsi harjoitusottelun ensimmäistä jaksoa, JoMa toista. KiPa-JoMa 1-2k (2-0,1-6,0-1k)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA Jaksovoittojen mentyä tasan ei supervuoroparia...

Lue lisää »

Superpesiskausi käyntiin 10.5. – kaksi ensimmäistä peliä ilmaisotteluita

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kausi käynnistyy sunnuntaina 10.5....

Lue lisää »

Pelinjohtajien ennakkoarviot julki – Manse PP suurin mestarisuosikki, KiPa rankingissa viidentenä

Miesten Superpesiksen pelinjohtajien ennakkoarviot on julkaistu. Hallitseva Suomen...

Lue lisää »

Topias Kaksonen jatkaa KiPassa syksyyn 2027

Kiteen Pallo ja Topias Kaksonen, 20, ovat solmineet...

Lue lisää »

Lopputulos 2025

Pelaaja

Voitot

  • 1. Jiri Pippola 8
  • 2. Samu-Kalle Varonen 7
  • 3. Juho Keinänen 3
  • Lassi Vasarainen 3
  • 4. Rasmus Surakka 2
  • Sulo-Veikko Varonen 2
  • Otto Kauppinen 2
  • 5. Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Niko Halttunen 1
  • Aku Kettunen 1
  • Petteri Kortelainen 1
  • Eeli Partanen 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Manse PP, Tampere Manse PP421109
2Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat412017
3Vimpelin Veto Vimpelin Veto320107
4Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot311106
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko302105
6Joensuun Maila Joensuun Maila310114
7Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy110003
8Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit410033
9Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät101002
10Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri301022
11Kiteen Pallo Kiteen Pallo200111
12Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat300030