
KiPa oli pitkästä aikaa saanut normaalin kokoonpanonsa kentälle kun Lassi Vasarainen palasi kakkoskoppariksi ja Samu-Kalle Varonen jokeripaidasta kolmoskoppariksi. Lyöjäjokerien lisäksi Aku Kettunen pelasi etenijä-/vaihtajokerina.
Isosaarirock Stadion oli loppuunmyyty, 3400 katsojaa sai kokea mahtavan Ilosaari Rockin ennakkotunnelman. Ottelua ennen Hannu Sallinen, 51koodia, lauloi Pohjois-Karjalaan ja yleisökin lähti kertosäkeisiin mukaan. Itse Pohjois-Karjalan II Derbyssä kansa sai nähdä, miten KiPan ulkokenttä nollasi täysin JoMan yhteensä jo 77 juoksua iskeneet lyöjäjokerit Juho Toivolan (0/5 kotiutusta, 0/2 KL) ja Joosua Rätön (0/2 kotiutusta, 3/5 KL). Isäntien ainoan juoksun löikin lukkari Ukko Schroderus. En muista, milloin JoMan ottelun kotiutukset olisivat jääneet 10 %:iin, 1/10.
KiPan kotiutusten teho oli 67 %, onnistumiset 8/12 kertaa. Lyöjäjokerit onnistuivat molemmat kahdesti, Jiri Pippola (2 lyötyä, 1 tuotu, 3/5 KL) ja Janne Mäkelä (2 lyötyä, 2/4 KL). Heitä säesti neljä muuta lyöjää kun Juho Keinänen, Kasperi Kaksonen, Anttoni Jakobsson ja Rasmus Surakka löivät juoksun mieheen. Vain Lassi Vasarainen ja Topias Kaksonen eivät saaneet tehopisteitä ottelusta.
Illan ihmeellisin tilanne nähtiin avausjakson toisessa vuoroparissa, kun KiPan ykköstilanteessa Samu-Kalle Varonen löi pallon läpi kakkosjatkeelta. Aku Kettunen eteni kakkospesälle, mutta pallo osui koivuun, kimposi koivusta mäntyyn ja sieltä ei suinkaan aidan taakse, vaan takaisin ulkopelaajan käsiin. Kunnari ja juoksu vaihtuikin vain kakkosvaihdoksi ja Varosen takapaloon kakkostaipaleelta.
Kolmannessa tapahtui illan oivaltavin ulkopelisuoritus: KiPalla oli etupesät täynnä, yksi risti taululla, kun Topias Kaksosen viimeinen lyönti ole lentämässä kakkospesän yli reilusti laittomaksi. JoMan ulottuva kakkosvahti Ville Kotro hyppäsi kuitenkin ilmaan, kurkotti kopin ja alastullessaan poltti etenijän kakkospesälle ja polttoheitto ykköspesälle johti vuoron vaihtoon. Ville Kotro (1/2 KL) ansaitsikin JoMan ykköspalkinnon ja kakkospalkinto ainoan juoksun lyöneelle, parissa vuoroparissa hyvin KiPan lyöjät sotkeneelle lukkari Ukko Schroderukselle (1 lyöty, 2/7 KL).
Ottelun tasaisissa tilastoissa kärkilyönnit tasan 34-34 (54 % – 57 %), kolmostilanteet vain 2:n erolla 11-13 KiPalle, mutta ratkaisevat eli kotiutukset 1/10 – 8/12 KiPalle.
– Peliin lähtö oli kyllä meiltä vahva, pakko sannoo, tehtiin kolme [juoksua] heti alkuun. Loput hoidettiinkin sitten ulkona ja toinen jakso sitten nollat ulkona ja heti kolme tikkiä alkuun. Mäksä [Janne Mäkelä] löi pari ja Rampe [Rasmus Surakka] sitten jälkitilanteesta yhden. Se on kyllä vastustajalle tiukka paikka lähteä kirimään. Hieno peli. Mukavaa oli ison yleisön eteen päästä näyttämään parastaan ja voittamaan vielä, muisteli KiPan ykköspalkittu Jiri Pippola rokin raikuessa taustalla.
– Niinkuin kaverikin tuossa sanoi, he löivät tänään hyvin, vaihdoissakin palloa välikköön. Ja sitten koiutuksissa palloa välikköön. Kyllä se jotain meidän pelistä kertoo, jos ulkopelaaja saa ykköspalkinnon. Sisällä ei onnistuttu oikeastaan ollenkaan, myönsi JoMan ykköspalkittu Ville Kotro.
– Meiltä äärimmäisen hyvä ottelu, meiltä ulkopeli kesti loistavasti, aikamoisia moukareitakin sieltä tuli. Tilastojen valossa ottelu oli tasainen, mutta kyllä me kuitenkin oltiin hallitsevana osapuolena mikä kotiutuksissakin näkyi. Kyllä myö tännään oltiin parempia omastakin mielestä, tiivisti KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen.
AVAUSJAKSON ALKU NÄYTTI OTTELUN SUUNNAN
JoMa voitti hutunkeiton ja valitsi aloittavan ulkovuoron. KiPa kiitti ja rakensi heti ns. laboratorioajolähdön keulasta Juho Keinäselle. Pallo kakkospussiin, mutta risti Sulo-Veikko Varosesta. Jatkoajot Jiri Pippolalle, yhden käden kierrenäpy ykkösrajaan ja Elmeri Lonkaisella ei mahdollisuuksia polttaa 0-1 tuonutta Otto Kauppista.


Janne Mäkelän kakkospuolen lyönnin katkaisi Joni Lehikoinen, S-K Varosesta toinen palo kotiin. Neljäs ajolähtö Kasperi Kaksoselle, ensimmäisellä pallo väliin ja Juho Keinänen olisi tuonut 0-2 ilman lukkarin kauhomistakin, minkä myötä Pippola karkasi kolmospesälle. Viidennestä ajolähdöstä Anttoni Jakobsson löi kumuran kakkosjatkeelle ja vain kolmospesältä eteneminen, ettei takapalo tuhoaisi juoksun tekoa. Näin etenijäjokerin rooliin hetkeksi siirtynyt Jiri Pippola toi jo 0-3 KiPalle. Koppi ylös, mutta uutta tilanetta KiPa ei enää saanut.
Tasoittavalla KiPa sai hyvin JoMan kärjen poikki. Vaikka kakkoskärjestä vielä yhden palon ajot Toivolalle, oli ensimmäinen lyönti 30 senttiä leveä kakkosjatkeelta ja leikkuri kakkosrjasta Topias Kaksoselle, Konsta Kettusesta risti kotiin.
Toisen alkavalla Ukko Schroderus nappasi kärpäsen Kettusesta ykköspesältä ja ykköstilanteessa Samu-Kallen lyönti pomppi puista kentälle.
Toisen tasoittavalla JoMan etupesät olivat täynnä kun Ukko Schroderuksen kumura keskelle pomppasi koppariparin yli, osuen onneksi näyttötauluun ja Kasperi Hämäläinen ehti juuri ja juuri tuomaan kavennuksen – illan ainoan(!) JoMan juoksun 1-3. JoMa sai vielä yhden palon ajolähdön Toivolalle, kaksi laitonta ja kolmas kopiksi Sulo-Veikko Varoselle, toinen palo ja pesät tyhjiksi.
Kolmannen alkavalla nähtii Kotron komea hyppykoppi ja tasoittavalla JoMalla paloton ajolähtö. Toivolan viimeinen etulaiton ja palo lyöjästä, Schroderuksen samoin ja Rätön lyönnillä haavat kotiin sekä viimeisellä kolmas palo lyöjästä laittomalla.
Viimeisessä vuoroparissa KiPa kuittasi hyvin JoMan kavennuksen. Paloton ajolähtö Juho Keinäselle, kumura keskelle ja uran sadas lyöty juoksu syntyy, kun JoMalla ei mitään mahdollisuutta polttaa kotiin Sulo-Veikko Varosta.
Viimeisen tasoittavalla JoMa ei saanut etenijää ykköspesää pitemmälle, joten jaksovoitto 1-4 KiPalle.
TOISELLA JAKSOLLA KIPALLA YHTÄ KOVA ALOITUS
Toiselle jaksolle JoMa vaihtoi vitosena olleen Konsta Kettusen ja ykkösen Kasperi Hämäläisen numeroita. Se ei auttanut, sillä JoMa jäi nollille koko jaksolla. Toisen jakson kolmostilanteet 5-7 KiPalle ja JoMan kotiutukset 0/4 kun KiPalla sama tahti kuin 1. jaksolla: kotiutukset 4/6.
JoMa aloitti sisällä ja vaikka sai kaikki mailan varteen, tuloksena heti Hämäläisestä palo ykköspesältä ja tilastoihin vain Lehikoisen pompulla kolmostilanne ja Toivolan lyönnillä Hämäläisestä palo kotiin S-K Varosen käden riittäessä.
KiPan tasoittavalla Janne Mäkelä näytti kaapin paikan joensuulaisille. Vaikka kaksi kärkimiestä haavoilla pois, sai KiPa palottoman ajolähdön, josta Mäksä löi kumuran kolmospuolelle ja Samu-Kalle Varonen sekä Juho Keinänen toivat Kipan 0-2 johtoon. Pallon osuminen OP:n mainokseen esti pajatson tyhjentymisen. Anttoni Jakobsson vielä vapaalla kärkeen, Vasaraisen kakkosrajaleikkur verkkoihin, etupesät täyteen ja T. Kaksosen kääntö kolmossaumaan täyttivät pesät ensi kertaa ottelussa mailan varteen päässeelle Rasmus Surakalle. Ensimmäisellä pallo keskelle väliin ja Anttoni Jakobsson toi KiPalle 0-3.
Kolmannen tasoittavalla KiPalle yhden palon ajot, joista Keinäsen varsi hieman liian pitkä, sillä Lonkainen sai täpärästi poltettua Kauppisen kotiin. Jatkoajoista Jiri Pippola löi lopullisen niitin JoMan arkkuun, kun Lehikoinen hieman hämäsi Kotron edessä ja Aku Kettunen syöksyi 0-4.
Viimeisen vuoroparin alkavalla JoMa sai vielä kärjestään palottomat ajot. Toivolan keskipompusta S-V Varonen poltti ensimmisen palon kotiin. Rätön yritykset kuivuivat laittomaan ja toiseen paloon. Kolmas ajon purkaja Schroderus, S-K Varosen kopilla haavat kotiin ja Ukon viimeinen takalaiton lopetti ottelun.
