Jiri Pippola palaa kasvattajaseuraansa

Jiri Pippola, 22, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan sopimuksella, joka kattaa kauden 2022. Viime kaudella Siilinjärven Pesiksessä ykköskotiuttajan viitan itselleen ottanut KiPa-kasvatti oli joukkueensa ylivoimaisesti paras kotiuttaja niin runkosarjassa kuin Superpesis-karsinnoissakin ja ratkaisi lyönnillään muun muassa ratkaisevan viidennen karsintaottelun supervuoron.

– Tietyllä tavalla takaisin tulee sama Jiri Pippola, samoilla vahvuuksilla ja samalla huumorilla. Mutta sitten taas toisaalta kuitenkin täysin eri mies. Kävin vuoden verran oppimassa uutta ja kasvamassa muualla ja vuosi oli kyllä sekä pelillisesti että myös henkisesti erittäin kasvattava ja opettavainen, Jiri miettii.

– Kotiseuraan on aina todella mukava tulla ja on totta kai todella innostuneet tunnelmat paluusta ja ensi kaudesta. Meillä on kasassa erittäin kilpailukykyinen joukkue, joka on varmasti vahvistunut tässä muutaman viime vuoden aikana ja olemme valmiit haastamaan kärkiseurat ensi kesänä.

– Joukkueessa on myös hyvä kilpailutilanne, meillä on sopivasti laajuutta rosterissa, eikä homma kaadu yhden miehen loukkaantumiseen. Se kilpailutilanne potkii varmasti jokaista eteenpäin ja nyt vaan tähän vahva harjoituskausi alle, niin ollaan valmiita heti ensi kauden alusta lähtien, Jiri ruotii.

Isoja askeleita pelaajana viime kaudella ottaneella nuorella kotiuttajalla on selkeä visio omasta ja joukkueen tekemisestä tulevalle kesälle.

– Eihän näistä nyt joukkueena ole vielä tietenkään juteltu, mutta ehdottomasti pudotuspeleihin. Eikä mitenkään nippa nappa, vaan mielellään sieltä ylemmiltä sijoilta sinne lähdetään. Itsellä on tarkoitus lähteä parantamaan viime kaudesta, lisää lyöntivoimaa ja vähän tyylikkäämpiä näpyjä, Jiri lupaa.

Myös seuran puolella Jirin odotetaan ottavan ison roolin kotiutuspuolella vahvan viime kauden jälkeen.

– Ensinnäkin hienoa saada oma kasvatti takaisin ja yksi kiteeläisen pesäpallokoulun läpi käynyt pelaaja lisää joukkueeseen.

– Kyseessä on äärimmäisen taitava mailamies ja ura on vahvassa nousussa. Jiri palaa nyt kasvattajaseuraansa käytyään hakemassa vastuuta ja kokemusta SiiPestä ja on nyt valmis astumaan isoon rooliin KiPassa, Pasi Varonen uskoo.

Kiteen Pallon sopimustilanne:

  • Jesse Eskelinen, 2022
  • Kasperi Kaksonen, 2022
  • Topias Kaksonen, 2023
  • Juuso Lattu, 2023
  • Joni Lehikoinen, 2023
  • Otso Mäkelä, 2022
  • Hannes Pekkinen, 2022
  • Jiri Pippola, 2022
  • Elmeri Purmonen, 2022
  • Miika Timonen, 2022
  • Samu-Kalle Varonen, 2023
  • Lassi Vasarainen, 2022
  • Pelinjohtaja Juho Kaikko, 2023
  • Fysiikkavalmentaja Jukka Pennanen, 2022

Lue lisää

Niko Halttunen siirtyy määräaikaisella seurasiirrolla Siilinjärven Pesikseen

Kiteen Pallon sopimuspelaaja Niko Halttunen, 20, siirtyy määräaikaisella...

Lue lisää »

KiPan voittoputki jo viiden ottelun mittainen. KiPa-PattU 2-1k (2-0, 2-3, 3-2k)

Viiden ottelun mittaista KiPan voittoputkea hieman himmentää se,...

Lue lisää »

KiPa pesi Koskenkorvan kunnolla ensimmäisen jakson vesisateessa ja toisella kitkuteltiin 0-4 tappiolta tasoihin. KiPa-KoU 1-0 (13-2, 4-4)

KATSO MIKKO KERVISEN OTTAMAT KUVAT KUVAGALLERIASTA KiPa lähti...

Lue lisää »

Samu-Kalle Varonen ja Juho Keinänen kaatoivat Tahkon nihkeässä toisessa kohtaamisessa. KiPa-Tahko 2-0 (1-0, 3-2)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA – Nahua sisäpeliä molemmilta, mutta...

Lue lisää »

KiPa rallatteli Mansen kumoon kauden parhaalla sisä- ja ulkopelillään. Manse PP-KiPa 0-2 (1-5, 2-4)

KiPan loistava ulkopeli ja avainkotiuttajien onnistumiset siivittivät KiPan...

Lue lisää »

Kolmen pisteen paineet näkyivät ottelussa ja Ankkureiden pelinjohtaja Mikko Vainionpää tiivisti asian: ”Kitee oli huono ja me oltiin idiootteja.” KiPa-AA 2-0 (3-0, 3-2)

KATSO MYÖS KUVAGALLERIA OTTELUSTA – Kolme pistettä maistuu...

Lue lisää »

Lopputulos 2025

Pelaaja

Voitot

  • 1. Jiri Pippola 8
  • 2. Samu-Kalle Varonen 7
  • 3. Juho Keinänen 3
  • Lassi Vasarainen 3
  • 4. Rasmus Surakka 2
  • Sulo-Veikko Varonen 2
  • Otto Kauppinen 2
  • 5. Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Niko Halttunen 1
  • Aku Kettunen 1
  • Petteri Kortelainen 1
  • Eeli Partanen 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto161122139
2Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko16581232
3Manse PP, Tampere Manse PP17735232
4Joensuun Maila Joensuun Maila16734231
5Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy13650228
6Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät14461325
7Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot15433521
8Kiteen Pallo Kiteen Pallo13342419
9Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat17243817
10Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri15142813
11Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit18104137
12Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat18010172