Tervetuloa KiPa90-sivustolle!

Pasi Varonen Kiteen Pallon toiminnanjohtajaksi 1.10.2023 alkaen

Kiteen Pallo petaa tietään Superpesiksen aateliin tuoreen huippurekryn siivittämänä. Seuran nokkamieheksi nousee kolme Suomen mestaruutta aktiiviurallaan pelinjohtajana pokannut Pasi ”Passe” Varonen.

Kiteen Pallo katsoo rohkeaan tulevaisuuteen

Pelinjohtourallaan Suomen kenties tunnetuimmaksi pelinjohtajaksi noussut Pasi Varonen astuu vanhan kotiseuransa toiminnanjohtajaksi 1.10.2023.

Kiteen Pallo panostaa vahvasti tulevaisuuteen. Superpesiksen perinteikkäimpiin kuuluvan seuran johtokunta ja taustavaikuttajat ovat asettaneet itselleen kunnianhimoiset tavoitteet tulevien vuosien noususta kohti sarjan terävintä kärkeä. Kasvun keinoja haetaan johdonmukaisesti vahvojen avainhenkilörekryjen kautta.

 – Viime vuonna saimme kiinnitettyä Sami ”Eko” Partasen Kiteen Pallon pelinjohtajaksi vuosille 2024–2026. Pasi Varosen saaminen seuran toiminnanjohtajaksi on kovaa jatkumoa kohti asettamaamme tavoitetta nostaa Kiteen Pallo Suomen arvostetuimmaksi pesäpalloseuraksi vuoteen 2026 mennessä, kommentoi seuran johtokunnan puheenjohtaja Pentti Lipsanen.

Varosen paluu pesäpallon pariin tuskin jää huomaamatta. Kiteen Pallo on yksi pisimpään pesäpallon pääsarjassa pelanneita seurajoukkueita. Pitkä ja menestyksekäs historia on pitänyt sisällään muun muassa useita Suomen mestaruuksia, jotka seura on saavuttanut Pasi Varosen aktiivikausilla hänen toimiessaan tuolloin seuran Superpesis-joukkueen pelinjohtajana.

 – Lähden erittäin suurella innolla viemään kotiseuraani Suomen arvostetuimmaksi pesäpalloseuraksi. On hienoa päästä palaamaan itselleen rakkaan seuran ja lajin pariin näin merkittävässä roolissa, sanoo Varonen.

Varonen siirtyy Kiteen Pallon johtoon lokakuun alussa, hoitaen sitä ennen nykyiset tehtävänsä Hedin Automotivella päätökseen.

Pasi ”Passe” Varonen

 • Pelannut Kiteen Pallon Superpesis-joukkueessa 8 vuotta
 • Toiminut 6 menestyksekästä kautta Kiteen Pallon pelinjohtajana
  • 3 Suomen mestaruutta vuosina 1999, 2000 ja 2005
  • 1 hopea vuonna 1997
  • 1 pronssi vuonna 1998
  • 4. sija vuonna 2006
 • Vuoden pelinjohtaja kausilla 1999 ja 2005
 • Passen toimiessa pelinjohtajana joukkueen voittoprosentti oli vakuuttava 77,6 %

Lisätietoja:

Pentti Lipsanen

Puheenjohtaja, Kiteen Pallo -90 ry
0400 655 467
pentti.lipsanen@gmail.com

Sami Mielonen

Varapuheenjohtaja, Kiteen Pallo -90 ry
040 668 4148
sami.mielonen@kipa90.com

Pasi Varonen

0500 543 731