Joona Lehtinen KiPan lautasen ääreen

Joona Lehtinen, 23, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaksivuotisen pelaajasopimuksen. Kankaanpään Mailan kasvatti on edustanut viimeiset kaksi vuotta Seinäjoen JymyJusseja, jota ennen hän kerkesi pelata kolme kautta Superpesistä kasvattajaseurassaan.

Reiluin harppauksin kohti sarjan lukkarieliittiä edennyt nuori mies oli etenkin menneenä kesänä yksi kovimmista omalla pelipaikallaan, josta osoituksena muun muassa yksi kuukauden lukkari-titteli.

– Joona on yksi tulevaisuuden suurimmista lukkarinimistä ja jo menneenä kesänä hän osoitti olevansa vahvasti matkalla kohti kovinta kärkeä. Hän oli yksittäisenä tekijänä varmasti isoin syy JymyJussien vahvaan loppukauteen.

– Hän tulee olemaan todella tärkeä palanen KiPan tulevaisuutta ja olemme erittäin innoissamme, että saimme Joonan KiPan paitaan ainakin seuraavaksi kahdeksi vuodeksi.

– Joonasta jäi jo ensimmäisen keskustelun perusteella erinomainen fiilis, hänellä on juuri oikeanlainen asenne pesistä ja lukkaripelaamista kohtaan, jossa kaikki tähtää vain siihen, että hän jonain päivänä paras omassa hommassaan ja johdattaa joukkueen menestykseen, Sami Mielonen Kiteen Pallosta iloitsee.

Kiteellä pelaamista Lehtinen odottaa innolla ja mies on valmis ottamaan seuraavan askeleen urallaan.

– Kun tarjoutui vaihtoehto tulla tänne pelaamaan, olin kyllä heti innoissani. Jo ennen KiPan yhteydenottoa olin miettinyt, että nyt voisi olla aika ja paikka jollekin uudelle ja eteenpäin menolle urallani.

– Kaikki valintani teen aina urheilun ja menestysmahdollisuuksien takia. Täällä houkutti kaikki, pelaajat, valmentajat, seuran taustat. Ei ollut mitään syytä, miksi en olisi innostunut tästä, Joona kertoo ajatuksiaan siirrosta Pohjois-Karjalaan.

– Joukkueessa on minulle paljon uusia tuttavuuksia, mutta sen mitä pelikentiltä vastustajana voi sanoa, meidän joukkueemme on täynnä hyviä ja nälkäisiä nuoria urheilijoita, joissa palaa halu voittaa ja mennä eteenpäin niin yksilöinä kuin joukkueena. Osaamista löytyy joka osa-alueelle, mies kuvailee KiPan joukkuetta

– Itse tuon joukkueeseen tinkimätöntä ja laadukasta jokapäiväistä työntekoa, ääretöntä voitonnälkää ja mielestäni myös yhden omalaisensa persoonan joukkueen arkeen ja pukukoppiin. Niitä jokainen joukkue tarvitsee, Joona sanoo.

Tavoitteet pesäpallon suhteen Lehtisellä ovat todella selkeät.

– Ainoa tavoite mitä kohti menen, on voittaa Suomen mestaruus. Tulin kiteelle ja näen, että täällä mennään askel kerrallaan sitä kohti, että se on mahdollista saavuttaa. Tuli se sitten ensi vuonna, kolmen tai viiden vuoden päästä.

– Henkilökohtaisesti haluan olla koko ajan parempi lukkari, että voin sitten jossain vaiheessa olla siinä Suomen paras, Joona lataa epäröimättä.

Kiteen Pallon sopimustilanne:

 • Kasperi Kaksonen, 2024
 • Topias Kaksonen, 2023
 • Otto Kauppinen, 2024
 • Aku Kettunen, 2024
 • Juuso Lattu, 2023
 • Joni Lehikoinen, 2023
 • Joona Lehtinen, 2024
 • Matias Litmanen, 2023
 • Otso Mäkelä, 2023
 • Jiri Pippola, 2024
 • Samu Vainikainen, 2023
 • Samu-Kalle Varonen, 2023
 • Lassi Vasarainen, 2025
 • Pelinjohtaja Juho Kaikko, 2023
 • Kakkospelinjohtaja Niko Sirviö, 2023
 • Fysiikkavalmentaja Jukka Pennanen, 2023
 • Valmentaja Sami Partanen
 • Fysioterapeutti Markku Tiainen, 2023