Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

29.5.2025. Jiri Pippola ja Samu-Kalle Varonen iskivät KiPalle 2 sarjapistettä Pattijoelta. PattU-KiPa 0-1 (2-2, 1-5)

Ennen helatorstain kohtaamista oli yhden ottelun KiPaa enemmän pelanneella Pattijoella 7 sarjapistettä kuten KiPallakin. Kahden...

Lue lisää »

24.5.2025 Aku Kettusen eka kunnari ikinä Rantakentällä varmisti KiPan kauden ensimmäisen 3 pisteen voiton. KiPa-Ankkurit 2-0 (3-1, 4-2).

KATSO MYÖS KUVAGALLERIA OTTELUSTA – Kolme sarjapisettä on tärkeintä. Väittäisin, että tämä oli meiltä kevään...

Lue lisää »

19.5.2025. Joskus se on mahdollista hävitä 22-5:n tilannemäärälläkin. KiPa-IPV 1-2 (1-2, 12-2, 1-2k)

– Kotareissa jäätiin kakkoseksi. Voitto vain minua näissä kiinnostaa. Tilannemäärästä voi näin keväällä olla tyytyväinen,...

Lue lisää »

13.5.2025. Kouvolasta paljon hyvää ja nolla pistettä, tuumasi Eko. KPL-KiPa 0-1 (1-1, 6-4)

KATSO KUVIA LISÄÄ OTTELUSTA KESKIVIIKKONA Ensimäisellä jaksolla ei juoksuja paljoa nähty, sillä jakso päättyi tasalukuihin...

Lue lisää »

10.5.2025. KiPalle vahvalla ulkopelillä makea voitto Kempeleestä. KeKi-KiPa 0-1 (3-3, 1-3)

Kiteen Pallon kolean kevään vieraspelisarja tuotti kaksi sarjapistettä Kempeleen Kirin vieraana. Ottelu oli hyvää jatkoa...

Lue lisää »

6.5.2025. KiPalle piste sarja-avauksesta, mutta Manse PP vei voiton kolmannessa kotiutuskilpailussa

Kiteen Pallo ja Manse PP Tampereelta avasivat Superpesis-kautensa tiistaina Tampereella. Koleassa säässä pelatussa, lähes kolmetuntisessa...

Lue lisää »

3.5.2025. KiPa nollasi JoMan täysin Rantakentän revanssissaan. KiPa-JoMa 2-0 (3-0, 1-0)

KATSO MYÖS OTTELUN KUVAGALLERIA KiPan ulkopeli nollasi JoMan täysin etenkin enimmäisellä jaksolla, jolla JoMan kärkilyöntisaldo...

Lue lisää »

1.5.2025. Vapun vilpoisessa ulkokauden ensimmäisessä harjoitusottelussa oli vielä turhia virheitä. JoMa-KiPa 1-0 (4-0, 1-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA Vapun päivänä Joensuun Ilosaarirock Stadioniksi muuttuneella pesäpallokentällä oli JoMan ja KiPan kauden...

Lue lisää »

Superpesiskausi käyntiin ensi viikolla – kahteen ensimmäiseen kotiotteluun ilmainen sisäänpääsy

Miesten Superpesiskausi käynnistyy Kiteen Pallon osalta Tampereella tiistaina 6.5. vierasottelulla Manse PP:tä vastaan. Ennen ensimmäistä...

Lue lisää »

Kiteen Pallon toiminnan volyymi nousi yli miljoonaan euroon ja tilikauden tulos jälleen positiivinen

Kiteen Pallon kevätkokouksessa keskiviikkona 19.3. käytiin läpi seuran tilinpäätös tilikaudelta 1.10.2023-30.9.2024. Menneellä tilikaudella toiminnan volyymi...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611