Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Lassi Vasarainen jatkaa KiPassa syksyyn 2027

Lassi Vasarainen, 24, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaksivuotisen jatkosopimuksen, jonka myötä Vasarainen edustaa kasvattajaseuraansa...

Lue lisää »

Nestori Moisio määräaikaisella seurasiirrolla Puijon Pesikseen

Nestori Moisio, 26, siirtyy määräaikaisella seurasiirrolla Puijon Pesiksen Ykköspesis-joukkueeseen. Seurasiirto on voimassa 21.7. saakka, jonka...

Lue lisää »

17.6.2025. Taas vain piste ennalta paremmalta. KiPa taipui Manselle vasta 3. kotarikierroksella. KiPa-Manse PP 1-2 (3-2, 0-3, k3-4)

KiPa on tällä kaudella neljä kertaa ollut kotareissa, Mansea, Imatraa, Jymyjä ja nyt jo toisen...

Lue lisää »

15.6.2025 Kesän parhaassa kelissä kesän surkeinta sisäpeliä molemmilta joukkueilta. Tahko-KiPa 1-0 (1-0,1-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA Liki helteisessä +24 asteen lämmössä olisi luullut pallon kulkevan kovaa ja juoksuja...

Lue lisää »

13.6.2025 Kunnaririkas, hieno pesisilta Rantakentällä päättyi tappioon kotiutuskilpailussa. KiPa – Jymy 1-2 (5-6, 2-1, 2-3)

Kiteen Pallo päätti viiden ottelun mittaisen kotipeliputkensa perjantaina Rantakentällä hallitsevaa Suomen mestaria Sotkamon Jymyä vastaan....

Lue lisää »

10.6.2025 Surakka voitti lukkareiden taiston ja 3 pistettä Kempeleestä. KiPa-KeKi 2-0 (2-1, 3-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA KiPa nousi voitollaan sarjassa neljänneksi 19 pisteeseen. Taakse jäi yhden tai kolme...

Lue lisää »

5.6.2025. Hyvä ulkopeli ja laadukkaat siivut oikeisiin kohtiin kaatoivat Vedon. KiPa-ViVe 2-0 (4-2,3-1)

”Edellinen voitto runkosarjassa Vimpeliä vastaan 2009. Edellinen kolmen pinnan voitto 2006. Edellinen kolmen pinnan kotivoitto...

Lue lisää »

Kiteen Pallo ja Joona Mäkelä ovat purkaneet kautta 2025 koskevan pelaajasopimuksen

Kiteen Pallo ja Joona Mäkelä, 28, ovat purkaneet yhteisymmärryksessä pelaajan aloitteesta kautta 2025 koskevan pelaajasopimuksen....

Lue lisää »

3.6.2025 KiPa pelasi Koplaa vastaan hyvän pelin, mutta se ei riittänyt pisteisiin. KiPa-KPL 0-2 (2-3, 0-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA – Tiukka peli kaatui kotiutuksiin ja pieniin hölmöihin virheisiin, joita ei saa...

Lue lisää »

1.6.2025 Varosen veljekset ja Juho Keinänen kaatoivan Koden johtaman Haminan. KiPa-HP 2-0 (5-1, 3-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA Varosen veljekset Samu-Kalle (2 lyötyä, 4/6 KL) lyöjänä tai pikkuveli Sulo-Veikko (4...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611