Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat selvillä

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat ovat selvillä ja kaikille voittajille on ilmoitettu henkilökohtaisesti. Tässä lista kaikista...

Lue lisää »

12.7.2025. Pitkään hallussa ollut peli kääntyi yhdessä vuorossa Ankkureille ja vain piste mukaan Alajärven reissusta. AA – KiPa 2-1 (1-2, 5-4, 4-3)

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen vieraskiertue jatkui lauantaina Alajärven Ankkureiden vieraana. KiPan kokoonpanossa nähtiin jälleen uusi...

Lue lisää »

10.7.2025. Kauden heikoin esitys toi pisteen Imatralta. IPV-KiPa 2-1 (5-1, 3-5, 1-0).

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkue vieraili eilen Etelä-Karjalassa Imatran Pallo-Veikkojen vieraana. Ilta oli kiteeläisille vaikea ja...

Lue lisää »

8.7.2025. 19-vuotiaan, yhdeksikössä debytoineen Niko Halttusen ensimmäisellä Superpesisjuoksulla 2. jakson voitto ja Rasmus Surakka vei Tahkoa kotareissa. Tahko-KiPa 1-2 (3-2, 0-1, 0-1k) 

Rankkasateen jälkeen Hyvinkäällä oli poutasää ja 2092 katsojaa sai todeta KiPan tasanneen voitot kahden nihkeän...

Lue lisää »

6.7.2025. Kasperin 1+2 juoksun arvoisella kunnarilla KiPalle yksi piste sarjakärjeltä. KiPa-KPL 1-2 (2-4,4-2,1-2k)

KATSO LISÄÄ KUVIA OTTELUSTA Eino Leinon sekä runon ja suven päivänä KiPa nappasi sarjakärki Koplalta...

Lue lisää »

Aku Kettuselle 1+1-vuotinen jatkosopimus

Aku Kettunen, 27, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen, joka kattaa kauden 2026 ja sopimuksessa...

Lue lisää »

3.7.2025. Rankkasateessa arvokas 3 pisteen voitto Ankkureista. AA-KiPa 0-2 (1-2,0-1)

Välillä rankasti sataneessa +13 asteen koleassa kesäsäässä ottelua oli seuraamassa 569 katsojaa. KiPan voitto vähäjuoksuisessa...

Lue lisää »

2.7.2025. KiPan hyvän alun jälkeen Veto otti revanssin KiPasta. ViVe-KiPa 2-0 (3-2, 2-1)

– Se harmittaa, että kolme ensimmäistä juoksua tuli räpylästä. Toisella jaksolla Samppi (Samu-Kalle Varonen) yritti...

Lue lisää »

29.6.2025. KiPan kolmen kunnarin 16-0 avausjakson jälkeen nihkeä 1-0 toisella jaksolla varmisti kolme sarjapistettä. KiPa-HP 2-0 (16-0, 1-0)

Samu-Kalle Varosen 1+2 juoksun arvoisen kunnarin lisäksi Juho Keinänen löi kolmannessa voroparissa myös 1+2 ja...

Lue lisää »

25.6.2025. KiPa löi kolme juoksua, Jymy vain kaksi, mutta harhaheitoilla nolla pistettä KiPalle. Jymy-KiPa 1-0 (3-2, 2-2)

– S-V Varosen haamukopin jälkeen vikassa vuorossa me KiPa-fanit tuulettelimme jo jaksovoittoa. Jotenkin siinä sitten...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611