Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

27.7.2021. Mihin hävisi KiPan tunnetila avaussisävuoron jälkeen? Rantakentän kannustusta tarvitaan torstaina Tahkoa vastaan. KiPa-Veto 0-2 (0-5, 0-3)

Avaussisävuorossa KiPa teki kärjestä palottomat ajot, joista ensin Samu-Kalle Varosen veto jäi linjassa syöksyneen Severi...

Lue lisää »

Jesse Eskelinen jatkaa KiPassa

Jesse Eskelinen, 24, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kauden 2022 kattavan jatkosopimuksen. Neljättä kauttaan Kiteellä...

Lue lisää »

25.7.2021. KiPa pisti JoMan tiukoille ja nappasi yhden pisteen ensimmäisessä Pohjois-Karjalan derbyssä. JoMa-KiPa 1-0 (4-4, 5-5, 2-1)

Kiteen Pallo -90 pisti JoMan tiukoille Kerubi-stadionilla tekemällä yhtä sisävuoroa lukuun ottamatta  vähintään yhden juoksun...

Lue lisää »

23.7.2021. KiPan revanssi jäi saamatta, IPV vei nihkeän toisen pakallisottelun supervuoroparissa. KiPa-IPV 1-2 (1-2, 2-1, 0-1)

KiPan ja IPV:n keskinäisten otteluiden sarjapisteet menivät 1-5 imatralaisille, mikä kirvelee todella pahasti kipalaisia. Ainoa...

Lue lisää »

19.7.2021. Voittokin oli otettavissa, mutta sarjakärki vei superissa voiton. KiPa-KPL 1-2 (7-0, 1-4, 0-1)

Aurinkoisella Rantakentällä kohtuullisessa +22 asteen kesäsäässä oli katsojia mukavasti 1328 henkeä. Tunnelma oli korkealla kun...

Lue lisää »

16.7.2021. Jo oli aikakin se 3 pisteen voitto saada! KiPa nousi viime hetkillä voittoon iskemällä 15 juoksua hyvillä lyönneillä ja auringon avulla. HP-KiPa 0-2 (2-5, 7-18)

Avausjakson 2-5 voittanut KiPa oli toisella jaksolla vaikeuksissa kun HP nousi 3-3 tilanteessa Nino Muuruvirran...

Lue lisää »

13.7.2021 KiPa kasvatti itseluottamustaan hakemalla Jymyltä yhden sarjapisteen, harmittavan lähellä toinenkin. Jymy-KiPa 2-1 (4-6, 5-0, 4-3)

– Ensimmäinen jakso oli meiltä hyvää, iloista peliä ja hallittiinkin sitä, aloitti KiPan pelinjohtaja Petri...

Lue lisää »

10.7.2021. Koskenkorvan isot miehet löivät palloa ja pienet pojat juoksivat. KiPa-KoU 0-2 (4-5, 4-9)

Katso myös kuvat ottelusta KiPan tekemät kahdeksan juoksua ja tasan menneet kolmostilanteet eivät riittäneet revanssiin...

Lue lisää »

Hannes Pekkinen vapautuu koronakaranteenista Koskenkorva-otteluun

Hannes Pekkisen koronakaranteenin viimeinen päivä oli alun perin tänään, mutta tartuntatautilääkäri on aikaistanut karanteenin loppumista...

Lue lisää »

Juho Kaikko KiPan kakkospelinjohtajaksi

Alkukauden Haminan Palloilijoiden pelinjohtajana toiminut Juho Kaikko liittyy Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen vahvuuteen kakkospelinjohtajaksi. Sopimus...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611