Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat selvillä

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat arvottiin Joensuun Poliisilaitoksella keskiviikkona 4.8. ja voittajille on ilmoitettu voitoista henkilökohtaisesti....

Lue lisää »

15.8.2021. KiPan ehjällä esityksellä kolmen pisteen voitto ja taistelu jatkuu. KiPa–KaMa 2–0 (5–1, 5–2)

KiPa hallitsi ottelua ja vieraat saivat kummallakin jaksolla vain kolme kolmostilannetta kun KiPalla niitä oli...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Valentin Ikonen poistuu Kiteen Pallon vahvuudesta

Valentin Ikonen, 25, ja Kiteen Pallo ovat yhteisymmärryksessä sopineet, että Valentin ei ole loppukauden aikana...

Lue lisää »

Juuso Lattu kahden vuoden jatkosopimukseen

Juuso Lattu, 26, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaudet 2022 ja 2023 kattavan jatkosopimuksen. Täksi...

Lue lisää »

11.8.2021. KeKin ja KiPan kuuden pisteen ottelu kääntyi kirvelevästi isäntien voittoon toisella jaksolla juoksuin 1-0, kun ensimmäinen päättyi tasan 3-3. KeKi-KiPa 1-0 (3-3, 1-0)

KiPa koki todella kirvelevän niukkaakin niukemman tappion Kempeleellä. Mutta kamppailu jatkuu, jaossa on vielä 12...

Lue lisää »

5.8.2021. Kesän parhaassa ottelussaan KiPa löi ehjällä suorituksella selvästi JoMan. KiPa-JoMa 2-0 (9-1, 4-3)

– Tosi hyvä eka jakso, vakuuttava toinen neljännen alkavalle asti, pistettiin siinä peliä vähän jännäksi....

Lue lisää »

3.8.2021. Sami Mikkolanaho ja Sami Partanen iskivät avausjakson voiton, Joni Lehikoinen käänsi toisen jakson KiPalle. KiPa-PattU 0-2 (2-7, 3-4)

– Mukavaa voittaa kolme pistettä. Kolmosjatkeelle yritin lyödä palloa, mutta meni vähän keskemmälle. Hyvä että...

Lue lisää »

Rantakentän katsomot jaetaan kahteen lohkoon ja yleisölle vahva maskisuositus

Koronatilanteen pahenemisen vuoksi Kiteen Pallo haluaa kantaa vastuunsa turvallisesta pesiskesästä kauden 2021 loppuun saakka. Tämän...

Lue lisää »

1.8.2021. KiPan sisäpeli vaikeaa Puhtimäen kynsissä, Manse vei ottelun kahdella läpilyönnillä. Manse PP-KiPa 2-0 (3-1, 4-0)

KiPan lukkarina aloitti ensimmäisen jakson Topias Kaksonen Jesse Eskelisen pelatessa etenijä-/vaihtajajokerina. Toiselle jaksolle Jesse palasi...

Lue lisää »

29.7.2021 Ruutu Tähtipelaaja, lukkaridebytantti Topias Kaksosen johdolla KiPalle voitto Tahkosta. KiPa-Tahko 2-1 (6-4, 4-5, 3-0)

Kesän ensimmäinen sadepeli oli yllättävänkin yleisöön menevää, sattui ja tapahtui. Juoksuja tehtiin 22 kpl (13-9)...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611