Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Samu Vainikainen 1+1-vuotisella sopimuksella Kiteen Palloon

Samu Vainikainen, 30, siirtyy Siilinjärven Pesiksestä Kiteen Pallon riveihin. Samun sopimus kattaa kauden 2022 ja...

Lue lisää »

Sami Partanen jatkaa Kiteen Pallossa

Sami Partanen, 42, jatkaa huikeaa pelaajauraansa Kiteen Pallossa myös kaudella 2022. Tuleva kausi on Saaren...

Lue lisää »

Matias Litmanen kaksivuotisella sopimuksella Kiteen Palloon

Matias Litmanen, 21, siirtyy kaudet 2022 ja 2023 kattavalla sopimuksella Sotkamon Jymystä Kiteen Palloon. Jymyn...

Lue lisää »

Jiri Pippola palaa kasvattajaseuraansa

Jiri Pippola, 22, tekee paluun Kiteen Pallon paitaan sopimuksella, joka kattaa kauden 2022. Viime kaudella...

Lue lisää »

Topias Kaksonen ja Kiteen Pallo kaksivuotiseen jatkosopimukseen

Topias Kaksonen, 16, on solminut kasvattajaseuransa kanssa jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2022 ja 2023. Ikäluokkansa...

Lue lisää »

Otso Mäkelä siirtyy Kiteen Pallon riveihin

Otso Mäkelä, 29, siirtyy Haminan Palloilijoista vuoden sopimuksella Kiteen Pallon miehistöön. Kouvolan Pallonlyöjien kasvatti on...

Lue lisää »

Juho Kaikko KiPan pelinjohtajaksi, Jukka Pennanen päätoimiseksi fysiikkavalmentajaksi

Juho Kaikko, 28, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaudet 2022 ja 2023 kattavan pelinjohtajasopimuksen. Kouvolalaislähtöinen...

Lue lisää »

24.8.2021. Tämä kausi paketissa KiPalle merkityksettömällä pelillä Koplaa vastaan – ja se näkyi otteissa. KPL-KiPa 2-0 (8-1, 3-1)

– Huomasi, ettei meillä ollut panosta. Pelattiin peli alta pois, sitten ensi kautta kohti. Puhalletaan...

Lue lisää »

22.8.2021 KiPan 2. jakson voitto Jarkko Matikan kunnarilla ei kantanut supervuoropariin. KiPa-KeKi 1-2 (0-2, 5-4, 0-1)

–  Ottelu kuvasi aika lailla koko kautta: 18 kolmostilannetta, viisi tehtyä juoksua. Harmittaa ihan valtavasti,...

Lue lisää »

20.8.2021. KiPa kaatui vasta toisella kotiutuskierroksella JymyJussien vieraana. SJJ-KiPa 2-1 (5-0, 4-6, 0-0 6-4)

Ensimmäisellä jaksolla JymyJussien lukkari Joona Lehtinen haki kärjen tekemästä ykkös-kakkostilanteessa näpystä kopin ja tuhosi KiPan...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611