UutisetYleinen

Tutustu KiPan uutisiin

6.5.2022 KiPa ja JoMa tarjosivat värikkään harjoitusottelun kotareihin saakka. KiPa-JoMa 1-2k (3-5, 2-1, 0-0s, 2-4k)

Kiteen Pallo -90 ei ollut päässyt koko keväänä vielä ulkokentälle pelaamaan yhtään ottelua. Nyt kannatti...

Lue lisää »

Kiteen Pallon toimisto jatkossa Rantakentällä

Kiteen Pallon toimisto on muuttanut ja jatkossa toimisto palvelee Kiteen Rantakentän yhteydessä, osoitteessa Tohmajärventie 10,...

Lue lisää »

Kiteen Pallo ja PunaMusta Media Oyj pitkäaikaiseen pääyhteistyökumppanuuteen

Kiteen Pallo ja PunaMusta Media Oyj:n tytäryhtiöt Sanomalehti Karjalainen Oy ja PunaMusta Oy ovat solmineet...

Lue lisää »

Kiteen Pallon kevätkokous keskiviikkona 30.3. klo 18:30 Kiteenhovissa

Kiteen Pallon sääntömääräinen kevätkokous järjestetään keskiviikkona 30.3. klo 18:30 Hotelli Kiteenhovissa. Kokouksessa käsitellään tilinpäätös ja...

Lue lisää »

20.2.2022. IPV kaatui puhtaasti Imatran halli-SM-viikonloppuna. KPL jatkokotareissa niukasti parempi

Viikonlopun turnauksen kaikista joukkueista paras pelaaja oli ehdottomasti KiPan vaihtajajokeri Juuso Lattu, joka epäonnistui kahdessa...

Lue lisää »

4.2.2022 KiPan kauden ensimmäinen halliottelu kaatui merkkivirheisiin. JoMa – KiPa 2-0 (3-0, 1-0)

Katso myös kuvagalleria ottelusta Tämä ensimmäinen halli-SM alkuturnauksen ottelu oli valitettavasti KiPan ensimmäinen ottelu koko...

Lue lisää »

Kiteen Pallo toisena vuonna peräkkäin taloudellisesti positiiviseen tulokseen

Koronan tuomista vaikeuksista sekä vaisusta pelillisestä menestyksestä huolimatta Kiteen Pallon tilikausi 1.10.2020-30.9.2021 päätyi 5 868...

Lue lisää »

Kiteen Pallo jatkaa Pentti Lipsasen tutussa komennossa

Kiteen Pallon syyskokous pidettiin tiistaina 30.11. ja jäsenistö valitsi Pentti Lipsasen jatkamaan puheenjohtajana myös tulevana...

Lue lisää »

Pasi Pirinen liittyy valmennustiimiin lajivalmentajaksi

Yksi kaikkien aikojen pesäpalloilijoista, 23 kautta Kiteen Palloa pelaajana edustanut KiPa-legenda Pasi Pirinen, 52, liittyy...

Lue lisää »

Niko Sirviö Kiteen Pallon kakkospelinjohtajaksi

Niko Sirviö, 29, toimii kaudella 2022 Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kakkospelinjohtajana. Sotkamolaislähtöinen Sirviö omaa runsaasti...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611