Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

7.6.2022 Jiri Pippolan yksi juoksu toi yhden sarjapisteen Koskenkorvalta. KoU-KiPa 2–1k (6–3, 0–1, 0–0s, 4–2k)

KiPan kahden ottelun Länsi-Suomen reissu alkoi Ilmajoelta, jossa Koskenkorvan Urheilijat jätti KiPalle vain yhden sarjapisteen....

Lue lisää »

3.6.2022 KiPa heräsi liian myöhään ja ulkopelivirheen myötä pisteet Kempeleelle. KiPa-KeKi 0-2 (0-1, 5-6)

Kempeleen Kiri oli tuplareissullaan eilen hävinnyt Joensuun Mailalle molemmat jaksot niukasti yhdellä juoksulla. Tänään Kiteen...

Lue lisää »

1.6.2022 KiPan Seinäjoen reissu tuotti vain yhdellä juoksulla yhden sarjapisteen. JymyJussit-KiPa 2-1s (2-0, 0-1, 2-0s)

KiPa lähti JymyJussien vieraaksi samalla voittavalla kokoonpanolla, jolla maanantaina kaatui sarjakakkonen KPL. JymyJussit on sarjataulukossa...

Lue lisää »

30.5.2022 Juuso Latun 1+1 juoksun kunnari avasi KiPan sisäpelin ja loistava ulkopeli jätti Koplan nollille. KiPa-KPL 2-0 (1-0, 6-0)

Katso kaikki kuvat ottelusta KiPan ykköspalkinnon sai iloinen ja onnellinen vaihtajajokeri Juuso Lattu (1+1 lyötyä,...

Lue lisää »

28.5.2022 Tahko tasasi keskinäiset voitot Pihkalassa Juha Niemen lyönneillä. Tahko-KiPa 2-0 (4-2, 2-1)

Hyvinkään Tahko hävisi pari viikkoa sitten Kiteen Rantakentällä huikean kotiyleisön kannustaessa joukkueiden ensimmäisen kohtaamisen 2-0...

Lue lisää »

KiPan toimisto supistetusti auki viikoilla 21 ja 22

Kiteen Pallon toimisto on poikkeuksellisesti auki viikoilla 21 ja 22. Viikolla 21 toimisto on auki...

Lue lisää »

22.5.2022. KiPalle sattui huono päivä ja Roope Korhosen viisi lyötyä veivät pisteet Kainuuseen. KiPa-Jymy 0-2 (3-4, 0-2)

KiPa oli pelannut kolme hyvää ottelua ennen koleaa kohtaamista sarjakärki Jymyä vastaan. Sisäpeli oli nyt...

Lue lisää »

19.5.2022. Äärimmäisen laadukkaan pesäpallo-ottelun tulos oli pienestä kiinni. KiPa johti molempia jaksoja jääden pisteittä. KPL-KiPa 2-0 (7-4, 3-2)

Ennen ottelun alkua Kouvolan 1177-päinen yleisö kunnioitti seisaaltaan taputtaen myös KPL:ssä kausilla 2010 ja 2011...

Lue lisää »

15.5.2022 Huikean kotiyleisön edessä voitto kotiavauksesta! KiPa-Tahko 2-0 (3-0, 4-2)

Katso kaikki kuvat kotiavauksesta KiPa kävi perjantaina ryöstämässä voiton Kempeleestä ja sama ote jatkui kotiavauksessa....

Lue lisää »

13.5.2022. Nousujohteisesti pelannut KiPa haki supervuoroparissa voiton Kempeleestä. KeKi-KiPa 1-2s (2-0, 1-4, 0-2s)

KiPan parhaana palkittiin vaihtaja-/etenijäjokeri Juuso Lattu (6/11 KL) ja kakkospalkinto  lukkari Jesse Eskeliselle (3/5 KL)....

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611