Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

3.7.2022. Vasarainen, Varonen ja Vainikainen jatkoivat KiPan voittoputkea. KiPa-PattU 2-0 (3-2, 5-1)

KiPan voittoputki on nyt viiden ottelun mittainen ja nyt tuli neljäs kolmonen putkeen! Katso myös...

Lue lisää »

29.6.2022 KiPa nappasi 27 juoksun illassa 3 pistettä KossU:lta Lassi Vasaraisen ja Jiri Pippolan tyhjentäessä pajatson. KiPa-KoU 2-0 (5-4, 10-8)

Rantakentän 1235 katsojaa sai nauttia sellaisesta pesäpallonäytelmästä että oksat pois! On se kumma, jos ei...

Lue lisää »

22.6.2022 KiPa teki sen mitä pitikin ja lähti 3 pisteen voitolla juhannustauolle. IPV-KiPa 0-2 (0-1, 3-5)

– Alku oli aika nihkeää, onneksi yksi juoksu riitti hyvän ulkopelin turvin jaksovoittoon, kertoi KiPan...

Lue lisää »

Tämä on Juuso Lattu 2.0

Kaksi vuotta sitten Juuso Latun vaihtoehtoina oli joko lopettaa pesäpallo tai vaihtaa seuraa. Lattu tarttui...

Lue lisää »

Kiteen Pallon oma kasvatti Kasperi Kaksonen jatkaa KiPassa myös kaksi seuraavaa kautta

Kasperi Kaksonen, 19, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen kausista 2023 ja 2024. Kolmatta kauttaan...

Lue lisää »

Kiitos, Kode!

Ennen eilistä 16.6.2022 peliä juhlistettiin kaikkien aikojen pesäpalloilija Toni Kohosen uskomatonta uraa. Tässä vielä teille...

Lue lisää »

16.6.2022 KiPa piti IPV:n nollilla ja nappasi tärkeät 3 sarjapistettä. KiPa-IPV 2-0 (4-0, 1-0)

Katso kuvat ottelusta Ennen ottelun alkua Kiteen Pallo luovutti seuran kasvatille Toni Kode Kohoselle KiPan...

Lue lisää »

Lassi Vasaraiselle kolmen vuoden jatkosopimus

Lassi Vasarainen, 21, ja Kiteen Pallo ovat sopineet kolmevuotisesta jatkosopimuksesta ja näin ollen Lassi jatkaa...

Lue lisää »

12.6.2022 KiPa palasi voittokantaan lyömällä JymyJussit superissa. KiPa-SJJ 2-1s (6-1, 1-4, 1-0s)

Katso kuvat ottelusta JymyJussien tuplareissu Pohjois-Karjalaan tuotti vain yhden sarjapisteen. Eilen Pohjanmaan pojat laittoivat JoMan...

Lue lisää »

8.6.2022 KiPa heitti taas ainoankin pisteensä KaMalle. KaMa-KiPa 1-0 (2-2, 5-1)

Kyllä jäi köyhäksi KiPan Länsi-Suomen kierros kun pussiin kertyi odotetuista kuudesta pisteestä vain yksi ainokainen!...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611