Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

26.7.2022 Onni täällä vaihtelee ja KeKi iski neljällä kunnarillaan 10 juoksua tehneen KiPan 0-2 (7-10, 3-5)

KiPan kymmenen tehtyä juoksua riittänyt mihinkään kun Kempeleen Kiri iski niitä kumuroillaan ja kakkosluukusta viisitoista...

Lue lisää »

24.7.2022 KiPa jätti isoksi kasvaneen pikkuveli-JoMan tylysti nollille. JoMa-KiPa 0-2 (0-2, 0-2)

KiPan ja JoMan II Pohjois-Karjalan derby pelattiin Joensuussa Bolt-Areenalla. Kakkospuolen aurinkokatsomossakaan ei KiPan faniporukka tarvinnut...

Lue lisää »

Otso Mäkelä tilkitsee KiPan kakkospuolta myös ensi kesänä

Otso Mäkelä, 29, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen kaudesta 2023. Täksi kaudeksi Kiteelle Haminan...

Lue lisää »

21.7.2022 KiPa lähellä 2. jakson voittoa sarjakärki ViVestä. KiPa-ViVe 0-2 (1-5, 2-3)

Kiteen Pallo -90 kohtasi Saarikentän sarjakärjen Vimpelin Vedon yllättävänkin tiukassa ottelussa Rantakentällä 1312 katsojan edessä...

Lue lisää »

Jiri Pippola jatkaa KiPassa myös kaksi seuraavaa kautta

Jiri Pippola, 22, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaksivuotisen jatkosopimuksen. KiPan oma kasvatti Pippola on...

Lue lisää »

17.7.2022 KiPan tuplareissulta luu käteen vaikka Tampereella ja Hyvinkäällä 2. jakson voittokin oli otettavissa. Manse-KiPa 2-0 (2-1, 4-2) ja Tahko-KiPa 2-0 (4-0, 2-1)

Hallitsevan mestarinMansen vieraana KiPan pelinjohtaja Juho Kaikko oli harmistunut KiPan toisen jakson 1-2 johtotilanteen menettämiseen...

Lue lisää »

13.7.2022 KiPa ryöpytti KaMaa kuitaten vierastappionsa rökälevoitolla. KiPa-KaMa 2-0 (7-1, 13-0)

KiPa palasi voittojen tielle tekemällä 20 juoksua sarjan hännänhuippua Kankaanpään Mailaa vastaan. Kesäkuussa Kankaanpäässä KiPa...

Lue lisää »

7.7.2022 Ilman Jesse Eskelistä pelannut KiPa jäi avausjaksolla JoMan jalkoihin eikä toisellakaan pistettä saatu. KiPa-JoMa 0-2 (3-9, 1-3)

Katso myös kuvat ja tilastot ottelusta KiPa joutui otteluun kuumeisen Jesse Eskelisen poissa ollessa varalukkarinsa...

Lue lisää »

Samu Vainikainen jatkaa Kiteellä

Samu Vainikainen, 31, ja Kiteen Pallo ovat sopineet Samun sopimuksessa olleen optiovuoden käyttämisestä ja näin...

Lue lisää »

5.7.2022 KiPa ei pystynyt haastamaan 1+6 lyöneen Roope Korhosen Jymyä. Jymy-KiPa 2-0 (4-1, 9-3)

Katso kuvat ottelusta KiPan ykköspalkittu oli 7/7 vaihtoa lyönyt Juuso Lattu, joka sanoi suorat sanat...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611