Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Samu-Kalle Varosen 1+3 juoksua ratkaisi 1. jakson ja superissa Samu Vainikaisen yksi juoksu ratkaisivat KiPalle voiton runkosarjan voittajasta. KiPa-ViVe 2-1s (7-5, 0-2, 1-0s)  

KiPa onnistui vihdoin Vimpelin Vedon voittamiseen pudotuspeleissä. Voitot ovat nyt tasan 1-1 ja Rantakentällä pelataan...

Lue lisää »

KiPa hukkasi avausjakson 0-3 johtonsa. Ryöstöretki Saarikentältä jäi vielä tekemättä. ViVe-KiPa 1-0 (4-4, 3-0)

Jo ylihuomenna sunnuntaina 21.8. klo 16 pelataan toinen puolivälieräottelu Kiteen Rantakentällä. Nyt kaikki kannustamaan KiPaa,...

Lue lisää »

KiPa ei antanut mahdollisuuksia Pattijoelle. PattU-KiPa 0-2 (3-5, 4-8)

Ottelun alku viivästyi sadekuurojen vuoksi liki puoli tuntia. Toisen jakson lopulla alkoivat uudet sateet ja...

Lue lisää »

14.8.2022 KiPan neljän kunnarin ilta käänsi kehnon 1. jakson jälkeen Sami Partasen juhlaottelun KiPan voitoksi. KiPa -KPL 2-1s (1-4, 10-5, 3-0s)

Katso myös kuvat ottelusta KiPa sai ensimmäisellä jaksolla aikaan vain yhden ainoan kolmostilanteen ja hävisi...

Lue lisää »

9.8.2022 Viime kauden Suomen mestarit vain yhden juoksun parempia molemmilla jaksoilla. KiPa-Manse 0-2 (4-5, 2-3)

Katso tilastot ja kuvat ottelusta Avausjaksolla Manse meni 0-3 johtoon ensimmäisessä vuoroparissa. Juha Puhtimäki yllätti...

Lue lisää »

7.8.2022 Sarjakärki Vimpelin peli käynnistyi 2 vuoroparin jälkeen ja KiPa ei sen jälkeen juoksuja saanut. ViVe–KiPa 2-0 (5-1, 7-0)

Katso tilastot ottelusta Imatralla jalkansa loukannut KiPan lukkari, vaihtaja Jesse Eskelinen puuttui KiPan kokoonpanosta. Lukkarina...

Lue lisää »

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat selvillä

Kiteen Pallon suurarpajaisten arvonta suoritettiin Joensuun poliisilaitoksella tällä viikolla ja voittajat ovat selvillä. Kaikkiin voittajiin...

Lue lisää »

3.8.2022 IPV:n kolmosrajalyönnit häikäiseviä ja isännät heti avaussisävuorossaan 8-0 johtoon. IPV-KiPa 1-0 (9-5, 1-1)

Katso myös tilastot ja kuvat ottelusta Imatralaiset käyttivät härskisti hyväksi katsomonsa ja mainosten heijastuksia. –...

Lue lisää »

31.7.2022 KiPa näytti Pohjois-Karjalan pesäpallon 100-vuotisjuhlaottelussa kaapin paikan JoMalle ottamalla toisen puhtaan voiton III Pohjois-Karjalan Derbyssä. KiPa-JoMa 2-0 (2-1, 4-2)

Ottelu oli Pohjois-Karjalan pesäpallon 100-vuotisjuhlaottelu, ja pesäpalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Rämet piti ennen alkua lyhyen juhlapuheen....

Lue lisää »

29.7.2022 KiPa pelaa edelleen hyvin kärkijoukkueita vastaan. Voitto Sotkamossakin vain jäi ottamatta. SoJy-KiPa 2-0 (2-0, 3-2)

Sotkamossa oli kolea, syksyinen +13-asteinen sää, mikä näkyi molempien joukkueiden sisäpelissä ja alle 900:n jääneessä...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611