Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Saarikentällä ennen taukoa unohdettiin pelata, toisella jaksolla hyvää vääntöä, mutta Veto korjasi lopulta voiton puhtaasti. ViVe-KiPa 2-0 (14-0, 4-3)

KiPan ykköspalkinnon sai lukkari Joona Lehtinen, joka Vedon 12 juoksun tyrmäyssisävuoron jälkeen sai numerot pysymään...

Lue lisää »

KiPalle vahvalla ulkopelillä ja Samu-Kalle Varosen sekä Lassi Vasaraisen kunnareilla ansaittu 3 pisteen voitto Mansesta. KiPa-Manse PP 2-0 (5-2, 5-2)

Katso myös kuvat ottelusta – Kesän ensimmäiset kolme pinnaa ja mikä parasta, ne tulivat kotiyleisön...

Lue lisää »

Toisen jakson perinteisestä ulospuhalluksesta huolimatta KiPa nappasi supervuoroparissa makean voiton IPV:stä. IPV-KiPa 1-2s (2-5, 3-2, 0-1s)

Katso myös kuvat ottelusta – Ottelun lähtökohdat eivät olleet helpot, oli aika järkyttävä esitys maanantaina....

Lue lisää »

Huomenna piti olla lepopäivä, mutta treenata pitää! Tilastolappu yhtä karmea kuin pelikin, tiivisti Kaikko KiPan vuosiin heikoimman esityksen. KiPa-SoJy 0-2 (0-2, 0-3)

Katso myös kuvat ottelusta KiPan joukkueessa kärkeen oli nostettu Kasperi Kaksonen, joka menikin kentälle 3/5...

Lue lisää »

KiPa aloitti molemmat jakot hyvin, mutta Koplan perussuorittaminen oli parempaa ja Matti Latvalan 1+2 läpäri ratkaisi ottelun. KPL-KiPa 2-0 (5-1, 5-2)

Katso kuvat ottelusta – Ykköstilanteen purkaminen oli hankalaa. Mentiin 0-1 johtoon, mutta annettiin sitten vapaasta...

Lue lisää »

Nihkeä peli kääntyi Kirille Matti Korhosen 4 juoksulla. KiPa-KeKi 0-2 (0-2, 2-4)

Nihkeä ottelu kääntyi kiteeläisille tutun pelinjohtaja Petri Tuuvan Kempeleen Kirin voitoksi neljä juoksua lyöneen jokeri...

Lue lisää »

KiPalle yksi sarjapiste I Pohjois-Karjalan derbystä Aku Kettusen kahdella kunnarilla. JoMa-KiPa 2-1k (3-5, 8-4, 0-0s, 4-3k)

KiPa vei ensimmäisen jakson Aku Kettusen kahdella 1+1 juoksun arvoisella kunnarilla 3-5. Mutta toinen jakso...

Lue lisää »

Pirren ja Ekon pelipaidat jäädytettiin ja kunniavieraana vuoden 1978 joukkue ennen sarja-avausta 13.5.2023

Kuvat Rantakentän juhlallisuuksista ja sarja-avauksesta Kiteen Pallon pesislegendat Pasi Pirinen ja Sami Partanen – linkit...

Lue lisää »

Kolmen kunnarin ja kolmen tunnin pesisviihde KiPan voittoon supervuoron Samu Vainikaisen 3-0 lyönnillä. KiPa-SJJ 2-1s (9-2,0-3,3-0s)

Kiteen Pallo -90 ja sitä ennen Kiteen Urheilijoiden mestaruussarjajoukkue on pelannut vuodesta 1978 jo 45...

Lue lisää »

Lassi Vasarainen ratkaisi avausjakson KiPa-JoMa harjoitusottelussa, mutta voitto superissa JoMalle. KiPa-JoMa 1-2 (6-1,1-2,s0-2)

Katso myös kuvat ottelusta Aina aurinkoisella Rantakentällä oli sunnuntaina jo +10 astetta lämmintä ja yleisöä...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611