Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Ottelun lopussa draamaakin yleisölle, mutta kolmaskin Pohjois-Karjalan Derby tänä vuonna JoMalle Juho Toivolan iskiessä 5 juoksua. JoMa-KiPa 2-0 (5-2, 3-2)

Katso kuvat ottelustaOttelun lopussa koettiin heiman draamaakin: viimeisen vuoroparin alkavalla KiPan kotiuttajajokeri Jiri Pippola löi...

Lue lisää »

Kauden makoisin kolmen pisteen voitto. Samu Vainikaisen 1+3 juoksun läpilyönti ratkaisi ensimmäisen jakson ja toisen lopussa Matias Litmasen 1+1 takasi kolmannenkin sarjapisteen KiPalle.  IPV-KiPa 0-2 (2-8, 4-6)

Katso kuvat ottelusta Kuukausi sitten IPV pystyi ottamaan yhden jakson KiPalta, mutta nyt KiPa sai...

Lue lisää »

Nihkeän nahkea II Pohjois-Karjalan Derby kosteassa kesäillassa niukasti JoMalle 0-2 (1-2, 0-2)

Katso myös kuvat ottelusta – Nihkeän nahkea peli. Paikkoja oli, hirveän monesti kariutui viimeisen lyönnin...

Lue lisää »

Kipa-appi

KiPa-appi ladattavissa!

Kiteen Pallo haluaa tarjota kannattajilleen jatkuvasti uutta. Nyt livenä on uusi KiPa-appi, joka on toteutettu...

Lue lisää »

KiPa antoi 1. jakson räpylävirheillä ja toisella yksi arviointivirhe tyhjensi pajatson Pattijoelle. KiPa-PattU 0-2 (2-3, 2-6)

Positiivisinta kesäillan tappio-ottelussa oli nelinumeroinen määrä kotiyleisöä, jonka tukea tarvitaan entistä enemmän kun juhannuksen jälkeen...

Lue lisää »

Info-paketti Nightwish-konserttiin tulijoille koskien Kiteen Pallon myymiä parkkipaikkoja, bussikuljetuksia ja majoituksia

Sähköpostimme ja toimiston puhelimemme on tällä hetkellä erittäin pahasti ruuhkautunut. Pyytäisimme teitä kaikkia huomioimaan muutamat...

Lue lisää »

Toisella jaksolla Alajärvellä KiPan hurja nousu 5-0 tappiotilanteesta 5-7 voittoon. Ensimmäisellä KiPa menetti täpärästi kolmannen pisteensä. AA-KiPa 0-1 (2-2, 5-7)

KiPa sai vierasturneensa toisessa ottelussa onnistumisia laajalla rintamalla. Tehotilastoon pääsi yhdeksän pelaajaa ja joukkueen kärkilyöntien...

Lue lisää »

Ei se ehkä kaunista ollut, mutta kyllähän kolme pinnaa maistuu Kauppisen 2 kunnarin myötä. SJJ-KiPa 0-2 (2-6, 3-4)

Kolmen pisteen voiton jälkeen on mukava mennä huomenna Alajärvelle KiPan vierasturneen toiseen otteluun. KiPan kärkipelaaja...

Lue lisää »

Jiri Pippolalle yhden ottelun juoksujen lyöntiennätys 1+7 juoksua ja KiPalle tärkeä 3 pisteen voitto Ankkureista. KiPa-AA 2-0 (6-1, 8-1)

Kiteen Pallo upotti 1+7 juoksua lyöneen Jiri Pippolan (1+7 lyötyä, 1 tuotu, 9/12 KL)  johdolla...

Lue lisää »

Pasi Varonen Kiteen Pallon toiminnanjohtajaksi 1.10.2023 alkaen

Kiteen Pallo petaa tietään Superpesiksen aateliin tuoreen huippurekryn siivittämänä. Seuran nokkamieheksi nousee kolme Suomen mestaruutta...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611