Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kiteen Pallon syyskokous torstaina 27.11. kello 18:30 Kiteen Rantakentän aitiossa

Kiteen Pallon sääntömääräinen syyskokous pidetään torstaina 27.11. kello 18:30 Kiteen Rantakentän aitiossa. Esityslistalla muun muassa...

Lue lisää »

Talvisuper käyntiin 3.1. – KiPa kohtaa avausottelussa Sotkamon Jymyn

Kolmannen kerran pelattava Talvisuper käynnistyy jälleen heti tammikuun alussa Joensuussa. KiPa kohtaa avauspäivänä viime kauden...

Lue lisää »

Kauden 2026 kausikortit myynnissä – kampanjahinnat voimassa 31.12.2025 saakka

Kausikortit Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kotiotteluihin kaudelle 2026 ovat nyt myynnissä. Kausikorttiin kuuluu sisäänpääsy kaikkiin...

Lue lisää »

Janne Mäkelä siirtyy Kiteen Palloon

Janne Mäkelä, 43, siirtyy Kiteen Palloon kauden 2026 kattavalla sopimuksella. Vimpelin Vedon kasvatti aloitti Superpesis-uransa...

Lue lisää »

Sulo-Veikko Varoselle pitkä jatkosopimus

Sulo-Veikko Varonen, 18, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen. Nuoren nousevan tähden aiempi sopimus kattoi...

Lue lisää »

Rasmus Surakka jatkaa KiPassa syksyyn 2027

Rasmus Surakka, 24, ja Kiteen Pallo ovat sopineet jatkoa Surakan nykyiseen sopimukseen, ja sopimus kattaa...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

Kiteen Pallon toimisto suljettu syyskuun – tavoitat meidät kuitenkin sähköpostitse

Kiteen Pallon toimisto Kiteen Rantakentällä on suljettu 1.-30.9.2025, toimisto palvelee jälleen normaalisti 1.10.2025 eteenpäin. Tavoitat...

Lue lisää »

28.8.2025. Viimeisessä ottelussa Jymy ei antanut palan palaa ja oli parempi. Tästä kokemuksesta nöyrin mielin eteenpäin. Jymy-KiPa 2-0 (3-1, 4-0)

KATSO KUVAT OTTELUSTA – Vieraissa ei pärjätty. Jymy ei antanut palan palaa eikä meistä ollut...

Lue lisää »

Torstaina fanimatkalle Sotkamoon!

Kiteen Pallo järjestää fanimatkan torstaina 28.8. ratkaisevaan viidenteen puolivälieräotteluun Sotkamoon. Fanimatkan hinta 40 €, sis....

Lue lisää »

26.8.2025. Juho Keinänen iski Jymyn kumoon ensimmäisen jakson 1+3 juoksun läpärillään ja toisen voittoon riitti yksi Kenin avausvuoron juoksu. KiPa-Jymy 2-0 (8-5, 1-0)

KATSO KUVAGALERRIA OTTELUSTA KiPan ykköspalkinnon sai molemmat jaksot ratkaissut Juho Keinänen (1+3 lyötyä ja 1...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611