Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Sateisella Kaupin Stadionilla KiPa otti komean voiton Mansesta Lassi Vasaraisen 1. jakson kahdella ja Supervuoroparin Jiri Pippolan yhdellä juoksulla. KiPa-Manse 1-2s (0-2, 5-4, 0-1s)

Sami Eko Partasen ura KiPan pelinjohtajana alkoi erittäin vaativasti kolmen kärkijoukkueen kohtaamisella. Ensin vesisateessa Sotkamossa...

Lue lisää »

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat

Kiteen Pallon suurarpajaisten voittajat on arvottu. Ohessa lista kaikista voittajista. Kiteen Pallo onnittelee kaikkia voittajia...

Lue lisää »

KiPa johti ensimmäistä jaksoa 4-1 ja toista jopa 4-0, mutta niin vain Kopla kimmersi 1. jaksolla tasoihin ja toisella 4-6 voittoon. KiPa-KPL 0-1 (5-5, 4-6)

KPL-ottelun etkoissa Meijerin baarin terassilla Kytänniemessä KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen totesi:– Ulkopelin on oltava...

Lue lisää »

KPL-ottelun etkot ja pelinjohtaja Ekon haastattelu Meijerin baarin terassilla

KUVAT ETKOISTA JA KIPA-KPL-OTTELUSTA – Valmennuksen vinkkelistä olin tähän asti katsonut joukkuetta. Kuitenkin seurajohdossa katsottiin...

Lue lisää »

Ekon 44-vuotispäivän debyyttiottelu miesten superin pelinjohtajana alkoi sateessa jaksovoitolla. SoJy-KiPa 2-1k (3-4, 6-1, 1-1s, 3-2k)

KATSO KUVAT OTTELUSTA KiPan ensimmäinen ottelu Sami ”Eko” Partasen pelinjohdolla Hiukan sateisellla stadionilla 1814 katsojan...

Lue lisää »

Sami Partanen korvaa Juho Kaikon KiPan pelinjohtajana

Sami Partanen korvaa Juho Kaikon Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen pelinjohtajana. Partanen johtaa KiPan peliä jo...

Lue lisää »

Jo toisen kerran peräkkäin KiPa onnistui sössimään toisen jakson 4-0 johtonsa tappioasemaksi. IPV ansaitusti 2 pisteen voittoon. KiPa IPV 0-1 (3-3, 4-7) 

Kempeleessä nähtiin 2. jaksolla KiPan 4-0 johtoaseman mureneminen 5-7 tappioasemaksi ja siitä hieno nousu jaksovoittoon...

Lue lisää »

Kempeleessä ensimmäinen jakso Jani Lassilan lukkarointinäytöstä, toisella KiPan kaksi hyvää sisävuoroa toi yhden sarjapisteen 3 tunnin väännöstä. KeKi-KiPa 2-1k (4-1, 7-8, 0-0s, 2-1k)

Koko ottelun kolmostilanteet tasaisesti 19-18 ja kärkilyönnit 48-51 (62%-55%) ja yleisöön menevän ottelun kesto 3...

Lue lisää »

Topias Kaksonen jatkaa KiPassa kolmevuotisella sopimuksella

Kiteen Pallon oma kasvatti Topias Kaksonen, 18, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaudet 2024-2026 kattavan...

Lue lisää »

Tilastollisesti tasaisen ottelun ratkaisi Vedon 67 prosentin tehoilla onnistuneet kotiutukset kun KiPa onnistui vain 20 prosenttisesti. KiPa-Veto 0-2 (2-5, 0-4)

Eino Leinon päivänä 1032 katsojan edessä ei KiPa pystynyt toistamaan viime kesänä ottamaansa voittoa sarjakärki...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611