Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

PattU vei voiton supervuorossa, mutta tämän illan tärkein tavoite täytetty ja se tärkeä piste mukaan Raahesta. PattU-KiPa 2-1s (2-3, 6-1, 0-1s)

– Jokereitten taisto kääntyi tänään näin perin. Siihen pitää jotakin kehitellä seuraavaksi. Eka jaksolla hyvin...

Lue lisää »

KiPa luuli jo hävinneensä ensimmäisen jakson, mutta väärä pallo pelasti ja IPV kaatui Jiri Pippolan johdolla toisella jaksolla. KiPa-IPV 1-0 (3-3, 8-1)

KATSO MYÖS KUVAT OTTELUSTA Neljästä KiPan ja IPV:n paikallisottelusta voitot KiPalle 3 – 1 ja...

Lue lisää »

Samu-Kalle Varonen jatkaa Kiteen Pallossa

Samu-Kalle Varonen, 24, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen kaudesta 2024. Seitsemättä kauttaan KiPassa Miesten...

Lue lisää »

Mielenkiintoisista asemista runkosarjan viimeiseen viikkoon

Miesten Superpesiksen runkosarjan viimeiset kierrokset pelataan tulevalla viikolla ja asetelmat ovat vähintäänkin mielenkiintoiset. Kouvolan Pallonlyöjiä...

Lue lisää »

KiPa hyvä alku kuivui sadetauolla pukukoppiin ja Tahkolle puhdas voitto. Tahko-KiPa 2-0 (5-3, 5-0)

Sateen karkottaessa katsojat vain 809 henkeä näki sarjan seitsemäntenä olevan Tahkon ottavan sarjan yhdeksännen KiPan...

Lue lisää »

JoMa vei selvästi myös neljännen paikallisderbyn

Kiteen Pallon ja Joensuun Mailan väliset paikallispelit olivat tänä kesänä kiteeläisittäin synkkiä tapahtumia, sillä JoMa...

Lue lisää »

Kesän ennätysyleisö sai jännittää ja nautiskella kaikkia pesispelin mausteita KiPan katkaistessa kotitappioputkensa. KiPa-Tahko 2-1k (6-9, 5-1, 0-0s, 2-1k)

OP Pohjois-Karjalan tarjoamassa ilmaisottelussa oli näkemistä ja kokemista pankin rahojen edestä. Supervuoroparia lukuunottamatta kahdeksassa muussa...

Lue lisää »

KiPa sai Koskenkorvan harhaheitolla ja vapaataipaleella 2 sarjapistettä. KoU-KiPa 0-1 (3-5, 1-1)

Ei ollut helppo KiPan revanssiottelukaan Ilmajoen Sähkökojeareenalla. Mutta tyylipisteitä ei ole jaossa, tärkeintä on se,...

Lue lisää »

KoU aiheutti KiPalle karvaan maun viemällä molemmilla jaksoilla karkin pois. KiPa-KoU 0-1 (1-3, 3-3)

KATSO MYÖS KUVAT OTTELUSTA + VIDEO LEHDISTÖTILAISUUDESTA KiPan peli oli tavallaan hallussa, mutta läpilyönneillä sitten...

Lue lisää »

Samu Vainikainen jatkaa Kiteen Pallossa

Samu Vainikainen, 32, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen kaudesta 2024, lisäksi sopimus sisältää option...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611