Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Iso, iso voitto, tiivisti Eko Hyvinkäällä. Tahko-KiPa 1-2k (5-4, 5-7, 0-1k)

Helteisellä Pihkalan pesäpallostadionilla oli nähtävää kahden tunnin ja kolmen vartin verran kun Tahko ja KiPa...

Lue lisää »

Vaikea viikonloppu päättyi helpottavaan voittoon Ankkureista JymyJussi-tappio jälkeen. KiPa-AA 2-1 (0-6, 2-1, 4-3k) ja SJJ-KiPa 2-0 (11-2, 3-2)

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kausi jatkui viikonloppuna kahdella ottelulla, kun perjantaina joukkue matkasi Seinäjoen JymyJussien...

Lue lisää »

KiPa yhdet vuoroparit mukana mutta Vedon lyöntipeli selvästi KiPaa parempi. KiPa-ViVe 0-2 (4-6, 0-5)

Katso kuvat ottelusta illan mittaan Rantakentälle saapui sisuuntunut Vimpelin Veto hävittyään eilen Hyvinkään Tahkolle ja...

Lue lisää »

Kasperi Kaksosen kunnarilla aloittanut KiPa nousi 1. jakson voittoon Joona Lehtisen välilyönnillä, toisella jaksolla IPV jäi nollille. IPV-KiPa 0-2 (3-4, 0-2)

Katso kaikki kuvat ottelusta – Tasaista vääntöä, oli hyvä voitto. Jonkun verran parannettavaa vielä jäi,...

Lue lisää »

Liikaa takapaloja ja Kempeleen kotiuttajien onnistuessa KiPan kotiutuksiin jäi parantamista. KiPa-KeKi 0-2 (1-3, 1-3)

Katso myös kuvat ottelusta Helatorstaina ja Eurooppa-päivänä KiPa sai aina aurinkoisella Rantakentälle avausvastustajakseen viime kaudella...

Lue lisää »

Superpesis-kausi käynnistyy – KiPan jäsenille ilmainen sisäänpääsy sarja-avaukseen

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen kausi alkaa torstaina 9.5. kello 18 Rantakentällä Kempeleen Kiriä vastaan. Kaikilla...

Lue lisää »

Kasperi Kaksoselle kahden vuoden jatkosopimus

Kiteen Pallo ja Kasperi Kaksonen, 21, ovat solmineet kaudet 2025 ja 2026 kattavan jatkosopimuksen. Tämä...

Lue lisää »

KiPa jätti nuoren JoMa Akatemian nollille harjoitusottelussa. KiPa–JoMa Akatemia 2–0 (3–0, 1–0)

Puijon Pesiksen peruttua tulonsa KiPa sai lauantain alkuillan harjoitusotteluunsa vastaansa Ykköspesistä pelaavan nuoren Joensuun Maila...

Lue lisää »

KiPa rakensi hyvin tilannetta ja löi hallitsevan mestarin kolealla Rantakentällä. KiPa-Jymy 1-0 (1-1, 3-1)

KiPa rakensi kevään ensimmäisessä ulkona pelatussa harjoitusottelussaan mallikkaasti tilannetta sekä ykkös- että kakkoskärjellään. Kolmostilanteet KiPalle...

Lue lisää »

Kiteen Pallon tilinpäätös positiivinen

Keskiviikkona 20.3. järjestetyssä Kiteen Pallon kevätkokouksessa käytiin läpi Kiteen Pallon tilinpäätös tilikaudelta 1.10.2022-30.9.2023. Seurassa saatiin...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611