Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Samu-Kalle Varoselle kahden vuoden jatkosopimus

Samu-Kalle Varonen, 25, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2025 ja 2026....

Lue lisää »

KiPan loistava ulkopeli kantoi 1. jakson voittoon Kempeleestä. KeKi-KiPa 2-1k (0-4,7-2,2-1k)

Tilastot ottelusta Ottamalla kolmen pisteen voiton Kempeleen Kiristä KiPa olisi säilyttänyt vielä mahdollisuuden jopa ohittaa...

Lue lisää »

KiPa yllätti sarjakärki Mansen Vasaraisen ensimmäisen jakson ainoalla juoksulla. KiPa-Manse PP 1-0 (1-0, 3-3)

Varmasti jäi harmittamaan niitä yli tuhatta kiteeläisiä, jotka jäivät tulematta Rantakentälle saapuneiden 802 tosikannattajan lisäksi...

Lue lisää »

III Pohjois-Karjalan Derbyn jälkeen pisteet KiPalle 5-3 vaikka KiPan 3-0 alun jälkeen tuli musta surma yhdessä ulkovuorossa. KiPa-JoMa 0-2 (4-9, 0-3)

KiPan pelinjohtaja Sami Eko Partanen joutui pohtimaan jo tulevaa kuuden pisteen ottelun tappion jälkeen. –...

Lue lisää »

KiPa säikäytti KPL:n 2-2 tasoituksella 1. jakson lopussa, mutta oli koko ajan perässä sarjakärkeen nousseesta Koplasta. KPL-KiPa 2-0 (3-2, 6-2)

KiPan ykköspalkittu oli kolme KiPan neljästä juoksusta lyönyt jokeri Jiri Pippola (3 lyötyä, KL 3/7...

Lue lisää »

Jatkosarjat käyntiin keskiviikkona – kausikortit käytössä vielä jatkosarjan ajan

Miesten Superpesiksessä alkusarja on pelattu loppuun ja jatkosarjat käynnistyvät keskiviikkona 31.7. Alkusarjan seitsemän parasta pelaavat...

Lue lisää »

KiPa pysyi Jymyn mukana jaksojen ensimmäisen vuoroparin, Roope Korhonen löi 1+7=8 juoksua. KiPa-Jymy 0-2 (1-6, 0-4)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA Ennen ottelun alkua Kiteen Pallon legendojen Pasi Pirisen ja Sami Eko Partasen...

Lue lisää »

KiPa kaatoi Pattijoen ja nousi runkosarjan kuudenneksi kirkkaasti ohi JoMan. PattU-KiPa 0-2 (1-6, 1-5)

KiPa kohtaa vielä viimeisellä kierroksella sunnuntaina 28.8. Rantakentällä alkusarjan ykkössijasta Manse PP:n kanssa kamppailevan Sotkamon...

Lue lisää »

Lahjajuoksujen värittämä hellepeli oli pitkään KiPan voitettavissa. KPL-KiPa 2-0 (7-4, 8-6)

Helteisellä KSS Areenalla oli kesän ennätysyleiö 2432 katsojaa ja +29 astetta lämmintä KPL-KiPa ottelun alkaessa....

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

Fanikyyti Kouvolaan tiistaina 23.7.

Kiteen Pallo järjestää fanikyydin otteluun Kouvolan Pallonlyöjät – Kiteen Pallo tiistaina 23.7., mikäli lähtijöitä on...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611