Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kiteen Pallon valmennus- ja huoltotiimit valmiina kauteen 2025

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkueen valmennus- ja huoltotiimit jatkavat samalla kokoonpanolla kaudella 2025 kuin menneenä kesänä....

Lue lisää »

Nyt on aika onnitella Kouvolaa, ei pystytty haastamaan. KPL-KiPa 2–0 (12–0, 4–3)

Rantakentällä pelatun tiukan ja vähäjuoksuisen II puoivälieräottelun jälkeen Kouvolassa III puolivälieräottelu oli selvää Koplan hallintaa....

Lue lisää »

Parannettiin, mutta ei tarpeeksi. Juoksuntekopelin jaksovoitot vain juoksun erolla Koplalle. KiPa-KPL 0-2 (0-1, 1-2)

Kolmas puolivälieräottelu Kouvolassa alkaa jo klo 17:15 ylihuomenna torstaina 22.8. Rantakentällä tätä ulkopelin juhlaa oli...

Lue lisää »

KiPan sisäpeli ihan tukossa 1. puolivälieräottelussa ja jätti paljon mietittävää ennen tiistain kotiottelua. KPL-KiPa 2-0 (5-0, 4-1)

Ottelun parhaat pelaajat olivat lukkareita. KiPan ykköspalkittu oli Joona Lehtinen ja kakkospalkinto annettiin Samu-Kalle Varoselle...

Lue lisää »

KiPa Imatralla puhtaaseen voittoon ja keskittyminen Koplan kohtaamisen alkaa. IPV-KiPa 0-2 (1-3, 4-7)

IPV meni kummallakin jaksolla ensimmäisessä sisävuorossaan 1-0 johtoon, mutta se ei riittänyt mihinkään. KiPan pääkotiuttajista...

Lue lisää »

KiPa Juho Keinäsen läpilyönnillä pudotuspelien avauksen voittoon IPV:stä. KiPa-IPV 1-0 (1-1, 2-1)

KiPan puoliväieräsarjan vastustaja vaihtui yllättäen JymyJusseista Imatran Pallo-Veikkoihin. Ensimmäistä päivällä siirtynyttä ottelua oli aina aurinkoisella...

Lue lisää »

Pesäpalloliiton johtokunnan päätöksellä Seinäjoen JymyJussit ei ole oikeutettu jatkosarjan otteluihin – Kiteen Pallon vastustajaksi pudotuspelien avauskierrokselle Imatran Pallo-Veikot

Pesäpalloliiton liittojohtokunta on päättänyt 12.8. myöhäisillan kokouksessaan, että miesten Superpesis-joukkue Seinäjoen JymyJussit ei ole oikeutettu...

Lue lisää »

Miesten Superpesiksen pudotuspelit käyntiin tällä viikolla – pudotuspeliavaus Rantakentällä tiistaina 13.8.

Miesten Superpesiksen runkosarja saatiin päätökseen eilen ja pudotuspelit käynnistyvät heti huomenna tiistaina 13.8. Kiteen Pallo...

Lue lisää »

KiPa kamppaili avausjakson, mutta lopulta Vedolle selvä voitto. ViVe-KiPa 2-0 (3-1, 13-0).

Torstai-iltana Kempeleessä, perjantaina Rantakentällä, lauantaina Hyvinkäällä ja sunnuntaina Vimpelissä, siinä KiPan Topias Kaksosen pitkä pesisviikonloppu...

Lue lisää »

KiPa kaatoi Jymyn ja sunnuntaina mahdollisuus nousta kuudenneksi. KiPa-Jymy 1-0 (6-6, 3-0)

Elokuun illassa KiPa kolmen vuoroparin jälkeen KiPa nousi 0-6 tappioasemasta tasoihin ja oli vähällä viedä...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611