Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kiteen Pallon syyskokous keskiviikkona 27.11. kello 18:30

Kiteen Pallon sääntömääräinen syyskokous pidetään keskiviikkona 27.11. kello 18:30 Kiteen Evankelisen Kansanopiston Aurinkosalissa. Kokouksen aiheina...

Lue lisää »

Kiteen Pallon toimisto suljettu viikon 44

Kiteen Pallon toimisto on suljettu loman vuoksi viikon 44 eli maanantaista 28.10. sunnuntaihin 3.11. Tavoitat...

Lue lisää »

Ensi kaudella runkosarjassa 33 ottelua – kausikorttimyynti käynnistynyt kampanjahinnoin

Ensi kauden Miesten Superpesiksen sarjajärjestelmä on julkaistu. Runkosarjassa pelataan kolminkertainen sarja, eli kaikki joukkueet kohtaavat...

Lue lisää »

KiPalle useita palkintoja pesäpalloliiton itäisen alueen kauden päätösjuhlassa

Pesäpalloliiton itäisen alueen kauden päätöstilaisuus pidettiin lauantaina 5.10. Varkaudessa. Kipalaiset keräsivät tilaisuudessa useampia palkintoja niin...

Lue lisää »

KiPan toimisto tavoitettavissa ma-ke lokakuusta tammikuuhun

Supistamme toimistomme tavoitettavuutta hiljaisen kauden ajaksi. Toimiston puhelin ja sähköposti kipa@kipa90.com palvelee tammikuun loppuun saakka...

Lue lisää »

KiPa kiinnitti omia junioreitaan ja Superpesis-miehistö valmis kauteen 2025

Kiteen Pallo on solminut kaksivuotiset jatkosopimukset Niko Halttusen, 19, Jonne Matikaisen, 19, ja Sulo-Veikko Varosen,...

Lue lisää »

Kiteen Pallon junioreiden kauden päättäjäiset pidettiin keskiviikkona 18.9. Rantakentällä

Pesäpallokausi sinetöitiin virallisesti myös Kiteen Pallon junioreiden osalta perinteisillä junioreiden kauden päättäjäisillä Rantakentällä keskiviikkona 18.9....

Lue lisää »

Rasmus Surakka Kiteen Pallon lukkariksi kaksivuotisella sopimuksella

Rasmus Surakka, 23, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kaksivuotisen pelaajasopimuksen. Lappeenrannan Pesä-Ysien kasvatti siirtyy Kiteelle...

Lue lisää »

KiPalle pronssimitalit kaulaan poikien Superpesiksessä, JoMa nurin supervuoroparissa. JoMa-KiPa 1-2s (6-1, 1-4, 0-1s)

Mehtimäen 341 katsojan edessä KiPan B-pojat tekivät jo runkosarjasta tutun nousun ja kaappasi Joensuun Mailalta...

Lue lisää »

Petteri Kortelainen siirtyy Kiteen Palloon

Petteri Kortelainen, 29, siirtyy Alajärven Ankkureista Kiten Palloon. Lyöjäjokerin sopimus kattaa kauden 2025 ja lisäksi...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611