Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Superpesiskauden alku siirtyy

Miesten Superpesiskauden alku siirtyy ja ensimmäiset ottelut pelataan 28.5. Runkosarjassa pelataan edelleen alkuperäisen suunnitelman mukaan...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Onni käänsi selkänsä KiPalle supervuorossa ja katsomon alle lirahtanut pallo ratkaisi voiton JoMalle. JoMa – KiPa 2-1 (4-0, 1-3, 3-1)

Vaikka tuuri oli merkittävässä roolissa ratkaisemassa ottelun voittoa JoMalle, oli KiPan pelinjohtaja Petri Tuuva tyytyväinen...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Kiteen Pallon juhlavuosi urheilullisesti ja taloudellisesti erinomainen

Kiteen Pallon menestyksekkäät urheilulliset otteet poikivat myös erinomaisen taloudellisen tuloksen menneellä tilikaudella ja poikkeuksellinen vuosi...

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Kiteen Pallon verkkosivut uudistuivat!

Kiteen Pallon viralliset verkkosivut ovat uudistuneet. Uusien verkkosivujen teosta vastasi Kiteen Pallon pääyhteistyökumppani Oddy Tech....

Lue lisää »

KIPA-hero-Kiteen-Pallo

Oikeassa paikassa – Joni Lehikoinen nauttii olostaan Kiteen etukentän lukkona

Joni Lehikoinen vastaa haastattelupuheluun helmikuisena keskiviikkona ja painaa samalla Salatut Elämät tauolle. Edellisenä lauantaina on...

Lue lisää »

Hannes Pekkinen on pelaaja, jonka ympärille Kiteen Pallo rakentaa tulevaisuuttaan

Hannes Pekkinen on huippu-urheilija, jonka lahjakkuus olisi voinut kantaa toisessakin urheilulajissa. Kiteeläinen valitsi pesäpallon –...

Lue lisää »

Elmeri Purmonen – nopeat jalat ja kihara tukka

Sama tilanne toistui viime kesänä useampaan kertaan: pää viuhuu puolelta toiselle, silmät hakevat nopeasti kohdetta...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611