Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

24.8.2025. ”Pikkusen oltiin perässä, ei paljoa.” Ulkopeli vahvaa, mutta kotiuttamisessa parannettavaa. Jymy-KiPa 2-0 (2-1, 2-1)

KATSO KUVAGALLERIA OTTELUSTA KiPan ja Jymyn kolmas puolivälieräottelu oli tiukka ja vähäjuoksuinen. Tilastoerikoisuus on se,...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

Fanikyyti kolmanteen puolivälierään Sotkamoon

Kiteen Pallo järjestää fanikyydin kolmanteen puolivälieräotteluun Sotkamoon sunnuntaina 24.8. Kyydin hinta on 40 euroa ja...

Lue lisää »

22.8.2025. Voitosta kiitos, Jymy pidettiin enintään yhdessä juoksussa molemmilla jaksoilla, superissa ja kotiutuskilpailussa. KiPa-Jymy 2-1k (0-1, 4-1, 0-0s, 2-1k)

KATSO MYÖS KUVAT OTTELUSTA KiPan ykköspalkinnon sai Niko Halttunen (2 lyötyä, 3/7 KL), joka saa...

Lue lisää »

Kiteen Rantakentälle hankittiin defibrillaattori Keski-Karjalan Jetina ry:n tuella

Kiteen Pallo -90 ry:n Varautuminen ja turvallisuus-hankkeessa hankittiin defibrillaattori eli sydäniskuri Kiteen Rantakentälle. Hanke on...

Lue lisää »

20.8.2025. KiPalle liikaa helppoja virheitä ja Jymy voittoon puolivälieräavauksessa. Jymy – KiPa 1-0 (1-1, 5-3)

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkue aloitti puolivälieräsarjansa Sotkamon Jymyn vieraana keskiviikkona. Tasaisessa ottelussa vähemmän helppoja virheitä...

Lue lisää »

Pudotuspelit käyntiin keskiviikkoa, Kiteellä pelataan perjantaina

Miesten Superpesiksen pudotuspelit käynnistyvät ensimmäisillä puolivälieräotteluilla keskiviikkona 20.8. Runkosarjassa seitsemänneksi sijoittunut Kiteen Pallo kohtaa puolivälierissä...

Lue lisää »

17.8.2025. KiPa vei Saarikentällä 1. jakson Niko Halttusen ja Rasmus Surakan lyönneillä mutta taipui lopulta kotareissa. ViVe-KiPa 2-1k (1-2, 7-1, 3-1k)

Ennen viimeistä runkosarjakierrosta KiPa oli pisteen päässä kuudentena olevasta Kempeleen Kiristä, joka hävisi kotonaan Sotkamon...

Lue lisää »

14.8.2025. KiPa hukkasi hyvän alkunsa, pudotuspelivastustaja täysin auki. KiPa-KeKi 0-1 (3-4, 1-1)

KiPa lähti otteluun kolmella kotiuttajajokerilla, sillä Otto Kauppinen piti laittaa numerolle yksi ja myös Niko...

Lue lisää »

12.8.2025. KiPan hieno nousu häntäpään lyöjillä toi yhden sarjapisteen Mansesta. Manse-KiPa 1-0 (1-1, 4-4, 3-2k)

Toisen jakson viimeisen tasoittavalle sisävuorolle KiPa lähti kolmen juoksun takaa tilanteessa 4-1. Kun ensimmäinen jakso...

Lue lisää »

10.8.2025. Jossittelukorttia ei tästä pelistä tarvita. Jymy hallitsi ottelua ja KiPa auttoi räpylävirheillä. KiPa-Jymy 0-2 (1-4, 0-6)

KATSO KUVAT OTTELUSTA KiPan ykköspalkinnon sai Lassi Vasarainen (3/4 KL) joka hyvän ulkopelin lisäksi vaihtoi...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611