Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kasperi Kaksonen ottelukohtaisella lainalla Kouvolan Pallonlyöjien Ykköspesis-miehistöön

Kasperi Kaksonen, 20, siirtyy ottelukohtaisella lainalla Kouvolan Pallonlyöjien Ykköspesis-joukkueeseen. Kasperi on Koplan mukana jo tänään...

Lue lisää »

Kiteen Pallon taloudellinen tulos jäi tappiolliseksi

Kiteen Pallon edellinen tilikausi 1.10.2021-30.9.2022 jäi kahden taloudellisesti positiivisen tilikauden jälkeen tappiolliseksi. Koko seuran osalta...

Lue lisää »

KiPa päätti Halli SM:n voittoon kaatamalla Imatran Pallo-Veikot kotiutuskisan jälkeen, IPV – KiPa 1-2k (0-2, 5-3, 0-0, 0-2)

Kiteen Pallon Miesten Superpesis-joukkue petrasi otteitaan hallikauden edetessä ja joukkue päätti Halli SM-urakkansa voittoon Imatralla...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

KiPa teki liikaa virheitä halli-SM-avauksessa. JoMa-KiPa 2-0 (3-1, 4-1)

Katso myös kuvat ottelusta Runebergin päivänä 5.2.2023 KiPa oli tehoton JoMaa vastaan Halli-SM alkuturnausottelussaan. KiPa...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

Sami Partanen tarttuu KiPan viuhkaan tulevan kesän jälkeen ja toimii pelinjohtajana kaudet 2024-2026

Mittavan pelaajauransa viime kauteen päättänyt Sami Partanen, 43, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kolmivuotisen pelinjohtajasopimuksen,...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

KiPa paransi sunnuntaiaamuna otteitaan Imatralla. Harjoitusottelu IPV-KiPa 1-0 (5-1, 4-4)

Katso tilastot ja kuvat ottelusta KiPan loppiaisen ajan toinen halliharjoitusottelu pelattiin sunnuntaiaamuna jo klo 10...

Lue lisää »

kiteen pallo kipa nettisivut 2560x620

KiPa väläytteli vain hetkittäin hallikauden avauksessa. Harjoitusottelu JoMa-KiPa 2-0 (5-1, 7-2)

Katso lisää kuvia ottelusta Perinteinen tammikuun tasonmittaus Joensuu Areenalla keräsi peräti 1321 katsojaa vaikka samaan...

Lue lisää »

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta! Lue tästä puheenjohtajan tervehdys

Arvoisat Kiteen Pallon ystävät! Kulunut vuosi on koetellut meitä jokaista. Jokaisen taloutta on koeteltu muun...

Lue lisää »

Paavo Pelto tuo kokemusta ja laajuutta Kiteen Palloon

Paavo Pelto, 38, ja Kiteen Pallo ovat solmineet kautta 2023 koskevan pelaajasopimuksen. Ensimmäisen Superpesis-ottelunsa elokuussa...

Lue lisää »

Pentti Lipsanen jatkaa Kiteen Pallon puheenjohtajana

Kiteen Pallon syyskokous pidettiin 23.11.2022 ja syyskokous valitsi Pentti Lipsasen jatkamaan seuran puheenjohtajana myös tulevalla...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611