Yleinen

Tutustu KiPan uutisiin

Kausikorttimyynti hyvässä vauhdissa, tarjoushinta voimassa 14.4. saakka

Kausikorttimyynti tulevalle kesälle on sujunut selvästi edellisvuosia vilkkaammin ja tarjoushintaisen kausikortin voi hankkia vielä kuukauden...

Lue lisää »

Juho Keinänen siirtyy Kiteen Palloon

Juho Keinänen, 24, siirtyy Sotkamon Jymystä Kiteen Palloon kauden 2024 kattavalla sopimuksella. Viime syksynä Sotkamon...

Lue lisää »

Samu Vainikainen käsivamman vuoksi sivussa ainakin runkosarjan alkuun saakka

Kiteen Pallon varakapteeni Samu Vainikaisen, 32, olkapää operoitiin tällä viikolla ja vamma pitää Samun sivussa...

Lue lisää »

Kiteen lukiossa alkaa liikuntalinja – tarjolla ammattivalmennusta pesäpallossa ja judossa

Kiteen lukio tarjoaa ensi lukukauden alusta opiskelijoilleen mahdollisuuden ammattivalmennukseen pesäpallossa sekä judossa. Liikuntalinjalle voi ilmoittautua...

Lue lisää »

Kiteen Pallo otteluisäntänä Joensuun Pedon jääkiekon kolmosdivisioonan kärkikamppailussa lauantaina 10.2.

Kiteen Hutsinkaaressa kotiottelunsa tällä kaudella pelaava Joensuun Peto saa lauanataina 10.2. kello 16 alkavassa jääkiekon...

Lue lisää »

Kirsi ja Tarmo Hirvosen merkkipäiväkeräys JoMan ja KiPan C-poikajoukkueille

Kirsi ja Tarmo Hirvonen keräävät 60-vuotissyntymäpäivämuistamisistaan lahjoituksen Kiteen Pallon ja Joensuun Mailan C-ikäisten poikien joukkueille....

Lue lisää »

Otto Kauppinen jatkaa KiPassa pitkällä sopimuksella

Otto Kauppinen, 24, ja Kiteen Pallo ovat solmineet jatkosopimuksen, joka kattaa kaudet 2025–2027. Viime kaudeksi...

Lue lisää »

6.1.2024 Kotiuttaminen KiPalla edelleen jäissä, kärki toimi ilahduttavasti. Talvisuper JoMa-KiPa 2-0 (6-2, 2-0)

Pakkasen paukkuessa edelleen -30 asteessa jäi ottelun raportointi jälleen ainoastaan Ruutu+:n varaan. KiPan kotiuttajajokeri Jiri...

Lue lisää »

5.1.2024. KiPan kotiutuslyönnit jäässä ja Talvisuperissa tyly tappio. KiPa-IPV 0-2 (0-3, 0-3)

KiPan kotiutuslyönnit olivat yhtä jäässä kuin kiteeläisen pesisyleisön autot -30 asteen pakkasella: perille ei päästy....

Lue lisää »

29.12.2023 Jiri Pippolan 4 juoksua pohjustivat KiPan voiton ja Joona Mäkelän kunnarilla kolmaskin sarjapiste KiPalle. Talvisuper KiPa–PattU 2-0 (4-1, 2-1) Kuopio-hallissa

– Eka kertaa numero pelaajilla hihassa, siihen nähden tyytyväinen olen. Heitot kun saadaan vielä kohdalleen,...

Lue lisää »

Lopputulos 2026

Pelaaja

Voitot

  • 1. Janne Mäkelä 7
  • 2. Jiri Pippola 5
  • 3. Lassi Vasarainen 4
  • Rasmus Surakka 4
  • Otto Kauppinen 4
  • 6. Samu-Kalle Varonen 3
  • 7. Juho Keinänen 1
  • Topias Kaksonen 1
  • Kasperi Kaksonen 1
  • Anttoni Jakobsson 1
  • Aku Kettunen 1
  • Oiva Mämmi 1
  • Jonne Matikainen 1

Tasatilanteessa äänien kokonaismäärä koko kaudelta ratkaisee järjestyksen. 

Runkosarja

#JoukkueOtt3p2p1p0pPist
1Vimpelin Veto Vimpelin Veto332174181
2Sotkamon Jymy Sotkamon Jymy3313103762
3Kouvolan Pallonlyöjät Kouvolan Pallonlyöjät3310134660
4Manse PP, Tampere Manse PP331186855
5Hyvinkään Tahko Hyvinkään Tahko339115854
6Kiteen Pallo Kiteen Pallo339114953
7Joensuun Maila Joensuun Maila3311661051
8Pattijoen Urheilijat, Raahe Pattijoen Urheilijat339551442
9Kempeleen Kiri Kempeleen Kiri3351041439
10Imatran Pallo-Veikot Imatran Pallo-Veikot336671437
11Koskenkorvan Urheilijat Koskenkorvan Urheilijat333222615
12Alajärven Ankkurit Alajärven Ankkurit332052611